Unijne wsparcie Ukrainy o wartości 50 miliardów euro zostało zablokowane przez Budapeszt - podała w nocy agencja dpa. Viktor Orban zawetował pomoc w trakcie szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

Podczas szczytu UE w Brukseli premier Węgier Viktor Orban zablokował porozumienie w sprawie nowej pomocy finansowej w wysokości 50 mld euro dla Ukrainy - poinformowała w nocy z czwartku na piątek agencja dpa, powołując się na źródła dyplomatyczne. Węgierski przywódca potwierdził te doniesienia w mediach społecznościowych. 

Weto wobec dodatkowych środków dla Ukrainy, weto wobec rewizji europejskiego wieloletniego budżetu, powrócimy do tej kwestii w przyszłym roku, po odpowiednich przygotowaniach - poinformował w nocy z czwartku na piątek szef węgierskiego rządu w serwisie X.

Środki dla Ukrainy mają pochodzić z budżetu wspólnoty na lata 2021-2027. Na 50-miliardowy pakiet składa się 17 mld euro bezzwrotnych dotacji i 33 mld euro niskooprocentowanych pożyczek. Tylko Węgry były przeciwne przekazaniu wsparcia. Pozostałe 26 państw członkowskich głosowało "za".

Według źródeł w dyplomacji szefowie państw i rządów UE zajmą się ponownie tą kwestią w styczniu 2024 roku. W najgorszym razie, jak informuje korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, unijni przywódcy zawsze mogą udzielić dwustronnego wsparcia Ukrainie w gronie 26 krajów. Według naszej dziennikarki, szef Rady Europejskiej Charles Michel dąży jednak do tego, aby była to decyzja unijna, czyli w gronie 27 państw.

Na początku przyszłego roku wrócimy do tego tematu (pomocy dla Ukrainy - przyp. red.) i spróbujemy osiągnąć jednomyślność - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Nie chcę wdawać się zbytnio w szczegóły. W nadchodzących dniach i tygodniach będę wraz z kolegami pracować nad przygotowaniem szczytu na początku przyszłego roku - podkreślił Michel w rozmowie z dziennikarzami. 

"Rozpoczynamy negocjacje akcesyjne z Ukrainą"

W czwartek podczas pierwszego dnia szczytu UE Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w trakcie rozmowy z reporterami opisywał istotę tej decyzji.

Cytat

To moment historyczny, który pokazuje wiarygodność i siłę Unii Europejskiej. Decyzja podjęta! Otwieramy negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią. W marcu zostanie wydany raport i na tej podstawie podejmiemy kolejne kroki. Chcemy wspierać Ukrainę.
mówił w Brukseli Charles Michel

Przed rozpoczęciem szczytu premier Węgier deklarował, że jego kraj podtrzymuje swój sprzeciw wobec rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą. Uzasadniał swoje stanowisko wskazując, że - według Budapesztu - Ukraina spełniła tylko trzy z siedmiu warunków, jakie UE postawiła przed rozpoczęciem negocjacji, a to oznacza że nie ma podstaw do rozpoczęcia z Kijowem takich rozmów. Ostatecznie Orban nie skorzystał z prawa weta. 

Cytat

Udało się podjąć decyzję o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Ukrainą, bo zastosowano rodzaj wytrychu. Na czas podejmowania decyzji Viktor Orban opuścił salę obrad. Mógł potem twierdzić, że nie wziął udziału, w jego mniemaniu, w złej decyzji. Ponadto presja na Orbana była ogromna.
relacjonowała korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon

26 krajów było bardzo zdecydowanych, że trzeba dać Ukrainie ten sygnał - mówił premier Belgii Alexander De Croo. Podobnie może być w styczniu w sprawie 50 miliardów euro dla Kijowa.