Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich do godz. 8 wyniosła 2,52 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Na razie głosowanie przebiega spokojnie, choć nie obyło się bez kilku incydentów. Jednak nie wpłynęły one na przedłużenie ciszy wyborczej. Dwa tygodnie temu do godz. 8 głosowało 1,85 proc. uprawnionych.

Nie ma żadnych opóźnień. Nie ma żadnych zdarzeń, które by uzasadniały jakiekolwiek snucie domysłów co do tego, czy głosowanie zostanie zakończone o godz. 20, czy też nie - powiedział Włodzimierz Ryms z PKW. Jedynie w trzech przypadkach członkowie obwodowych komisji wyborczych zostali odsunięci od głosowania, ponieważ byli nietrzeźwi. Głosowanie także w tych obwodach rozpoczęło się punktualnie i przebiega bez zakłóceń - dodał Ryms.

PKW poinformowała też, że skala naruszeń ciszy wyborczej nie jest wielka. Chodzi przede wszystkim o zrywanie lub naklejanie plakatów wyborczych, bądź wrzucanie do skrzynek wyborców ulotek. Jak dowiedział się reporter RMF FM Roman Osica, w co najmniej kilku bloków na warszawskiej Woli ktoś powkładał do skrzynek pocztowych specjalne wydania gazety, w której agitowano na rzecz jednego z kandydatów. To ewidentne złamanie ciszy wyborczej - tak ten incydent skomentował Kazimierz Czaplicki z PKW.

Najwyższa frekwencja była w Ustroniu Morskim (woj. zachodniopomorskie), gdzie do godz. 8 głosowało 20,17 proc. uprawnionych (w tym turyści). W Białymstoku było to 2,46 proc., Bydgoszczy - 2,99 proc., Gdańsku - 1,74 proc., Katowicach - 2,84 proc., Krakowie - 3,18 proc., Lublinie - 3,06 proc., Łodzi - 2,34 proc., Poznaniu - 2,61 proc., Szczecinie - 3,26 proc., Warszawie - 2,62 proc. i we Wrocławiu - 2,48 proc. uprawnionych.

O godz. 20 w RMF FM i na RMF24.pl rozpoczynamy wieczór wyborczy - relacje ze sztabów wyborczych, komentarze i najświeższe informacje na temat wyników wyborów i frekwencji. Zapraszamy!

Idziesz na wybory - weź aparat! Czekamy na Wasze zdjęcia z lokali wyborczych. Tworzymy album zwykłych ludzi przy urnach.