Biathlonistka Irina Starych z powodu podejrzeń o stosowanie dopingu została usunięta z olimpijskiej reprezentacji Rosji i nie wystąpi w igrzyskach w Soczi. To duże osłabienie dla rosyjskiej kadry. 26-letnia zawodniczka w tym roku wdarła się do światowej czołówki i obecnie zajmuje szóste miejsce, najwyższe z Rosjan, w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej rosyjskiej federacji Starych wyjaśniła, że otrzymała pismo z Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU), w którym poinformowano ją o pozytywnym wyniku testu antydopingowego. Zawodniczka odrzuciła zarzuty, ale została usunięta z kadry olimpijskiej.

We wtorek IBU ogłosiła, że w organizmach trojga zawodników z Rosji i Litwy wykryto niedozwolone substancje. Ich tożsamości nie ujawniono, ale wszystkich tymczasowo zawieszono. Testy przeprowadzono pod koniec grudnia, a ich wyniki wysłano również do MKOl.

Dzisiaj okazało się, że drugim, obok Starych, podejrzanym jest Litwin, który jednak - według szefa tamtejszej federacji Arunasa Daugirdasa - nie miał wystartować w Soczi.

IBU rozszerzyła działania antydopingowe po przyłapaniu na oszustwie w 2008 roku trojga Rosjan: Albiny Achatowej, Jekateriny Juriewej i Dmitrija Jaroszenki. Wszystkich zdyskwalifikowano tuż przed mistrzostwami świata w koreańskim Pyeongchang w 2009 roku.

Olimpijskie zmagania biathlonistów rozpoczną się 8 lutego. Wówczas w sprincie na 10 km powalczą mężczyźni. Dzień później w tej samej konkurencji na dystansie 7,5 km pobiegną kobiety. 

(MRod)