Piotr Żyła zajął czwarte miejsce w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo. Niespodziewanie zwyciężył Niemiec Karl Geiger. W rywalizacji nie uczestniczył Kamil Stoch.

Żyła za skok na odległość 125,5 m otrzymał 121,8 pkt i długo był drugi w klasyfikacji, tuż za Geigerem. Niemiec skoczył 130 m (128,7 pkt), czyli o jedenaście mniej od rekordu obiektu należącego do Austriaka Andreasa Koflera. Dopiero w końcówce rywalizacji Polaka wyprzedzili Czech Jan Matura 128 pkt (128,5 m) i Austriak Wolfgang Loitzl 125,9 pkt (127 m).

Oprócz Żyły i Stocha, który zajmuje trzecie miejsce w punktacji generalnej PŚ i nie musi uczestniczyć w kwalifikacjach, w zawodach wystąpi jeszcze trzech polskich zawodników: Maciej Kot (6. pozycja), Krzysztof Miętus (16.) i Dawid Kubacki (25.). Stefan Hula został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy sprzęt. Uzyskał 113 pkt (119,5 m), co dawało mu 19. lokatę w kwalifikacjach.

Niedzielny konkurs rozpocznie się o godz. 14. Już wcześniej zwycięstwo w Pucharze Świata w tym sezonie zapewnił sobie Austriak Gregor Schlierenzauer. Stoch do tej pory zgromadził 847 punktów, a do wyprzedzającego go Norwega Andreasa Bardala traci 85. Polak w ostatnich dniach triumfował w Kuopio oraz Trondheim i znacząco zmniejszył dystans do wicelidera. Wcześniej 25-latek z Zębu zdobył złoty medal MŚ w Val di Fiemme.