Już w najbliższą niedzielę 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Polacy wybiorą głowę państwa na kolejną kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte zarówno w kraju, jak i za granicą. Sprawdź, w jakich godzinach można oddać głos i co zrobić, jeśli planujesz głosować poza miejscem zamieszkania.
- Lokale wyborcze w Polsce będą otwarte w niedzielę 18 maja od godz. 7:00 do 21:00.
- Druga tura wyborów, jeśli będzie konieczna, odbędzie się 1 czerwca w tych samych godzinach.
- Polacy za granicą głosują osobiście w komisjach przy placówkach dyplomatycznych, najczęściej 18 maja, a w niektórych krajach 17 maja.
- Zmiana miejsca głosowania wymaga wcześniejszego złożenia wniosku.
- Ważny głos to "X" przy jednym kandydacie, pieczęć komisji na karcie oraz dowód osobisty i długopis przy sobie.
W dniu głosowania w Polsce, czyli 18 maja, lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Przez 14 godzin wyborcy będą mogli oddać swój głos na jednego z kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta.
Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów w pierwszej turze, konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury wyborów, która zaplanowana została na niedzielę 1 czerwca. Tego dnia głosowanie również odbędzie się w godzinach 7:00-21:00.
Obywatele polscy przebywający za granicą również mogą wziąć udział w wyborach. Głosowanie będzie możliwe wyłącznie osobiście, w siedzibach obwodowych komisji wyborczych utworzonych przy placówkach dyplomatycznych.
W większości krajów głosowanie odbędzie się 18 maja w godzinach 7:00-21:00 czasu lokalnego. Jednak w państwach, w których różnica strefy czasowej uniemożliwi zakończenie głosowania tego samego dnia co w Polsce, wybory zostaną przeprowadzone dzień wcześniej - w sobotę 17 maja.
Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać w innym miejscu niż miejsce zameldowania, muszą wcześniej złożyć odpowiedni wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Aby oddany głos był ważny, należy postawić znak "X" tylko przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. Postawienie znaku "X" przy więcej niż jednym nazwisku lub brak takiego znaku spowoduje, że głos zostanie uznany za nieważny. Warto również upewnić się, że karta do głosowania ma pieczęć obwodowej komisji wyborczej - jej brak również unieważnia głos. Na głosowanie należy wziąć dowód osobisty i długopis.