Justyna Kowalczyk wraca do rywalizacji w Pucharze Świata w biegach narciarskich. Tym razem zawodniczki wystartują w estońskiej miejscowości Otepaeae. Polka po triumfie w Tour de Ski nie uczestniczyła w zmaganiach w Mediolanie. Ze startu we Włoszech zrezygnowała także najgroźniejsza rywalka naszej zawodniczki - Norweżka Marit Bjoergen.

Kowalczyk po trzecim z rzędu triumfie w Tour de Ski kilka dni spędziła w Szklarskiej Porębie, gdzie spokojnie trenowała, nie obciążając zbytnio dokuczającego jej kolana. Do Estonii Polka dotarła w środę.

Jest zdecydowanie lepiej. Podczas Tour de Ski z kolanem był kłopot, bo z powodu dużej intensywności startów nie było czasu na odpoczynek. Justyna jest dobrej myśli przed zawodami w Otepaeae - powiedział trener Aleksander Wierietielny.

Otepaeae to wyjątkowo szczęśliwe miejsce dla Kowalczyk. To właśnie tam po raz pierwszy w karierze stanęła na podium pucharowych zawodów (3. miejsce, 7.01.2006) oraz zwyciężyła (27.01.2007). Oba te sukcesy odniosła w biegu na 10 km techniką klasyczną.

Zwycięstwo w Tour de Ski pozwoliło Kowalczyk zmniejszyć stratę do prowadzącej w klasyfikacji generalnej Marit Bjoergen. Norweżka wyprzedza Polkę o 102 punkty, ale do zakończenia cyklu pozostało jeszcze 16 startów. Będzie ciężko, ale nie zamierzamy składać broni - powiedział szkoleniowiec Kowalczyk. Polka Kryształową Kulę zdobywała w trzech ostatnich sezonach. W ubiegłym sezonie Norweżka skupiła się jednak na mistrzostwach świata, które odbyły się w Oslo. Teraz zapowiada, że priorytetem jest dla niej zwycięstwo w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata.

Program PŚ w Otepaeae

sobota

kobiety - sprint techniką klasyczną (godzina 11.00)

mężczyźni - sprint techniką klasyczną (11.00)

niedziela

mężczyźni - bieg na 15 km techniką klasyczną (11.00)

kobiety - bieg na 10 km techniką klasyczną (14.15)

Kalendarz pozostałych zawodów Pucharu Świata 2011/2012:

2 lutego - Moskwa

4-5 lutego - Rybińsk (Rosja)

11 lutego - Nove Mesto (Czechy)

17-18 lutego - Szklarska Poręba

3-4 marca - Lahti (Finlandia)

7 marca - Drammen (Norwegia)

10-11 marca - Oslo

14 marca - Sztokholm

16-18 marca - Falun (Szwecja)