Czterech polskich skoczków - Bartłomiej Kłusek, Jan Ziobro, Klemens Murańka i Krzysztof Biegun - wystąpi w pierwszej serii sobotniego konkursu Pucharu Świata w lotach narciarskich w niemieckim Oberstdorfie. Kwalifikacje wygrał Japończyk Daiki Ito, który poszybował na odległość 198,5 m.

Drugi rezultat (198 m) miał Austriak Stefan Kraft, a trzeci (185,5 m) Niemiec Richard Freitag.

Najwyżej z Polaków, na 18. pozycji, uplasował się wicemistrz świata juniorów Klemens Murańka, który skoczył 173,5 m. Biegun był 21. (172,5 m), Ziobro 27. (158,5 m), a Kłusek 28. (156 m). Awansu do konkursu nie wywalczył tylko Aleksander Zniszczoł, który zajął 34. miejsce po lądowaniu na 141. metrze.

Najdłuższy skok oddał w kwalifikacjach Niemiec Severin Freund, który uzyskał 202,5 m, jako jedyny przekraczając granicę 200 m. Jednak trzech z pięciu sędziów uznało, że próba była podparta, i przyznało mu obniżone noty, więc Freund został sklasyfikowany na 5. pozycji.

Wśród zawodników z czołowej "10" Pucharu Świata w lotach narciarskich, którzy nie muszą brać udziału w kwalifikacjach, najdalej (195 m) skoczył wicelider Słoweniec Robert Kranjec. Lider klasyfikacji w lotach i generalnej PŚ Austriak Gregor Schlierenzauer miał 186 m, Słoweniec Peter Prevc - 192 m.

W Oberstdorfie nie wystąpią skoczkowie pierwszego zespołu biało-czerwonych, którzy od czwartku trenują w Szczyrku przed mistrzostwami świata w Val di Fiemme.