Katarzyna Urbańska została powołana na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Akt powołania wręczył w piątek w Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Kandydatura pani Katarzyny Urbańskiej jest idealna na te czasy, z którymi się musimy zmierzyć - ocenił na konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim minister Bartłomiej Sienkiewicz. 

Szef MKiDN wskazał na jej 15-letnią praktykę w zawodzie konserwatorskim oraz doświadczenie i wiedzę o procesach inwestycyjnych. Problem ochrony zabytków będzie mogła pani konserwator rozumieć z dwóch stron - zarówno ze strony inwestorów, jak i ze strony państwa, jego reguł i wymagań z tym związanych, czyli ochrony zabytków - powiedział.

Zdaniem ministra kultury, w ostatnich latach w Krakowie doszło do "destrukcji tego urzędu"

W urzędzie są zaległości sięgające wielu miesięcy w decyzjach, które nie były wydawane. Ten urząd umarł przez fakt niewykonywania pracy i obowiązków poprzedniego konserwatora zabytków, który został osadzony za czasów Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Sienkiewicz.

Wielkie wyzwanie, jakie stoi przed panią konserwator, to jest nadrobić czas niedziałania tego urzędu, na nowo scalić kompletnie rozbitą załogę - wskazał szef MKiDN. Podkreślił również, że zabytki należy "chronić w sposób mądry, odpowiedzialny, nie zatrzymując tego, co niesie ze sobą rzeczywistość". 

Mam przekonanie, że pani Katarzyna Urbańska podoła temu zadaniu, zarówno jeśli chodzi nadrabianie zaległości, jak i wytyczenie jasnej, wyraźnej polityki ochrony zabytków w Małopolsce - stwierdził na konferencji Bartłomiej Sienkiewicz.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar dodał, że samorządy lokalne i podmioty prywatne, których inwestycje zależne są od decyzji konserwatorskich, oczekują na możliwość ich uzyskania lub też wyraźne wskazówki, w jaki sposób należy podejść do kwestii ochrony zabytków. Ten problem wynikający właśnie z tego, że te decyzje nie były wydawane, odbijał się szerokim echem i jestem głęboko przekonany, że dziś rozpocznie się proces naprawy tego, co przez te lata zostało zaniedbane - powiedział wojewoda.

Skupimy się na analizie tego, co się stało, i dlaczego tak się stało. Kilka miesięcy muszą mi państwo dać, żeby wszystko wyszło na prostą - mówiła na konferencji prasowej nowa wojewódzka konserwator zabytków Katarzyna Urbańska.

Z końcem grudnia ub. r. wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar odwołał ze stanowiska małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Piotra Turkiewicza. Do czasu powołania nowego konserwatora zabytków jego obowiązki wykonywał zastępca. 

Jak przekazało wtedy biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, odwołanie małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków nastąpiło na wniosek generalnej konserwator zabytków, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożeny Żelazowskiej. Piotr Turkiewicz był małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków od lutego zeszłego roku.