PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują nowy przystanek w pobliżu parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Spółka podpisała umowę z wykonawcą. Koszt projektu oraz budowy to 5,8 mln zł. Przystanek ma być gotowy jeszcze w 2022 roku – podała w środę Dorota Szalacha z PKP PLK.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na budowę przystanku w ramach "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Nowy, drugi przystanek w Zatorze, zostanie wybudowany na trasie Kraków Płaszów - Oświęcim, między Spytkowicami a Przeciszowem. Lokalizację zaplanowano w pobliżu Energylandii, największego parku rozrywki w Polsce - zakomunikowała Szalacha.

Jak będzie wyglądał nowy przystanek kolejowy w Zatorze?

Dwa perony nowego przystanku będą usytuowane w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego. Zamontowane zostaną m.in. wiaty, ławki, tablice informacyjne, oświetlenia. Powstaną ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Cytat

Oddanie nowych peronów planowane jest do końca roku
- powiedziała.

Jak dodała Szalacha, w tym rejonie kontynuowane będą też prace związane z modernizacją przejazdu kolejowo-drogowego. Przewidziano tam montaż urządzeń, które podniosą poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.

Gdzie jeszcze powstaną nowe przystanki?

Przedstawicielka PKP PLK poinformowała, że w województwie małopolskim rządowy program przystankowy obejmuje sześć inwestycji z listy podstawowej. Zrealizowane zostaną w Wolbromiu, Zatorze, Pisarach, Dąbrówce, a także dwa przystanki w Nowym Sączu.

Zasadniczym celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.

Zaplanowane inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na budowę lub modernizację przystanków kolejowych, a także tworzenie miejsc parkingowych dla pasażerów. W rządowym programie uwzględniono w sumie 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.