28 lutego Zarząd Budynków Komunalnych przeprowadzi aukcję na wynajęcie jednego z kramów znajdujących się w krakowskich Sukiennicach. Jak przekonują urzędnicy, jest to okazja dla sprzedawców na pozyskanie punktu handlowego w wyjątkowym miejscu, tłumnie odwiedzanym przez turystów.

Jak wynika z ogłoszenia zamieszczonego przez ZBK, do wynajęcia jest kram nr 26 o łącznej powierzchni ponad 10,6 metrów kwadratowych. Cena wywoławcza za metr kwadratowy powierzchni lokalu wynosi 600 zł netto. 

Aukcja na najem lokalu odbędzie się 28 lutego.

Zwycięzca aukcji zobowiązany będzie prowadzić w lokalu działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży produktów z przewagą wyrobów noszących znamiona rękodzieła ludowego i artystycznego, związanego z tradycją handlu krakowskiego, którego celem jest promocja miasta i regionu.

Gmina Miejska Kraków - właściciel lokalu - dopuszcza w lokalu handel pamiątkami, upominkami, prezentami, sztuką użytkową, które są wykonane z surowców naturalnych. Nie będzie wolno natomiast handlować przedmiotami pochodzenia zagranicznego mającymi znamiona pamiątki obcej (niepolskiej), wyrobami przemysłowymi powszechnego użytku nie mającymi znamion rękodzieła lub nienawiązującymi jednoznacznie do tradycji handlu regionu i kraju, jak również artykułami spożywczymi, w tym alkoholem.

Jak wskazują kupcy handlujących w Sukiennicach, zabytek ten jako obiekt handlowy jest "jedyny i wyjątkowy", ale osoby tam sprzedające muszą być przygotowane na ciężkie warunki pracy. Związane są one z narażeniem na niska temperaturę, bo kramy nie są ogrzewane, brakiem zaplecza, magazynu oraz konkurencją ze strony innych kupców, sprzedających podobny asortyment.

Możliwość najmu kramu w Sukiennicach pojawia się rzadko. Ostatnim razem w październiku 2018 roku był licytowany ten sam kram nr 26. Do licytacji stanęło wtedy 47 oferentów, a cena wyjściowa za metr kw. poszybowała do 3 tys. zł.

Handel w tym miejscu prowadzony od XIII wieku

Sukiennice na krakowskim Rynku Głównym, są jednym z symboli miasta. Pierwszy kamienny budynek stanął w tym miejscu tuż po nadaniu miastu przywileju lokacyjnego w roku 1257. Ślady tej budowli zachowały się tylko w piwnicach. W drugiej połowie XIV wieku wzniesiono w centrum Rynku Głównego murowaną halę w stylu gotyckim, w której handlowano suknem. Budynek spłonął w wielkim pożarze miasta w 1555 roku.

Sukiennice odbudowano w stylu renesansowym - stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów tego nurtu w Krakowie. Najbardziej charakterystycznym motywem jest arkadowa attyka (projekt Jana Marii Padovano), maskująca dach, zwieńczona fantazyjnym grzebieniem z rzeźbami maszkaronów.

W kolejnych wiekach Sukiennice zaczęły podupadać; gruntowny remont i przebudowę przeprowadzono dopiero w latach 70. XIX wieku. Dobudowano wówczas ostrołukowe arkadowe podcienia, mieszczące eleganckie sklepy i kawiarnie. Na piętrze otwarto galerię malarstwa polskiego. Obecnie na parterze Sukiennic znajduje się 55 kramów w dwóch rzędach, w których można nabyć biżuterię, pamiątki czy rękodzieła.