W świecie przyrody, gdzie dominuje nieprzewidywalność, istnieje grupa stworzeń, która od wieków wzbudza podziw swoją organizacją, skutecznością i... zdolnościami matematycznymi. Pszczoły, te niewielkie owady, od dawna fascynują naukowców. Najnowsze odkrycia wskazują, że ich umysły przechowują tajemnice, które mogą całkowicie odmienić nasze pojęcie inteligencji. Chcesz wiedzieć więcej - zapraszamy na Copernicus Festival w Krakowie.

Niewielu zdaje sobie sprawę, że pszczoły są zdolne do wykonywania operacji, które dotąd kojarzyliśmy przede wszystkim z ludźmi czy zaawansowanymi komputerami. Rozpoznawanie twarzy, przejawianie emocji, a co najbardziej zaskakujące - liczenie. Tak, te skrzydlate robotnice mają zdolność matematyczną, która pozwala im oceniać odległości i orientować się w przestrzeni w sposób wysoce efektywny.

25 maja, w murach krakowskiego Muzeum Inżynierii i Techniki - w ramach Copernicus Festival - Lars Chittka, uznany ekspert w dziedzinie zdolności poznawczych owadów, przedstawi wyniki swoich badań. To on, uczestniczący w przełomowym odkryciu zdolności liczenia przez pszczoły, odkryje przed nami świat umysłów tych owadów. Jego wystąpienie, bazujące na fascynującej książce "Pszczoły", obiecuje być wstrząsem dla naszej percepcji świata natury.

Chittka wskazuje, że jeszcze bardziej intrygujące niż same zdolności matematyczne pszczół, są pytania dotyczące ich świadomości, uczuć oraz indywidualności. Czy pszczoła jest tylko częścią kolektywu, czy też może być traktowana jako samodzielna jednostka z niesamowitymi zdolnościami społecznymi?

Goście Copernicus Festival

Od 21 do 26 maja uczestnicy Copernicus Festival będą zgłębiać tajniki kierunków rozwoju technologii, miejsca człowieka w świecie rządzonym przez maszyny, oraz pojęcia maszyny jako metafory w rozumieniu świata. Wśród gości - znawcy tematu od prehistorii po współczesne interfejsy mózg-komputer, m.in.: antropolog Thomas Plummer, ekspertka od leczenia depresji Dominika Dudek, pionier badań interfejsów mózg-komputer Piotr Durka czy znany wirusolog Krzysztof Pyrć.

Festiwal odbędzie się w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, z wstępem otwartym i bezpłatnym dla wszystkich zainteresowanych. To okazja, by spojrzeć na świat z innej perspektywy - przez pryzmat niesamowitych zdolności pszczół, ale również przez zakamarki naszych przyszłych wyzwań w świecie technologii.

Dla wszystkich głodnych wiedzy, aktualne informacje dostępne są na oficjalnej stronie www.copernicusfestival.com, gdzie znajdziesz również szczegółowy program wydarzeń. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, by poszerzyć horyzonty swojej wiedzy!