Sztab medyczny polskiej ekipy olimpijskiej nie udziela żadnych informacji o stanie zdrowia Justyny Kowalczyk. Najlepsza polska biegaczka narzeka na uraz stopy. "Pani Justyna formalnie nie wyraziła zgody na informowanie na ten temat" - powiedział szef misji lekarskiej Hubert Krysztofiak. Kilkoro polskich sportowców przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Soczi zmaga się z kolei z przeziębieniami.

Kowalczyk, czterokrotna medalistka olimpijska, już w sobotę startowała z kontuzją w Pucharze Świata we włoskim Toblach. Na swoim koronnym dystansie - 10 km techniką klasyczną - zajęła piąte miejsce. W poniedziałek po raz pierwszy trenowała na olimpijskich trasach na Krasnej Polanie. Jej stan zdrowia jest natomiast niewiadomą. Pani Justyna Kowalczyk nie wyraziła formalnie zgody na przekazywanie informacji na ten temat - uciął temat Krysztofiak.

Pierwszy start podopiecznej trenera Aleksandra Wierietielnego na igrzyskach jest zaplanowany na sobotę - w biegu łączonym 2x7,5 km.

Są pod stałą opieką lekarzy

Kowalczyk z pozostałymi biegaczami i biatlonistami zamieszkała w tzw. wytrzymałościowej wiosce olimpijskiej, położonej w pobliżu kompleksu sportowego "Laura". W "górskiej", nieopodal Krasnej Polany, przebywają przedstawiciele takich dyscyplin, jak skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie, kombinacja norweska, snowboard, saneczkarstwo, bobsleje i narciarstwo dowolne, zaś w przybrzeżnej, zlokalizowanej przy Parku Olimpijskim w Soczi, łyżwiarze szybcy, startujący zarówno na długim, jak i krótkim torze.

W każdej wiosce są lekarze i fizjoterapeuci. W Extreme rezyduje doktor Stanisław Szymanik, przewodniczący Komisji Medycznej Polskiego Związku Narciarskiego wraz z trzema fizjoterapeutami. W Mountain są obecnie lekarze Jarosław Krzywański i Aleksander Winiarski, a z nimi współpracują dwaj fizjoterapeuci. Jako szef misji medycznej, razem z dwoma fizjoterapeutami, rezyduję w wiosce Coastal. W razie zadeklarowanej potrzeby wspieramy zespoły w pozostałych wioskach - wyjaśnił Krysztofiak.

Reprezentacja biało-czerwonych na igrzyska w Soczi liczy 59 sportowców. Rezerwowym w drużynie bosleistów jest Michał Kasperowicz.

(MRod)