"Nie mogę zagwarantować, że Donald Trump nie będzie szedł w kierunku, jaki określił podczas swej kampanii, ale mogę zapewnić, że rzeczywistość wymusi na nim rewizję podejścia do wielu kwestii" - stwierdził prezydent USA Barack Obama podczas konferencji prasowej w Limie, w kuluarach szczytu APEC - Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku jednoczącego 21 państw regionu. Obama zalecił mediom i politykom unikanie przedwczesnych ocen i zajęcie wobec prezydenta-elekta postawy wyczekującej, a ta "pozwoli zobaczyć, na ile polityka Donalda Trumpa będzie zgodna z jego retoryką przedwyborczą".

Prezydent USA podkreślił, że pragnie zachować stosowny szacunek dla urzędu, który Donald Trump będzie sprawować od 20 stycznia, dochowując wierności amerykańskiej tradycji. Obama przypomniał, że jego poprzednik prezydent Georges W. Bush również "zachowywał się wobec niego z tak wielką elegancją i taktem, że bardziej nie można w okresie przejściowym".

Putin o Obamie: Czasami było trudno, ale szanowaliśmy się

"Bez względu na to, iż dialog bywał czasami niełatwy, a czasami było wręcz trudno współpracować, to odnosiliśmy się z szacunkiem do siebie i do stanowiska, jakie zajmowaliśmy" – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin o prezydencie USA Baracku Obamie. Występując podczas konferencji... czytaj więcej

Ale jako obywatel zatroskany o losy kraju będę reagować w przypadku fundamentalnych spraw wiążących się z systemem wartości, gdyby te ostatnie były zagrożone - zastrzegł.

Obama zdradził też dziennikarzom, że podczas spotkania z Donaldem Trumpem w Białym Domu namawiał go, by ten zbudował bardzo silny krąg doradców, co sprawi, że reguły gry i dobrze obsadzone stanowiska "będą pracować z pożytkiem dla niego".

Obama daleki od optymizmu ws. Syrii

Prezydent powiedział również dziennikarzom, że jest daleki od optymizmu w swej ocenie szans na uregulowanie konfliktu w Syrii. Umiarkowanej opozycji w Syrii coraz trudniej udaje się zachować stan posiadania w związku z tym, że Iran i Rosja zdecydowały się jednoznacznie wesprzeć Baszara el-Asada - podkreślił. Wspomniał, że podczas niedawnej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem wyraził swe zaniepokojenie przelewem krwi w Syrii i wzmożeniem walk i aktów przemocy, wskazując, że tylko przerwanie działań wojennych przybliży rozwiązanie polityczne tego konfliktu.

Jednocześnie Obama wyraził obawę, że zbyt radykalne wystąpienia przyszłej administracji w Białym Domu i bardziej stanowcza polityka bliskowschodnia mogłyby doprowadzić do dalszej radykalizacji wyznawców islamu na całym świecie.

"Demokraci powinni się lepiej zorganizować"

Zaznaczył, że nie martwi go, że na nim kończy się wpływ Partii Demokratycznej na sprawy publiczne w USA. Zważywszy na poparcie liczone w głosach wyborców, którzy zagłosowali na Hillary Clinton, tu nie ma powodu do zmartwienia - powiedział. Ale demokraci powinni się lepiej zorganizować i popracować nad czytelnym przesłaniem, jakie kierują do społeczeństwa USA - dodał.

W jego ocenie członkowie Partii Demokratycznej powinni dochować wierności przyświecającym im zasadom, ale powinni też współpracować z administracją Donalda Trumpa dla dobra Stanów Zjednoczonych.

Szczyt APEC w Limie to ostatni etap podróży zagranicznej Baracka Obamy, która objęła m.in. kraje Unii Europejskiej.


(e)