Długo oczekiwany dzień wyborów prezydenckich w USA wreszcie nadszedł! Dziękujemy za spędzenie go z nami! Specjalnie dla Was nadawaliśmy Fakty RMF FM z krakowskiego klubu "Żaczek", gdzie odbyła się studencka Noc Wyborcza. Opisywaliśmy też jej przebieg na RMF24. Oto zapis relacji minuta po minucie.

01:10 - Powoli kończy się wieczór wyborczy w "Żaczku". My kończymy relację na żywo! Dziękujemy, że byliście z nami. Pamiętajcie, że wszystkie informacje o wyborach, najświeższe dane, komentarze i analizy znajdziecie na RMF24 i usłyszycie w nocnych Faktach, które prowadzi Grzegorz Jasiński.

01:06 - Jak interpretować wynik studenckiego głosowania? Posłuchajcie rozmowy Macieja Grzyba z jednym z ekspertów.

00:49 - Studenci właśnie poznali wyniki swojego głosowania. Gdy okazało się, że wygrał Obama, z sali słychać było głośne i entuzjastyczne okrzyki poparcia dla urzędującego prezydenta.

00:40 - Krakowscy studenci już wybrali. 239:161 - to stosunek głosów oddanych na Obamę i Romneya. Uczestnicy spotkania w "Żaczku" stawiają widać na kontynuację, a nie na rewolucję i zmianę warty w Białym Domu.

00:18 - Debata rozpoczęta! Na scenie są już dwie trzyosobowe drużyny, które reprezentują Demokratów i Republikanów. Pytania dotyczą 5 bloków tematycznych, każda z drużyn ma po 2 minuty na odpowiedź. Pierwsza kwestia to gospodarka i pytanie, które spędza sen z powiek politykom z całego świata: Jak wyjść z kryzysu?

00:10 - Za chwilę studenci zmierzą się w wyborczej debacie. Na scenie pojawią się zwolennicy Baracka Obamy i drużyna popierająca Mitta Romneya. Kto wypadnie lepiej? Odpowiedź na to pytanie poznamy już za kilkanaście minut.

00:00 - W studenckim klubie "Żaczek" wybory prezydenta USA już się skończyły. Trwa liczenie głosów. Chcecie wiedzieć, kto wygrał? Zostańcie z nami i słuchajcie Faktów RMF FM o godz. 01:00!

23:56 - Za kilka minut kolejne Fakty RMF FM z krakowskiego "Żaczka". W nich m.in. brytyjskie media o amerykańskich wyborach Słuchaj Faktów o północy!

23:51 - Studenci sprawdzili swoją wiedzę o Romneyu i Obamie. Teraz czekają ich kolejne wyzwania konkursowe, ale już w dużo luźniejszej formule. Właśnie rusza zabawa w wyborcze rebusy i kalambury!

23:44 - A oto już obiecane nagranie - Bartłomiej Biga - prowadzący wieczór wyborczy - rozmawia z naszym korespondentem. Posłuchajcie koniecznie.

Gospodarz wieczoru wyborczego rozmawia z Pawłem Żuchowskim

23:35 - Krakowscy studenci najpierw z zainteresowaniem słuchali naszego korespondenta, a później podziękowali mu gromkimi brawami za rozmowę. Poruszono w niej m.in. temat Polonii i różnic między kandydatami. Będziecie mogli jej posłuchać na naszej stronie już za kilka minut!

23:20 - A już za chwilę Kraków połączy się z Waszyngtonem - organizatorzy wieczoru wyborczego poprosili o komentarz naszego korespondenta Pawła Żuchowskiego.

23:15 - A oto obiecana relacja Macieja Grzyba z "narożnika" zwolenników Mitta Romneya. Posłuchajcie koniecznie!

Relacja Macieja Grzyba

22:55 - Który z kandydatów na prezydenta USA byłby lepszy z francuskiego punktu widzenia? Tego dowiecie się już za chwilę z relacji naszego paryskiego korespondenta Marka Gładysza. Słuchajcie Faktów o 23:00

22:50 - Po zagadkach i pytaniach o biografie kandydatów uczestnicy wieczoru wyborczego w krakowskim "Żaczku" znów mają chwilę na oddech. Wykorzystują ją niebanalnie - przed sceną ustawiła się długa kolejka do wyciętych z kartonu podobizn Obamy i Romneya. W końcu kto nie chciałby mieć zdjęcia z gwiazdami światowej polityki? :)

22:44 - A to jeden z centralnych punktów miejsca, w którym siedzą zwolennicy Mitta Romneya. Nasz reporter odwiedzi to miejsce już za kilkanaście minut. Słuchajcie jego relacji już w Faktach o 23:00.

22:42 - Tak wygląda narożnik zwolenników Obamy, gdzie o godz. 22 był nasz reporter

22:35 - Zostawiamy na chwilę Kraków, by przenieść się w dużo chłodniejsze miejsce - na Alaskę. Jak tam wyglądają wybory? Jak liczna jest tamtejsza Polonia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w rozmowie Pawła Żuchowskiego ze Stanem Boruckim, Konsulem Honorowym RP w Anchorage.

Posłuchaj rozmowy Pawła Żuchowskiego

22:22 - Czy ojciec Mitta Romneya startował w wyborach prezydenckich? Jak ma na imię obecna Pierwsza Dama, a jak nazywa się pies Obamy? Którego z kandydatów popiera Clint Eastwood, a którego Scarlett Johansson? To pytania, z którymi mierzą się uczestnicy wyborczego quizu. Na każde z nich bardzo żywiołowo reaguje widownia.

22:15 - Sala "Żaczka" podzielona jest na dwa sektory - zwolenników Romneya i fanów Obamy. Jak wygląda miejsce, w którym zbierają się osoby popierające urzędującego prezydenta USA? Posłuchajcie relacji Macieja Grzyba.

Maciej Grzyb z narożnika Obamy

22:02 - Po pierwszych oficjalnych wystąpieniach chwila na oddech, a już za chwilę coś na rozluźnienie atmosfery - konkurs wiedzy o USA. Na razie studenci siedzą przy stołach, dyskutują i z ciekawością spoglądają na ekrany, które prezentują im najświeższe informacje z mediów oraz polskiej i międzynarodowej blogosfery o wyborach.

21:58 - Przed nami Fakty o 22:00. W nich m.in. wybory w USA z perspektywy Brukseli i Moskwy. Posłuchaj!

21:38 - Miło jest obserwować entuzjazm spowodowany wyborami amerykańskimi - powiedział na początku swojego wystąpienia prof. Patrick Vaughan. Odpowiedziały mu gromkie brawa i głośne trąbienie na urodzinowych trąbkach!

21:26 - Poproszony o wystąpienie, prezes Fundacji Bratniak Grzegorz Murzański powiedział krótko: Chciałbym zaprosić państwa do świetnej zabawy!

21:22 - Zastanawiam się, co Was tak pasjonuje w tych wyborach, dlaczego tu przyszliście? - pyta studentów prorektor UJ prof. Andrzej Mania.

21:20 - To wielki dzień dla wszystkich Amerykanów. Wspaniale, że mogę spędzić ten wieczór w tak niezwykłej atmosferze - powiedział konsul USA w Krakowie Brian George.

21:10 - Wciąż zapełnia się sala, coraz tłoczniej robi się przy urnie wyborczej. Swój głos oddał już nasz reporter Maciej Grzyb. Posłuchajcie jego relacji sprzed urny wyborczej!

Relacja Macieja Grzyba

21:02 - Prowadzący wieczór wyborczy właśnie ogłosił, że za kilka minut zacznie się już część oficjalna. Pierwszym ekspertem, który zabierze głos, będzie prof. Patrick Vaughan.

20:58 - Michał Kowalewski już na posterunku - Posłuchaj Faktów z 21:00

20:47 - Studencka Noc Wyborcza to radosna impreza, a jednocześnie wydarzenie, którego centrum jest wielka światowa polityka. Na sali słychać głośne rozmowy licznie zgromadzonych gości, które mieszają się z grającą w tle muzyką i relacjami polskich i zagranicznych mediów wyświetlanymi na specjalnym ekranie. Na sali pojawili się też dwaj niezwykli goście :)

20:40 - Końcówka amerykańskiej kampanii jest niezwykle gorąca i nerwowa. Jak wyglądają ostatnie godziny walki kandydatów na prezydenta - o tym mówi w swojej relacji nasz korespondent Paweł Żuchowski.

Posłuchaj relacji Pawła Żuchowskiego

20:30 - Amerykański wieczór wyborczy nie może obyć się bez gadżetów. Flagi, naszyjniki, kapelusze i opaski w barwach USA to tylko niewielka część akcesoriów, w jakie mogą się zaopatrzyć uczestnicy spotkania tuż po wejściu.

20:15 - Na Obamę lub Romneya można zagłosować nie tylko Za Oceanem. Krakowscy studenci już wrzucają swoje głosy do specjalnej urny wyborczej. Kogo wybiorą? O tym przekonamy się po północy.

Fakty z 20:00

19:50 - Już za 10 minut pierwsze Fakty RMF FM ze studenckiej Nocy Wyborczej. W nich m.in. łączenie z naszym amerykańskim korespondentem Pawłem Żuchowskim. 

19:45 - Sala klubu "Żaczek" powoli się zapełnia. Trwają ostatnie przygotowania do spotkania z ekspertami i komentatorami. Chcecie wiedzieć, jak to wygląda? - zobaczcie naszą fotogalerię.

19:41 - Rozpoczynamy relację minuta po minucie. Będziemy w niej zbierać najciekawsze komentarze ekspertów i opisywać przebieg spotkania wyborczego w jednym z krakowskich klubów, z którego nadajemy specjalne wydania Faktów RMF FM. W imprezie wezmą udział studenci, wykładowcy Amerykanistyki UJ i przedstawiciele amerykańskiego konsulatu w Krakowie. W programie jest m.in. studencka debata i quiz wiedzy o wyborach na wesoło. Nie zabraknie też analiz i komentarzy ekspertów.