Justyna Kowalczyk zajęła w sobotę 50. miejsce w biegu na 10 km techniką dowolną narciarskiego Pucharu Świata w Dobbiaco. Triumfowała Szwedka Charlotte Kalla. Polka straciła do niej 2:06,7s.

Na drugiej pozycji uplasowała się Norweżka Ragnhild Haga - z 5,8 s straty, a na trzeciej jej rodaczka Heidi Weng - z 13,8. Dzięki zwycięstwu Kalla umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ. Drugą Weng wyprzedza o 124 pkt.

Kowalczyk od kilku lat unika startów "łyżwą", gdyż nie służą jej kolanu, dlatego nie można było oczekiwać dobrego rezultatu. Tym razem Polka zrobiła wyjątek, ponieważ rywalizacja w tym biegu była konieczna, aby wziąć udział w niedzielnych zmaganiach na dochodzenie na 10 km techniką klasyczną.

To właśnie rozgrywane "klasykiem" sprint i bieg na 30 km podczas lutowych igrzysk w Pjongczangu mają w tym sezonie największe znaczenie dla podopiecznej trenera Aleksandra Wierietielnego. 

Wszystko jest podporządkowane tym startom i to z ich powodu nie wystąpi w odbywającym się na przełomie roku morderczym cyklu Tour de Ski oraz sprinterskich zmaganiach w Dreźnie (13-14 stycznia), które zaplanowane są techniką dowolną.

Na starcie w Dobbiaco stanęły jeszcze dwie Polki. Wracająca po kontuzji Sylwia Jaśkowiec była 66. - z czasem: 2:44,1, a Martyna Galewicz 74. -z czasem: 3:34,7.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata (po 9 z 31 konkurencji):

1. Charlotte Kalla (Szwecja) - 570 pkt 

2. Heidi Weng (Norwegia) - 446 

3. Ragnhild Haga (Norwegia) - 435 

4. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) - 432 

5. Marit Bjoergen (Norwegia) - 393 

...

27. Justyna Kowalczyk (Polska) - 74

(ph)