Nie wiesz, który kandydat na prezydenta ma poglądy zbliżone do Twoich? Od dziś możesz skorzystać z Latarnika Wyborczego - internetowego narzędzia, które pozwala użytkownikom w sposób neutralny i rzetelny porównać swoje poglądy polityczne z deklaracjami komitetów wyborczych startujących w wyborach powszechnych.

Od 2005 roku z Latarnika Wyborczego skorzystało niemal 15 mln osób. Narzędzie powstaje przy okazji każdych ogólnopolskich wyborów i działa w sposób neutralny politycznie. 

Wybory to moment, w którym warto zatrzymać się i zadać sobie pytanie: kto naprawdę reprezentuje moje poglądy? Latarnik Wyborczy powstał właśnie po to, by ułatwić tę refleksję. Zależy nam, żeby decyzje wyborcze były wynikiem świadomego wyboru opartego na analizie programów, a nie na emocjach czy impulsie w ostatniej chwili - mówi Michał Mazur, koordynator zespołu Latarnika Wyborczego.

Jak wziąć udział w Latarniku Wyborczym?

Użytkownik w kilka minut odpowiada na 20 pytań dotyczących kluczowych kwestii społecznych i gospodarczych. Na każde z nich odpowiedziały wcześniej komitety kandydatów. Można odpowiedzieć: "zgadzam się", "nie zgadzam się" lub "nie mam zdania", a aplikacja porównuje wybory.

Na podstawie odpowiedzi otrzymuje procentowe dopasowanie do poglądów kandydatów i kandydatek. W tej edycji można podzielić się wynikiem w mediach społecznościowych i zachęcić znajomych do udziału. 

Jakie pytania znalazły się w Latarniku Wyborczym?

W Latarniku Wyborczym znalazły się m.in. pytania o politykę zagraniczną i obronną, o wspólną europejską armię, wartości chrześcijańskie, Europejski Zielony Ład, politykę mieszkaniową, podatki, politykę migracyjną, dezinformację, sądownictwo, politykę historyczną, aborcję, składkę zdrowotną i związki partnerskie. 

Latarnik pozwala sprawdzić, w jakich sprawach kandydaci się zgadzają, a gdzie się różnią - zarówno między sobą, jak i względem użytkownika.

Brak odpowiedzi jednego z komitetów

Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprosiło do udziału w Latarniku Wyborczym wszystkich kandydatów na Prezydenta RP. Odpowiedzi udzieliło 11 z 13 komitetów - do czwartku odpowiedzi nie wysłały komitety Rafała Trzaskowskiego i Krzysztofa Stanowskiego. Ostatecznie w czwartek odpowiedź nadesłał komitet Trzaskowskiego.  

Rano brakowało nam odpowiedzi od Rafała Trzaskowskiego, jednak między innymi dzięki zaangażowaniu mediów i naszych użytkowników udało się je uzyskać - poinformował odpowiedzialny za kontakt z komitetami Michał Mazur z CEO. Cieszymy się, że osoby wypełniające test otrzymają niemal pełny obraz stanowisk wszystkich kandydatów - dodał.

Co najbardziej interesuje wyborców?

Ponad 45 tys. osób wzięło udział w badaniu przygotowanym przez zespół Latarnika Wyborczego we współpracy z SW Research. Wyniki pokazały, co dziś najbardziej interesuje wyborców: 88 proc. respondentów wskazało jako ważne lub bardzo ważne: obronę narodową i bezpieczeństwo, a 86 proc. - gospodarkę i finanse. 

Osoby powyżej 65. roku życia częściej niż młodsze grupy wiekowe uznają ochronę środowiska za ważną. 

W obszarze gospodarki widać różnice między płciami: - kobiety częściej wskazują walkę z inflacją, - mężczyźni - politykę podatkową.