Regiony i miasta Ukrainy borykają się ze skutkami środowego zmasowanego ataku rosyjskiego na obiekty infrastruktury energetycznej, w tym elektrownie, elektrociepłownie, stacje elektroenergetyczne. W wyniku ostrzałów większość mieszkańców Ukrainy została pozbawiona dostaw prądu. Minionej doby rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie 78 ataków rakietowych i 23 ataki lotnicze - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie zmasowane ostrzały w środę wywołały na Ukrainie blackout. Od godz. 4 sieć energetyczna znów działa jako całość - poinformował ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko. W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji części obwodu chersońskiego znaleziono ciała ponad 430 cywilów zabitych przez siły okupacyjne oraz dziewięć miejsc, w których torturowano ludzi – poinformował prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin. Wieczorem wojska rosyjskie znowu ostrzelały Chersoń, zginęło czterech mieszkańców. Pociski spadły m.in. na plac zabaw dla dzieci. Huta ArcelorMittal w Krzywym Rogu, największy zakład metalurgiczny Ukrainy, poinformowała w czwartek, że wstrzymała wytapianie stali i produkcję wyrobów walcowanych ze względu na ograniczenia w dostawach prądu. Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła w czwartek, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot przeznaczone są do użytku na terytorium NATO. Sprzeciwiła się tym samym polskiej propozycji wysłania tego systemu na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia związane z 274. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji z 24.11.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:42

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że ukraińscy żołnierze będą szkolić się w Chorwacji. "Nowoczesna, dobrze wyszkolona armia z potężnymi partnerami z pewnością pokona bandę rosyjskich morderców, rabusiów i gwałcicieli" - dodał.

22:23

Ponad 15 000 osób zaginęło podczas wojny na Ukrainie - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Komisja ds. Osób Zaginionych (ICMP). Organizacja podkreśla jednak, że jest to bardzo ostrożny szacunek, bowiem rzeczywistej liczby osób zaginionych obecnie nie da się jasno określić.

22:13

Rosji zależy na manipulowaniu odbiorcami na całym świecie. Kreml chce uniknąć wizerunku agresora, ale także zmusić Zachód do wycofania pomocy dla Ukrainy - napisał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

22:11

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj stopniowo wychodzi z blackoutu i przywraca dostawy energii elektrycznej, wody, ogrzewania i łączności przerwane w wyniku zmasowanego ostrzału rosyjskiego dzień wcześniej.

21:43

Sektor zbrojeniowy w Europie Wschodniej, po raz pierwszy od czasów zimnej wojny, pracuje na najwyższych obrotach, by nadążyć z produkcją borni dla Ukrainy. Wiele z krajów tego regionu uważa pomoc dla Kijowa za sprawę własnego bezpieczeństwa - pisze agencja Reutera.

21:23

75 proc. mieszkańców obwodu dniepropietrowskiego, jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów Ukrainy wciąż nie ma prądu, w obwodzie odeskim, również na południu kraju, bez elektryczności pozostaje 64 proc. odbiorców - poinformowali operatorzy.

20:54

Wojska rosyjskie ostrzelały Chersoń, zginęło czterech mieszkańców - poinformował w czwartek wieczorem szef administracji obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz. Jak przekazał, pociski spadły m.in. na plac zabaw dla dzieci. 

"W wyniku ostrzału wybuchł pożar w wielopiętrowym bloku mieszkalnym. Pociski wroga spadły też na plac zabaw dla dzieci" - napisał Januszewycz na serwisie Telegram. Spośród 10 rannych w ostrzale cztery osoby zmarły. 

20:46

Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała w czwartek, że u osób z władz firmy Motor Sicz, producenta silników lotniczych, zarekwirowano cenne starożytne ozdoby należące do zamieszkujących w starożytności te tereny Scytów i kolekcjonerskie samochody osobowe. Szefowie firmy są podejrzani o kolaborację z Rosją.

20:14

Parlament Europejski zatwierdził decyzję o nieakceptowaniu paszportów i innych dokumentów podróży wydanych przez Rosję w okupowanych przez nią regionach Ukrainy i Gruzji.

Zgodnie z wnioskiem Komisja powinna przeprowadzić konsultacje z państwami członkowskimi i sporządzić listę rosyjskich dokumentów podróży, zwłaszcza paszportów, które nie powinny być akceptowane. Jednak osoby uciekające przed konfliktem w Ukrainie nadal będą mogły wjechać do UE ze względów humanitarnych.

19:29

Bez energii elektrycznej pozostaje nadal około 60 proc. odbiorców w Kijowie i 70 proc. w obwodzie kijowskim - poinformował w czwartek koncern DTEK, główny dostawca prądu w stolicy Ukrainy. Władze Kijowa powiadomiły o wznowieniu dostaw wody.

W oświadczeniu opublikowanym wieczorem przez agencję Interfax Ukraina koncern podkreślił, że rankiem w czwartek wznowił dostawy energii elektrycznej do obiektów infrastruktury krytycznej - wodociągów i szpitali. Prace nad przywróceniem zasilania do innych obiektów trwają.

18:56

Pierwszy blok energetyczny Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej o mocy 1000 MW został ponownie podłączony do systemu energetycznego Ukrainy - poinformował w czwartek szef administracji obwodu chmielnickiego Serhij Hamalij.

"O godz. 13.53  pierwszy blok naszej elektrowni jądrowej został podłączony do wspólnej sieci energetycznej Ukrainy" - napisał Hamalij na serwisie Telegram. Zapewnił, że rozpoczyna się podłączanie do sieci odbiorców energii elektrycznej. 

W środę ukraiński koncern Enerhoatom powiadomił, że w związku z rosyjskimi ostrzałami rakietowymi wyłączono bloki energetyczne w trzech z czterech elektrowni atomowych na Ukrainie: Rówieńskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej. Zapewniono, że poziom promieniowania jest w normie.

18:20

To od samego początku było nierealistyczne -  mówił w popołudniowej rozmowie w RMF FM generał Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W ten sposób odniósł się do słów niemieckiej minister obrony, która powiedziała NIE dla polskiej propozycji. Chodzi o wysłanie oferowanych Warszawie zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot na Ukrainę.

17:54

Rzecznik Kremla - Dmitrij Pieskow kontynuuje rosyjską propagandę ws. wojny w Ukrainie. Tym razem stwierdził, że to "od ukraińskich władz zależy, czy ludność nadal będzie cierpiała". Według niego Ukraińcy muszą spełnić rosyjskie żądania, a ostrzały ustaną.

17:24

Huta ArcelorMittal w Krzywym Rogu, największy zakład metalurgiczny Ukrainy, poinformowała w czwartek, że wstrzymała wytapianie stali i produkcję wyrobów walcowanych ze względu na ograniczenia w dostawach prądu.

"Z powodu zmasowanego ostrzału krajowych obiektów infrastruktury krytycznej AccelorMittal Krzywy Róg, największe przedsiębiorstwo górniczo-hutnicze Ukrainy, drastycznie ograniczyło zużycie energii elektrycznej i wstrzymało większość procesów produkcyjnych" - głosi komunikat opublikowany przez agencję Ukrinform. Zakłady wyjaśniły, że prądu nie wystarcza nawet na podtrzymanie 20 procent mocy produkcyjnych.

16:59

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła w czwartek, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot przeznaczone są do użytku na terytorium NATO. Sprzeciwiła się tym samym polskiej propozycji wysłania tego systemu na Ukrainę.

"Te Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO" – powiedziała Lambrecht.

16:28

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, mówiąc w czwartek o rosyjskich atakach rakietowych i dronowych na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, porównał je do Hołodomoru, głodu sztucznie wywołanego przez reżim sowiecki na Ukrainie w latach 1932-1933.

Myślę, że to, co dzieje się teraz na Ukrainie, jest swego rodzaju kontynuacją Hołodomoru – powiedział podczas konferencji prasowej Nauseda.  90 lat temu inny dyktator, Stalin, próbował wymazać naród ukraiński z mapy, zniszczyć go moralnie i fizycznie, poprzez Hołodomor. Teraz widzimy, że kolejny dyktator próbuje to zrobić za pomocą swoich rakiet, niszcząc cywilną infrastrukturę i zadając cierpienia niewinnym ludziom.

15:47

"Jeśli wojna na Ukrainie będzie długo trwała, to fala migracyjna będzie wzrastać. Dlatego Unia Europejska powinna przyjąć na siebie to obciążenie, choćby częściowo" - powiedział w czwartek premier Węgier Viktor Orban po szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach na Słowacji.

15:31

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson został honorowym obywatelem Kijowa - poinformował w czwartek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Nazwał Johnsona "wielkim przyjacielem Ukrainy", który zabiegał o pomoc dla niej od początku inwazji rosyjskiej.

"Kijowska rada miejska zaakceptowała decyzję o przyznaniu wielkiemu przyjacielowi Ukrainy, Borisowi Johnsonowi tytułu honorowego obywatela Kijowa" - napisał Kliczko w komunikacie na serwisie Telegram.

15:14

We czwartek nad ranem w większości kijowskich mieszkań powoli zaczęto przywracać prąd i ogrzewanie. Gorzej jest z dostawami wody - mieszkańcy muszą zbierać śnieg i wodę deszczową. Władze miasta informują, że w czwartek dostawy wody mają zostać przywrócone.

14:33

Dziesięć agregatów prądotwórczych zakupionych z budżetu Województwa Pomorskiego oraz dwie karetki przekazane przez Stację Pogotowia Ratunkowego w Słupsku trafią do Odessy w Ukrainie.

W poniedziałek władze samorządu województwa pomorskiego przekazały konsulowi generalnemu Ukrainy w Gdańsku Oleksandrowi Plodystyiemu sprzęt, który niebawem trafi do stolica obwodu odeskiego Ukrainy.

14:01

Po raz pierwszy w 40-letniej historii ukraińskiej energetyki jądrowej wyłączone zostały wszystkie bloki energetyczne elektrowni atomowych w kraju - poinformował koncern atomowy Enerhoatom.

13:41

Węgry przekażą 187 mln euro pomocy finansowej Ukrainie jako wkład do planowanego pakietu wsparcia Unii Europejskiej o wartości 18 mld euro - wynika z dekretu opublikowanego w węgierskim dzienniku urzędowym.

W dokumencie napisano, że rząd "podtrzymuje swoje zobowiązanie do udziału w finansowym wsparciu dla Ukrainy, które jest potrzebne w kontekście wojny". Dlatego zobligował ministra finansów do przekazania kwoty 187 mln euro jako węgierskiego wkładu w unijną pomoc dla Kijowa w 2023 roku wartą 18 mld euro.

13:38

Ok. 10-15 tys. białoruskich wojskowych jest gotowych do udziału w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie - poinformował gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskiej armii.

"Gotowość sił zbrojnych Białorusi do prowadzenia samodzielnych działań ofensywnych jest oceniana jako niska. Stan moralno-psychologiczny uważany jest za niski w związku z odmową większości składu osobowego udziału w (...) wojnie z Ukrainą" - powiedział generał, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Jednocześnie ok. 10-15 tys. osób ze struktur siłowych Białorusi jest gotowych, by uczestniczyć w tzw. specjalnej operacji wojskowej Rosji przede wszystkim ze względu na atrakcyjny żołd" - wskazał.

12:59

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji spotkali się w zeszłym tygodniu w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi, aby omówić kwestie wymiany jeńców oraz wznowienia eksportu rosyjskiego amoniaku - poinformowała agencja Reutera.

Do spotkania miało dojść 17 listopada. Reuters powołał się na własne źródła, pragnące zachować anonimowość.

12:54

Ładowanie amunicji do BM-21 Grad.

12:43

"Przez kilka dni cieszyłem się z niemieckiej decyzji i ze sposobu, w jaki zareagował minister obrony narodowej. Teraz jestem totalnie zaskoczony, ponieważ mam świadomość, że ta rakieta, która uderzyła w Polskę i zabiła Polaków - może nie być ostatnią rakietą. To nie musi być ostatnia pomyłka, trzeba liczyć się z podobnym przypadkiem. Niezależnie od tego, czy to będzie ukraiński błąd czy rosyjskie, solowe działanie czy wręcz prowokacja. Ten przypadek pokazał Rosjanom, co nas boli. Każde działanie, które wzmacnia polskie niebo jest działaniem pilnym, potrzebnym" - mówi prof. Bogusław Pacek, pytany o pomysł ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, by niemieckie baterie Patriot przekazać nie Polsce a Ukrainie.

12:39

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w czwartek film, na którym zwraca się do narodu białoruskiego z ostrzeżeniem o planowanych rosyjskich prowokacjach i apeluje o nieuleganie im.

12:28

Aleksandr Łukaszenka wezwał Ukrainę do zaprzestania walk, grożąc, że w przeciwnym razie zostanie całkowicie zniszczona. Tuż przed rozpoczęciem wojny Łukaszenka oświadczył, że Ukraina nie wytrzyma nawet trzech dni otwartej konfrontacji z Rosją. 

12:16

Turcja ma prawo rozwiązać swoje problemy w północnej Syrii i przeprowadzić tam ofensywę lądową przeciwko kurdyjskim bojownikom; jesteśmy zdeterminowani jak nigdy wcześniej, by zapewnić bezpieczeństwo naszej południowej granicy - zapowiedział w wystąpieniu w parlamencie turecki przywódca Recep Tayyip Erdogan. Co tak naprawdę chce osiągnąć prezydent i jak to wpływa na sytuację międzynarodową? O tym Tomasz Weryński rozmawiał z profesorem Przemysławem Osiewiczem z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicz w Poznaniu.

11:53

150 zmobilizowanych z Jekaterynburga zostało umieszczonych w rosyjskim Tiumeniu, ale wkrótce mają trafić na Ukrainę. Od chwili powołania do wojska nie otrzymują wynagrodzenia.

11:42

Mimo braku prądu, wody i ogrzewania z powodu rosyjskich ostrzałów lekarze kijowskiego Instytutu Serca w środę przeprowadzali pilne operacje. Podczas operacji na sercu dziecka w sali zabrakło światła, lekarze kontynuowali pracę przy zapalonych latarkach.

11:38

Pogrążona w ciemnościach Ukraina na zdjęciach satelitarnych.

11:32

Rosja potrzebuje tygodnia, by przygotować zmasowany atak rakietowy - taki, do jakiego doszło w środę - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Według niego "bez wątpienia" Moskwa będzie ponawiać takie ostrzały.

11:27

W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji części obwodu chersońskiego znaleziono ciała ponad 430 cywilów zabitych przez siły okupacyjne oraz dziewięć miejsc, w których torturowano ludzi - poinformował prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.

Zaznaczył, że na wyzwolonym terytorium wciąż jest wiele zaminowanych terenów i budynków. Trwają też ostrzały moździerzowe ze strony rosyjskiej armii.

11:13

Dlaczego Rosja, państwo terrorysta, nawet po dziewięciu miesiącach swoich ciągłych zbrodni, w dalszym ciągu pozostaje jednym z członków waszego zgromadzenia - pytał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas inauguracji sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Warszawie.

10:53

Urzędnicy administracji prezydenta Joe Bidena ocenili, że przed ewentualną konfrontacją nuklearną z NATO Putin może - jeżeli jego wojska nadal będą ponosić porażki w Ukrainie - najpierw użyć tam broni chemicznej - napisał portal Politico.

Obawy te pojawiają się pośród nacisków ze strony rządu USA, który chce się upewnić, że sojusznicy są przygotowani na taką możliwość, oraz dąży do tego, by zwiększyć inwestycje w produkcję systemów wykrywających użycie broni chemicznej - informuje portal, opierając się na rozmowach z sześcioma znającymi sprawę anonimowymi urzędnikami.

Stany Zjednoczone nie mają żadnych danych wywiadowczych, które sugerowałyby, że taki atak na Ukrainie jest nieuchronny - zaznacza Politico. 

10:51

To dobra propozycja - mówi premier Mateusz Morawiecki o propozycji szefa polskiego MON, by Niemcy - zamiast Polsce - przekazali wyrzutni Patriot Ukrainie. Co innego mówi były prezydent Bronisław Komorowski. "Oczywiście, że bym przyjął niemieckie baterie Patriot" - oświadczył w programie 7 pytań o 7:07 w internetowy Radiu RMF24.

10:24

Ponad 95 proc. terytorium Mołdawii odzyskało już dostęp do energii elektrycznej po środowej awarii spowodowanej rosyjskimi ostrzałami Ukrainy - poinformował na Twitterze wicepremier i minister infrastruktury Mołdawii Andrei Spinu.

Po rosyjskich atakach, głównie na obiekty infrastruktury krytycznej Ukrainy, dostępu do sieci nie miała m.in. stolica Mołdawii, Kiszyniów. Sytuacja była powtórką z 15 listopada, gdy Mołdawia także doświadczyła przerw w dostawach prądu z powodu ataków Rosji na Ukrainę.

09:40

"Trzeba zdać sobie sprawę z najważniejszego: wczoraj tak naprawdę w naszej sieci energetycznej doszło do blackoutu w wyniku ostrzałów. O 4 rano już zdołaliśmy połączyć (sieć), teraz działa jako całość" - powiedział ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko, cytowany przez Interfax-Ukraina.

09:19

Rozlokowanie systemów Patriot na zachodzie Ukrainy wzmocniłoby bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej Ukrainy i Europy - oznajmił Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych, komentując inicjatywę polskich władz w sprawie niemieckiej oferty wsparcia obejmującej Patrioty.

"A dlaczego w Polsce? Można na Ukrainie rozlokowywać, na zachodzie. To jest pytanie do naszych partnerów, na jakie są gotowi pójść kroki, by obronić ukraińską granicę i ukraińskie terytorium oraz Europę, by jeszcze na obrzeżach Europy zapewnić bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej" - powiedział Ihnat, cytowany przez RBK-Ukraina.

08:39

Zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

08:19

08:11

Na powierzchnię wydobyto w Ukrainie ok. 3 tys. górników, którzy utknęli pod ziemią po rosyjskich ostrzałach - poinformował Wałentyn Rezniczenko, szef władz obwodu dniepropietrowskiego na południowym wschodzie Ukrainy.

Operacje ratunkowe przeprowadzono w Krzywym Rogu i w rejonie (powiecie) pawłohradzkim.

Mer Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł przekazał, że spod ziemi w tym mieście wydobyto łącznie 653 górników. Akcja ratunkowa trwała do wczesnych godzin porannych.

07:52

70 proc. Kijowa jest bez prądu po środowych rosyjskich zmasowanych ostrzałach - poinformował mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. W obwodzie kijowskim bez dostaw energii pozostają mieszkańcy tysiąca miejscowości.

Kliczko napisał w komunikatorze Telegram, że służby całą noc pracowały nad przywróceniem dostaw energii i wody w mieście. Wodę mają już odbiorcy na lewym brzegu Dniepru, na prawym dostawy mają być przywrócone w pierwszej połowie dnia.

Fachowcy podkreślają, że wznowienie dostaw zależy od sytuacji w całej sieci energetycznej kraju.

07:31

Rosja nie porzuciła celu przejęcia kontroli nad Ukrainą, jednak maskuje swoje zamiary, by zmylić Zachód - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.

Jak wskazują analitycy - Putin twierdził w ostatnim czasie m.in., że Ukraina "straciła swoją suwerenność" i znalazła się całkowicie pod kontrolą NATO, że Rosja "stworzyła" Ukrainę i to ona może być "jedynym prawdziwym gwarantem suwerenności" Ukrainy. Powtarzał też, że konieczna jest "denazyfikacja" Ukrainy.

07:14

Pierwszym miejscem, które chcę odwiedzić w wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Chersoniu, jest teatr - powiedział PAP były minister kultury Ukrainy, a dziś żołnierz sił zbrojnych tego kraju, Jewhen Nyszczuk, który z bronią w ręku wkroczył do wyzwolonego miasta.

Nyszczuk pojawił się w Chersoniu kilka dni po wycofaniu się stąd okupacyjnych wojsk rosyjskich i wkroczeniu do miasta armii Ukrainy. 

07:10

Minionego dnia ukraińskie siły odparły rosyjskie ataki w okolicy ośmiu miejscowości w obwodzie donieckim - czytamy w komunikacie.

Według sztabu personel medyczny w okupowanym mieście Gorłówka w obwodzie donieckim otrzymał od okupacyjnych władz polecenie, by zabierać dokumenty poległym bojownikom tzw. grupy Wagnera oraz by nie przeprowadzać oględzin ich ciał, lecz pakować zwłoki w worki do transportu.

06:39

Minionej doby rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie 78 ataków rakietowych i 23 ataki lotnicze oraz ponad 70 ostrzałów miejscowości i ukraińskich pozycji z wykorzystaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Podczas zmasowanego ataku na budynki mieszkalne i infrastrukturę energetyczną w Kijowie, obwodzie kijowskim, winnickim, lwowskim, kirowohradzkim, zaporoskim, charkowskim i donieckim wystrzelono 67 pocisków manewrujących i ok. 10 dronów bojowych. Ukraińska obrona strąciła 51 pocisków i pięć dronów.

06:26

Filharmonia Narodowa Ukrainy zorganizowała koncert bez świateł.

06:22

Pojawiły się doniesienia o eksplozjach w Chersoniu.

05:49

Rosyjskie ataki na cywilną infrastrukturę na Ukrainie są zbrodniami wojennymi i nie mogą pozostać bezkarne - powiedział Francji Emmanuel Macron.

"Dzisiaj (w środę) miały miejsce ataki rakietowe na Ukrainę, na skutek których znaczna część kraju została pozbawiona wody i prądu (...) Każde uderzenie w cywilną infrastrukturę jest zbrodnią wojenną i nie może pozostać bez kary" - podkreślił francuski prezydent.

05:26

Ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej jest oczywistą zbrodnią przeciwko ludzkości - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wezwał przy tym do odebrania Rosji prawa weta w Radzie.

Musimy zrozumieć, co Rosja chce osiągnąć (...) Wykorzystuje energetykę jako broń masowego rażenia. Kiedy mamy temperatury poniżej zera i miliony ludzi bez dostaw energii, ciepła i wody, to jest oczywista zbrodnia przeciwko ludzkości - powiedział Zełenski, za pośrednictwem łącz wideo, podczas nadzwyczajnej debaty Rady poświęconej tematowi rosyjskiego ataku na ukraińską infrastrukturę energetyczną.

Zełenski zwrócił uwagę, że w wyniku rosyjskich ataków prąd straciły nie tylko miliony Ukraińców, ale też mieszkańcy Mołdawii, zaś rosyjskie rakiety zniszczyły też budynki mieszkalne i szpitale, gdzie zginął dwudniowy noworodek.

05:22

Watson zaznaczyła, że obok ogłoszonej w środę pomocy wojskowej dla Ukrainy - w tym m.in. dodatkowej amunicji do systemów obrony powietrznej NASAMS i ciężkich karabinów maszynowych do zestrzeliwania dronów - USA dostarczyły też dotąd pomoc humanitarną o wartości 1,5 mld, w tym 250 mln na ochronę przed mrozem, w tym paliwo grzewcze, generatory, materiały budowlane i koce.

"Rosja nadal nie docenia siły i determinacji Ukraińców i ich próby zdemoralizowania ich po raz kolejny spełzną na niczym" - zapowiedziała Watson.

05:08

Jak podało w środę ukraińskie ministerstwo energetyki, w efekcie środowego ostrzału większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu i tymczasowo została  produkcja prądu we wszystkich elektrowniach atomowych. Uszkodzono też obiekty przesyłu energii. Poinformowano jednak, że tło promieniowania na terytorium elektrowni atomowych pozostało w normie.

Na sprawę uwagę zwróciła też ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, która na forum Rady Bezpieczeństwa stwierdziła, że odcięcie od prądu elektrowni jądrowych zwiększyło ryzyko wypadku jądrowego, w tym wydostania się materiałów radioaktywnych.

04:56

Rosyjski ostrzał rakietowy na Ukrainę pokazuje, że Kreml jest skłonny zwiększyć ryzyko incydentu jądrowego, który może zagrozić całemu regionowi - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson.

"Podczas gdy Rosja boryka się z problemami na polu bitwy, w coraz większym stopniu skupia się na horrendalnych atakach przeciwko Ukraińcom, za pomocą dotkliwych uderzeń uszkadzających infrastrukturę energetyczną, robiąc to celowo wraz z nadejściem zimy" - napisała w oświadczeniu Watson. Jak dodała, celem strategii reżimu Putina jest "zwiększenie cierpienia i śmierci ukraińskich mężczyzn, kobiet i dzieci".