Anna Dymna otrzymała Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Aktorkę uhonorowano za zasługi dla kultury oraz miasta i pełne serca, i pasji działania na rzecz niepełnosprawnych.

Kraków. Radni jednogłośni ws. przyznania Honorowego Obywatelstwa Annie Dymnej

Aktorka teatralna i filmowa, wykładowczyni Akademii Sztuk Teatralnych (wcześniej Państwowej Wyżej Szkoły Teatralnej) i założycielka fundacji "Mimo Wszystko" zajmującej się dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, otrzyma najwyższe wyróżnienie stolicy Małopolski. Decyzję podjęto jednogłośnie w środę podczas sesji Rady Miasta.

Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju - czytamy w uzasadnieniu uchwały, która została przyjęta w środę. 

Aktorka dorastała w Krakowie na ul. Nowowiejskiej, kiedyś 18 Stycznia. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 34, a później do VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej (w równoległej klasie uczyła się Kora Jackowska). 

W roku 1973 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego, jednak zadebiutowała jeszcze jako studentka na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Zagrała Isię i Chochoła w „Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Lidii Zamkow. Od 1973 roku nieprzerwanie występuje w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej.

"Jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju"

Od początku kariery artystycznej Anna Dymna angażowała się w działania organizacji pozarządowych w naszym mieście - podkreśla grupa radnych, która wnioskowała o przyznanie wyróżnienia aktorce. 

W uzasadnieniu wymieniane są takie aktywności Anny Dymnej, jak m. in. coroczne kwestowanie w Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu Rakowickim dla Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa czy budowa przez fundację „Mimo Wszystko", której jest założycielką, nowoczesnego ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną "Dolina Słońca" w podkrakowskich Radwanowicach. Anna Dymna jest także patronką Samorządowego Przedszkola nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie. 

Opracowanie: