Justyna Kowalczyk nie zdołała awansować do finału sprintu techniką klasyczną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w Sztokholmie. Polka przewróciła się w półfinale i linię mety minęła dopiero na piątym miejscu, tracąc ponad 8 sekund do Marit Bjoergen. To nie pierwszy taki przypadek. W ostatnich pięciu biegach podopieczna Aleksandra Wierietielnego wywracała się czterokrotnie. Porażka Kowalczyk w Sztokholmie definitywnie przekreśla jej szanse na czwartą w karierze Kryształową Kulę.

Justyna Kowalczyk w półfinale biegła razem z Marit Bjoergen. Norweżka od początku mocno wyrwała do przodu. Polka próbowała walczyć, ale cały czas plasowała się w okolicach 4-5. miejsca. Kiedy próbowała przyspieszyć, wywróciła się i straciła szansę na awans do finału.

Zawody w Sztokholmie wygrała - niezawodna ostatnio - Marit Bjoergen. Porażka Kowalczyk w półfinale sprintu w Sztokholmie oznacza, że nasza biegaczka definitywnie przekreśliła swoje szanse na odrobienie strat do liderki Pucharu Świata i zdobycie czwartej Kryształowej Kuli w swojej karierze. Do zakończenia sezonu pozostały już tylko trzy biegi w Falun. W piątek prolog na 2,5 km, dzień później bieg klasykiem na 10 km (za zwycięstwo w każdym z biegów przyznawane jest po 50 punktów). W niedzielę, na zakończenie, 10 kilometrów stylem dowolnym (do zgarnięcia 200 punktów).

Wywrotki Kowalczyk

Justyna Kowalczyk może mówić o ogromnym pechu. W ostatnich pięciu biegach podopieczna Aleksandra Wierietielnego czterokrotnie się przewracała. Polka wywróciła się dwukrotnie podczas biegu łączonego na 15 km techniką klasyczną w Lahti i ostatecznie została sklasyfikowana dopiero na 8. miejscu. Podobny błąd nasza zawodniczka popełniła w Drammen, upadając w finale. Wówczas nasza zawodniczka musiała zadowolić się trzecią lokatą.

Sztokholm nie jest szczęśliwy dla Kowalczyk

Przed rokiem w szwedzkiej stolicy Kowalczyk zajęła 7., a Bjoegren 2. miejsce. Polka nigdy tam nie wygrała, z kolei Norweżka była najlepsza, ale dość dawno - w 2004 roku. Nasza najlepsza biegaczka najlepiej wypadła w Sztokholmie w 2010 roku - była druga, Bjoergen przybiegła na metę tuż za nią.

Klasyfikacja generalna PŚ (po 32 z 35 konkurencji)

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 2399 pkt
2. Justyna Kowalczyk (Polska) 2239
3. Therese Johaug (Norwegia) 1610