Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie wybrało w przetargu dostawcę czterech elektrycznych autobusów o długości 12 metrów, z opcją zamówienia kolejnych trzech takich pojazdów. Będzie to hiszpańska firma Irizar e-mobility z ofertą za 24,2 mln zł.

Jak poinformował rzecznik MPK Marek Gancarczyk, wybór Irizara oznacza, że do Krakowa po raz pierwszy w historii trafią nowe autobusy elektryczne tego producenta.

Mieszkańcy miasta co prawda mieli możliwość podróżować w tym roku autobusem tej marki, ale odbywało się to w ramach testów - przypomniał przedstawiciel przewoźnika.

Zamówienie dotyczy czterech nowych elektrycznych autobusów, z opcją dostawy kolejnych trzech pojazdów. Koszt ich dostawy wynosi 24,2 mln zł. Przedsięwzięcie zostało zgłoszone do dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Rzecznik wskazał, że rozstrzygnięty przetarg dotyczy tylko części realizowanych przez MPK zakupów zeroemisyjnych pojazdów. W tym roku krakowski przewoźnik wybrał już oferty Solarisa, który w sumie w przyszłym roku dostarczy do Krakowa 25 autobusów elektrycznych przegubowych oraz 13 autobusów o długości 12 metrów.

To oznacza, że w przyszłym roku we flocie MPK autobusów zasilanych energią elektryczną będzie już ponad 120 - zapowiedział przedstawiciel MPK.

Wszystkie zamawiane pojazdy elektryczne będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd będzie miał możliwość ładowania przez wtyczkę oraz przez pantograf, który umożliwi ładowanie szybkie oraz wolne. Wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną.