Każdy, kto chce oddać głos w wyborach prezydenckich, musi pamiętać o zabraniu ze sobą do lokalu wyborczego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Głosować można do godz. 20.00.

O godz. 6 rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich - na terenie kraju otwartych zostało ponad 25 tys. lokali wyborczych. Uprawnionych do głosowania jest 30 618 066 osób. czytaj więcej

W lokalu wyborczym kartę do głosowania otrzymamy po okazaniu jednego z dokumentów potwierdzających tożsamość, czyli np. dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, legitymacji studenckiej lub ubezpieczeniowej.

Dobrze jest mieć ze sobą dokument z adresem zamieszkania, bo może się zdarzyć sytuacja, że dana osoba nie będzie ujęta w spisie wyborców. Wtedy na podstawie adresu obwodowa komisja wyborcza będzie zobowiązana sprawdzić w urzędzie gminy, czy jesteśmy ujęci w rejestrze wyborców i jeśli się okaże, że tak, to dopisze nas do spisu wyborców.

Karta do głosowania podczas II tury wyborów ma format A5. Znajdują się na niej nazwiska dwóch kandydatów w kolejności alfabetycznej. Przy nazwiskach, po lewej stronie, umieszczone są kratki. Głosujemy poprzez wstawienie znaku "x". Podstawą do uznania głosu za ważny będzie wpisanie znaku "x" tylko w jednej z nich.

PKW uznaje głos za ważny również wtedy, gdy na karcie pojawią się jakieś zapiski. Natomiast jeśli wyborca postawi znak "x" przy dwóch nazwiskach, postawi w kratce inny znak lub wrzuci do urny czystą kartę, jego głos nie będzie ważny.

Na karcie do głosowania powinny się znajdować dwie pieczęcie: Państwowej Komisji Wyborczej i obwodowej komisji wyborczej. Pod nazwiskami kandydatów została umieszczona dokładna informacja jak oddać głos.

O godz. 20 w RMF FM i na RMF24.pl rozpoczynamy wieczór wyborczy - relacje ze sztabów wyborczych, komentarze i najświeższe informacje na temat wyników wyborów i frekwencji. Zapraszamy!