Kilkaset osób spędziło noc przed wejściem do budynku Urzędu Miejskiego w Krakowie przy Rynku Podgórskim. Od dziś przyjmowane są wnioski do miejskiego programu "Mieszkanie za remont". Jeśli zainteresowany otrzyma maksymalną liczbę punktów, obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

Był komitet kolejkowy, kawa, koce, krzesełka, śmiechy, ale i emocje.

Jesteśmy od 19.00. Dzisiaj w nocy było wyjątkowo mokro i wilgotno - opowiadali stojący w kolejce. Jeden za drugim przychodził. Była lista, każdy się wpisywał i trzeba czekać. Mnie zmieniał syn, potem kolega, aż wreszcie o 4 nad ranem, przyszłam ja i będę do końca - mówiła reporterowi jedna z pań.

Dawno nie spędziłam nocy z tyloma ludźmi, których nie znam - żartowała inna oczekująca. "Dbają tu o nas w tej kolejce kompletnie bezinteresownie. Niektórzy noszą kawę, herbatę, dzielimy się papierosami i jedzeniem. Musimy jakoś przetrwać" - opowiadali inni.

Program  "Mieszkanie za remont" jest organizowany w Krakowie po raz trzeci. Umożliwia wynajem lokalu w zamian za wykonanie w nim remontu. Najemca ma na to rok.

Po przeprowadzeniu prac lokal wynajmowany jest wnioskodawcy na czas nieokreślony. Stawka czynszu za 1 m kw. jest atrakcyjna, bo mieści się w przedziale od 5,96 zł/m2 do 15,22 zł/m2.

Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które mieszkają w Krakowie, ale nie posiadają nieruchomości na własność, nie są też współwłaścicielami mieszkania w Krakowie lub w pobliskich powiatach: krakowskim, wielickim lub proszowickim.

Ważny jest także dochód. Do programu mogą przystąpić osoby, których średni miesięczny dochód netto w ostatnich trzech miesiącach wynosił:

  • 150-350% najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego
  • 125-300% najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego
  • 100-250% najniższej emerytury - w gospodarstwie wieloosobowym.

Miasto uruchomiło program w 2022 roku. W pierwszej jego edycji wnioski złożyło 717 osób, a na liście remontowej znalazło się 50 wnioskodawców. 40 lokali znalazło najemcę, z czego 26 mieszkań zostało już wyremontowanych i zasiedlonych. W pozostałych lokalach trwa jeszcze remont.

Druga odsłona programu cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem, gdyż złożono 972 wnioski, a listą remontową objęto 100 gospodarstw domowych. 74 lokale posiadają już przyszłego najemcę, a w mieszkaniach trwają prace remontowe.

Opracowanie: