Wieczorem odbędzie się kolejne spotkanie szefów PO, PSL i SLD. Liderzy opozycji i SLD spotkali się ws. ustaleń dotyczących Senatu we wtorek, a wcześniej pod koniec października. Oba spotkania zakończyły się bez wiążących ustaleń. Zapowiedziane zostały kolejne. Najbliższe ma się odbyć w czwartek wieczorem. Jednak mało prawdopodobne, że dzisiaj poznamy kandydata opozycji na marszałka Senatu.

Lider PSL pytany w środę wieczorem w Polsat News o negocjacje w sprawie obsady Prezydium Senatu, powiedział, że nie zapadły jeszcze żadne "końcowe ustalenia dotyczące personaliów". "Analizowaliśmy różne możliwości" - dodał.

Jesteśmy umówieni, że zrobimy wszystko, aby wyłonić większość w Senacie, wybrać marszałka - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dopytywany o możliwych kandydatów na marszałka Senatu (padły nazwiska dotychczasowego prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza i obecnego wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza), lider PSL odparł: to są wszystko poważne osoby, które są poważnymi kandydatami.

Większość w Senacie, brak potwierdzonego kandydata na marszałka

Opozycja w wyniku wyborów parlamentarnych ma w Senacie większość - 51 przedstawicieli, w tym Koalicja Obywatelska - 43.

W kontekście obsady stanowiska marszałka Senatu najczęściej padają nazwiska reprezentantów KO m.in. Bogdana Borusewicza, który pełnił już tę funkcję przez trzy kadencje (w latach 2005-2015), Bogdana Klicha, Sławomira Rybickiego i Bogdana Zdrojewskiego, ale też dwóch niezależnych senatorów, a do niedawna samorządowców: Wadima Tyszkiewicza i Zygmunta Frankiewicza. Żaden z nich nie cieszy się jednak, nawet w samej Platformie Obywatelskiej, na tyle silnym poparciem, aby być pewnym kandydatem na to stanowisko.

W środę klub Lewicy poinformował, że na wicemarszałka Senatu będzie rekomendował wiceprezes Wiosny Gabrielę Morawską-Stanecką. Poparcie dla jej kandydatury jest warunkiem wsparcia przez lewicę kandydata Koalicji Obywatelskiej na marszałka Senatu.

W piątek spotkanie klubu senackiego Koalicji Obywatelskiej

W piątek w południe zaplanowane jest spotkanie klubu senackiego Koalicji Obywatelskiej. Nie jest wykluczone, że podczas spotkania odbędzie się dyskusja na temat obsady stanowiska szefa klubu senackiego. Nie jest jednak przesądzone, że zostanie on wtedy wybrany. W minionej kadencji szefem klubu senackiego był Bogdan Klich i obecnie jest też jednym z kandydatów na szefa nowego klubu.

Klub ma też dyskutować o opozycyjnych kandydatach na marszałka Senatu. Borusewicz zaznaczył, że rozmowy w tej sprawie trwają.

Bogdan Borusewicz - wymieniany wśród kandydatów na marszałka Senatu - pytany, czy jest gotów kandydować na marszałka Senatu, jeśli otrzyma rekomendację klubu KO powiedział, że "jest 51 kandydatów na marszałka Senatu".

Podczas wtorkowego spotkania nie wyłoniono kandydata

 Do spotkania liderów opozycyjnych ugrupowań doszło we wtorek wieczorem w Warszawie. Po spotkaniu Czarzasty powiedział, że "sprawy idą w dobrym kierunku, ale potrzebne jest dogranie kilku szczegółów". Czarzasty przyznał też, że atmosfera spotkania była dobra.

Podczas spotkania padły konkretne nazwiska dotyczące obsady prezydium Senatu, ale jego uczestnicy umówili się, aby nie przekazywać tych informacji mediom.

Liderzy PO, PSL i SLD spotkali się już ws. Senatu pod koniec października.

Opozycja w wyniku wyborów parlamentarnych ma w Senacie większość - 51 przedstawicieli, w tym Koalicja Obywatelska - 43.

Swoich przedstawicieli w prezydium Senatu chciałyby mieć także PSL oraz lewicowy blok - SLD, Wiosna, Lewica Razem. W połowie października lider Wiosny Robert Biedroń mówił, że Lewica oczekuje dyskusji ws. obsady prezydium Senatu.

Chcielibyśmy wybrać kandydatów i kandydatki do prezydium Senatu z puli trzech, czterech kandydatur i chcielibyśmy, aby to prezydium Senatu odzwierciedlało wszystkie siły polityczne obecne w Senacie - zaznaczył wówczas Biedroń.