W sobotę wieczorem mieliśmy przedsmak Wielkiej Parady Smoków - Paradę Nocną. Kilkunastometrowe potwory latały po Bulwarach Wiślanych. "Wielki Odlot" - to hasło tegorocznej Wielkiej Parady Smoków w Krakowie, którą po raz 22. zorganizuje Teatr Groteska.

W Krakowie, między mostami Grunwaldzkim i Dębnickim, w zakolu Wisły rozpoczęło się w sobotę Wielkie Smocze Widowisko. Na Bulwarach Wiślanych tłumy obserwowały kilkunastometrowe smoki - gigantyczne balony nadmuchane helem, które latały po okolicy przy akompaniamencie muzyki, błyskach laserów i sztucznych ogniach.

To swoisty wstęp do Wielkiej Parady Smoków, która przejdzie ulicami Krakowa w niedzielę.

22. Wielka Parada Smoków w Krakowie już w niedzielę, 4 czerwca.

W niedzielę, odbędzie się Smoczy Piknik Rodzinny. Na odwiedzających czekają emocjonujące smocze gry i zabawy oraz liczne konkursy i atrakcje w namiotach partnerów pikniku.

Program Parady

Tradycyjna Wielka Parada Smoków wyruszy w niedzielę, 4 czerwca, o godz. 12. Ponad 30 smoków przejdzie ul. Grodzką na Rynek Główny. Część z nich powalczy na scenie o tytuł najpiękniejszego.

Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczne widowisko będzie miało proekologiczną formułę.

Wielka Parada Smoków to impreza organizowana od 2000 roku przez Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor tego teatru Adolf Weltschek. Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturową mapę Krakowa - przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata. Imprezie patronuje RMF FM.

"Smoki biorą się z wyobraźni"

Jak powiedział dziennikarce RMF FM Marlenie Chudzio dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek, "smoki biorą się z wyobraźni, a jeśli chodzi o techniczne wykonanie, to one powstają dzięki zmyślności, fachowości i chęci zabawy naszych kolegów z pracowni plastycznych i krawieckich".

To są miejsca, gdzie smoki się rodzą w sensie fizycznym - dodaje.

Jak zapewnia, w trakcie wydarzenia zobaczymy też "pierworodnego" czyli najstarszego smoczego stwora teatru. Nazywa go "Czeski-niebieski", bo powstał we współpracy ze specjalistami z Pragi.

Zobaczcie jak wyglądały przygotowania do Wielkiej Parady Smoków: