W województwach mazowieckim i łódzkim została wprowadzona trzydniowa żałoba. Potrwa od dziś od godz. 12 do czwartku do godz. 24. Ogłoszono ją po tragicznym wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą. W zderzeniu busa z ciężarówką zginęło 18 osób. Ofiary pochodziły z dwóch miejscowości w Łódzkiem: większość z Żardek, pozostali z Drzewicy.

O wprowadzeniu żałoby poinformował podczas konferencji prasowej na miejscu wypadku wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. O ogłoszenie żałoby zwrócił się prezydent Bronisław Komorowski.

Na czas trwania żałoby odwołane zostaną wszelkie imprezy masowe, w tym m.in. koncerty i imprezy sportowe. Flagi państwowe na urzędach i instytucjach publicznych zostaną opuszczone do połowy masztu - poinformował w komunikacie mazowiecki urząd wojewódzki.

Do wypadku doszło po godz. 6 tuż za Nowym Miastem, przy zjeździe na Rawę Mazowiecką; zderzyły się tam czołowo volkswagen transporter z ciężarowym volvo. Transporterem jechało 18 osób - byli to mieszkańcy powiatu opoczyńskiego (woj. łódzkie).

16 osób zginęło na miejscu, dwie zmarły w szpitalu. Kierowca volvo jest lekko ranny. Z ustaleń policji wynika, że busem przewożeni byli sezonowi pracownicy do jednego z okolicznych sadów.

Bus - według policjantów - nie był przystosowany do przewożenia tak dużej liczby osób. Pasażerowie nie byli przypięci pasami, siedzieli na prowizorycznych siedziskach, skrzynkach i deskach