Rosjanie mogą rozpocząć nową ofensywę w obwodzie ługańskim po 15 lutego – oświadczył szef władz obwodu Serhij Hajdaj. 24 lutego minie rok od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Prezydent Zełenski przypuszcza, że Rosjanie będą próbowali dokonać w lutym czegoś "symbolicznego", aby zrównoważyć wcześniejsze porażki. Administracja USA nałoży w tym tygodniu cło w wysokości 200 proc. na aluminium z Rosji - podał Bloomberg. Metal ten jest jednym z najważniejszych towarów importowanych przez USA z Rosji. Unia Europejska przygotowuje się do przyjęcia prezydenta Ukrainy na szczycie UE w Brukseli, który będzie miał miejsce w czwartek - poinformował Reuters, powołując się na "Financial Times". Najważniejsze wydarzenia związane z 348. dniem rosyjskiej agresji zebraliśmy w naszej relacji z 06.02.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się. Bieżące informacje znajdziesz w naszym raporcie "Wojna w Ukrainie".

22:50

Po katastrofie w Browarach pod Kijowem, w której 18 stycznia zginął ówczesny szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, ukraińscy ministrowie nie mogą latać śmigłowcami - poinformował p.o. ministra spraw wewnętrznych tego kraju Ihor Kłymenko.

Kłymenko przekazał, że obecnie trwa kontrola wszystkich resortowych śmigłowców. Do czasu zakończenia badania przyczyn katastrofy w Browarach ministrowie mogą przemieszczać się jedynie samochodami.

Sprawdzamy wszystkie śmigłowce, które były w systemie MSW. Ten proces będzie trwać miesiąc albo dwa, dopóki nie stwierdzimy z zagranicznymi ekspertami, że są one bezpieczne - powiedział p.o. ministra, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

22:24

"Kijów Independent" cytuje biuro prokuratora generalnego: W wyniku eksplozji miny w obwodzie charkowskim zginęła jedna osoba, kolejna jest ranna.

21:57

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że tego dnia przeprowadził naradę z dowództwem, która poświęcona była przede wszystkim działaniom na linii frontu. Jak dodał, szczególną uwagę poświęcono miastu Bachmut. Naszej obronie. (Podejmowanym przez) okupanta próbom okrążenia miasta i przełamania obrony. Przeciwdziałamy - powiedział na nagraniu.

Szef ukraińskiego państwa także poinformował, że w niektórych regionach - zwłaszcza przygranicznych i przyfrontowych - na stanowiska kierownicze powoływane są osoby posiadające wojskowe doświadczenie.

Zełenski wyraził też żal w związku ze śmiertelnym w skutkach trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii oraz poinformował, że Kijów zaproponował stronie tureckiej pomoc w prowadzonej operacji ratowniczej.

21:42

Niezależny białoruski portal Nexta opublikował wstrząsające nagranie, na którym widać ukraińską miejscowość Nowoseliwskie zniszczoną przez rosyjskie ostrzały i ataki.

21:15

"Kijów Independent" opublikował zdjęcia, na których widać efekt rosyjskiego ostrzału w obwodzie dniepropietrowskim.

20:50

To jest już pewne: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście będzie gościł podczas najbliższego szczytu Rady Europejskiej. Takie informacje przekazał rzecznik UE.

20:12

Administracja USA nałoży w tym tygodniu cło w wysokości 200 proc. na aluminium z Rosji - podał Bloomberg. Metal ten jest jednym z najważniejszych towarów importowanych przez USA z Rosji.

Jak podała agencja, 200-proc. cło w praktyce będzie oznaczać koniec importu rosyjskiego aluminium do USA. Według źródeł Bloomberga, ruch miał być rozważany od miesięcy i ma na celu nie tylko zwiększenie presji na Rosję w okolicach rocznicy jej inwazji, lecz także ukrócenie dumpingu metalu przez Rosję, co miało mieć szkodliwy wpływ na amerykańskie firmy.

20:03

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych - ogłosił zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Po zmianach, które wejdą w życie za kilka miesięcy, Boże Narodzenie będzie w Ukrainie obchodzone w takim terminie, jak w krajach zachodnich, czyli 25 grudnia, a nie jak do tej pory 7 stycznia. W przypadku świąt ruchomych, takich jak Wielkanoc, zostaną zachowane dotychczasowe zasady.

19:12

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o przybyciu do tego kraju grupy ukraińskich żołnierzy, którzy będę szkolić się w zakresie obsługi przekazywanych samobieżnych armatohaubic AS90.

Armatohaubice AS90 są elementem ogłoszonego 14 stycznia kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje także 14 wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii czołgów Challenger 2. Na Ukrainę ma trafić około 30 takich armatohaubic, przy czym najpierw zostanie wysłanych osiem, a niedługo później pozostałe.

16:51

W związku z zachodnimi sankcjami rosyjska armia zaczęła otrzymywać broń gorszej jakości i precyzji - podkreślił Ołeksij Daniłow, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Jak przypomina portal NV.ua, wcześniej przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego (HUR) Wadym Skibicki zauważył, że w Rosji nadal produkowane są rakiety, ale "to już całkowicie nie taka sama" broń m.in. w związku z uproszczeniem procesu produkcyjnego.

15:46

Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) uznała rosyjską najemniczą firmę wojskową, Grupę Wagnera, za międzynarodową organizację przestępczą i zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie analogicznych decyzji.

26 stycznia administracja USA oficjalnie uznała Grupę Wagnera za transnarodową organizację przestępczą i objęła sankcjami podmioty z nią związane.

15:20

Unia Europejska przygotowuje się do przyjęcia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na szczycie UE w Brukseli, który będzie miał miejsce w czwartek - poinformował Reuters, powołując się na "Financial Times".

Według dziennika oczekuje się również, że Zełenski wystąpi na specjalnej sesji Parlamentu Europejskiego.

Byłaby to druga zagraniczna podróż Zełenskiego od początku wojny. W grudniu przebywał w Waszyngtonie, gdzie rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem oraz przemawiał na sesji Kongresu.

15:19

Rosjanie mogą rozpocząć nową ofensywę w obwodzie ługańskim po 15 lutego - oświadczył szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Do tego czasu Rosjanie zamierzają przygotować zmobilizowane rezerwy.

Według Hajdaja, Rosja kończy także szkolenie zmobilizowanych rezerw i potrzebuje jeszcze ok. dwóch tygodni, by przemieścić ich na front.

24 lutego minie rok od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

14:56

Rosyjskie ataki przeciwko Ukrainie mogą nastąpić na trzech kierunkach: w obwodzie donieckim, ługańskim i zaporoskim - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Według niego Rosja planuje zmobilizować od 300 do 500 tys. osób do udziału w operacjach ofensywnych na wschodzie i południu Ukrainy wiosną i latem tego roku.

HUR podał, że nowa fala mobilizacji w Rosji będzie trwać ok. dwóch miesięcy.

Kolejna mobilizacja świadczy o tym, że Kreml nie planuje zakończenia wojny - podsumowuje ukraiński wywiad.

13:35

Rosja wykorzystała przeciwko Ukrainie ok. 660 dronów kamikadze Shahed i oczekuje na nową partię bezzałogowców - donosi Ukraińska Prawda, powołując się na przedstawiciela ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Wadyma Skibickiego.

Skibicki dodał, że wywiad ma informację o planowanej dostawie nowej partii dronów. Ich liczba jest jeszcze nieznana.

13:34

Premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział nowy pięcioletni pakiet pomocy dla Ukrainy na zakup broni oraz pomoc cywilom o wartości 75 mld koron (ok. 6,7 mld euro). Pieniądze mają pochodzić m.in. ze sprzedaży gazu i ropy.

13:01

Media informują, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może wziąć udział w czwartkowym szczycie w Brukseli. Z tej okazji odbywałoby się też nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu Europejskiego. Byłaby to pierwsza wizyta prezydenta Ukrainy w unijnych instytucjach od rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

12:47

Wsparcie walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy przez jej sojuszników nie może być doraźne, ale (powinno być) zwiększane, w taki sposób, aby powstrzymać agresora - powiedział w wywiadzie opublikowanym w hiszpańskim dzienniku “El Mundo" premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w kwestii tej nie należy wyznaczać "czerwonych linii".

“Pomocy tej nie da się zamknąć w kilku transportach broni i pakiecie sankcji. Jest to długi i czasem bolesny proces. Ale jako Europa musimy pójść tą drogą. Cieszy mnie nie tylko to, że wysyłamy nowy sprzęt. Cieszę się, że jesteśmy zjednoczeni. Jest to ważny sygnał dla Putina, że Europa jest stanowcza" - powiedział Morawiecki.

12:36

Ukraińskie tereny obecnie okupowane przez Rosjan.

12:12

Port lotniczy Frankfurt-Hahn może zostać przejęty przez holding należący do rosyjskiego oligarchy Wiktora Charitonina. Jeden z najbogatszych Rosjan jest już właścicielem legendarnego toru wyścigowego Nürburgring. Tylko Ukraina objęła do tej pory Charitonina sankcjami.

12:09

Pojawiły się doniesienia o eksplozjach w obwodzie donieckim.

10:56

Apetyt agresora, neoimperialistycznej Rosji rośnie w miarę wzrostu poczucia bezkarności, więc musimy razem się zjednoczyć, aby wygrać tę wojnę i pociągnąć rosyjskiego agresora do odpowiedzialności - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Ambasador Ukrainy w Polsce podkreślił, że Rosja atakując Ukrainę i łamiąc prawo międzynarodowe, wypowiedziała wojnę nie tylko Ukrainie, ale "stwarza zagrożenie dla wszystkich cywilizowanych krajów".

Zwarycz przekonywał, że powinien powstać specjalny trybunał do rozliczenia zbrodni, a Rosja nie może cieszyć się poczuciem bezkarności i musi być pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie wojenne.

10:42

Konsekwencje ostrzału w obwodzie donieckim.

10:31

Działania Władimira Putina pokazują, że unika on ryzykownych decyzji, które mogłyby zagrozić jego władzy w Rosji lub wywołać międzynarodową eskalację konfliktu z Ukrainą - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

10:10

W tym tygodniu nie będzie zmiany na stanowisku ministra obrony Ukrainy - oświadczył szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija. Deputowany zapowiadał wcześniej, że obecny szef tego resortu Ołeksij Reznikow obejmie ministerstwo ds. strategicznych gałęzi przemysłu.

W niedzielę polityk ogłosił, że resort obrony obejmie dotychczasowy szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Reznikow natomiast będzie skierowany do ministerstwa ds. strategicznych gałęzi przemysłu.

W odpowiedzi Reznikow oświadczył w nocy z niedzieli na poniedziałek, że nie przyjąłby nowego stanowiska, gdyby prezydent Wołodymyr Zełenski mu je zaproponował.

09:37

09:23

Rosja będzie chciała wykorzystać planowane przez siebie wybory regionalne na okupowanych terytoriach Ukrainy jako kolejny argument, który ma uzasadniać tę okupację - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 1 lutego przewodnicząca Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Walentyna Matwijenko ogłosiła, iż wybory regionalne na nowo zaanektowanych terenach Ukrainy odbędą się 10 września 2023 roku.

09:00

Dron eksplodował w powietrzu na wysokości 50 metrów w lesie w Kałudze w Rosji. Nie ma zniszczeń ani ofiar - mówi gubernator obwodu kałuskiego.

08:56

Nowa rosyjska ofensywa na dużą skalę na Ukrainie może nastąpić nawet w ciągu 10 dni - uważa cytowany anonimowo przez "Financial Times" ukraiński doradca wojskowy. Inni ukraińscy urzędnicy też mówią, że atak jest bliski.

Jak pisze "FT", oczekuje się, że atak nastąpi około roku po tym, jak Władimir Putin rozpoczął pełnowymiarową inwazję 24 lutego i zanim na Ukrainę dotrą nowoczesne zachodnie czołgi i inna broń, którą niedawno obiecano.

08:15

Pożar rosyjskiego składu broni w Nowej Kachowce.

07:57

Skutki wczorajszego ostrzału Charkowa.

07:40

Ta wojna długoterminowo oznacza koniec Putina - podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceszef MON, lider stowarzyszenia OdNowa Marcin Ociepa.

Ociepa został zapytany w wywiadzie, czy po prawie roku od wybuchu wojny na Ukrainie jesteśmy bliżej jej zakończenia. "Jesteśmy bliżej takiego jej zakończenia, które byłoby w interesie niepodległej Ukrainy, bezpiecznej Polski i sprawiedliwego świata, bo pierwszą fazę tej wojny Ukraińcy wygrali. Odepchnęli Rosjan spod Kijowa, zatrzymali ich na wschodzie i skutecznie utrzymują długą linię frontu" - podkreślił wiceszef MON.

07:03

Obecnie nie ma dostępu do ciepła ani ciepłej wody w Enerhodarze, zbudowanym wokół największej w Europie elektrowni jądrowej. Temperatura w budynkach mieszkalnych wynosi 10-15 stopni Celsjusza, powiedział burmistrz okupowanego przez Rosjan Enerhodaru Dmytro Orłow

06:59

Największa atomowa łódź podwodna Federacji Rosyjskiej została wysłana do utylizacji. "Dmytro Donsky" będzie oczekiwał na utylizację w bazie marynarki wojennej w Siewierodwińsku wraz z dwoma innymi okrętami podwodnymi tego samego projektu.

06:28

W ciągu minionej doby jednostki ukraińskie odparły rosyjskie ataki w miejscowościach Wierchniokamieńskie, Wasiukiwka, Paraskowijewka, Bachmut, Iwaniwske, Kamianka, Siewierne, Perwomajskie, Wesele, Krasnohoriwka, Marinka, Pobieda i Nowomychaliwka w obwodzie donieckim.

05:54

W nocy w niektórych regionach Ukrainy ogłoszono alarmy przeciwlotnicze.

05;32

Sytuacja w Bachmucie

05:21

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył, że ukraińskie dowództwo wojskowe spodziewa się rosyjskiej ofensywy przez 24 lutego, czyli rocznicą rozpoczęcia obecnej inwazji na Ukrainę.

Reznikow podkreślił, że najprawdopodobniej nie cała zachodnia broń dotrze do tego czasu, ale Ukraina ma wystarczające rezerwy aby odeprzeć rosyjską ofensywę.

05:13


Zełenski przyznał, że szczególnie ciężka jest sytuacja w obwodzie donieckim, gdzie - jak powiedział - "toczą się cięzkie walki".

"Ale niezależnie od tego jak jest ciężko i jaki będzie napór wroga musimy wytrzymać. Musimy stale wzmacniać nasze siły zbrojne i naszą pozycję międzynarodową" - dodał.

05:05

Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził przypuszczenie, że Rosjanie będą próbowali dokonać w lutym czegoś "symbolicznego" aby zrównoważyć wcześniejsze porażki. Przyznał, że sytuacja w obwodzie donieckim jest "bardzo trudna".

"Jest wiele doniesień, że okupanci chcą dokonać w lutym czegoś "symbolicznego" aby zrównoważyć porażki, których doznali ub. roku. Widzimy to w nasilającej się presji na róznych odcinkach frontu jak również w dziedzinie informacyjnej" - powiedział Zełenski w wieczornym nagraniu wideo.

05:02

Arachamija potwierdził również, że ministrem spraw wewnętrznych zostanie Ihor Kłymenko, pełniący obowiązki szefa MSW od czasu, gdy w katastrofie helikoptera w podkijowskich Browarach zginął dotychczasowy minister Denys Monastyrski. Stanowisko szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy obejmie Wasyl Maluk, dotychczas kierujący SBU jako p.o.

"Logika jest taka sama. Na tym etapie organy ścigania powinny być kierowane nie przez polityków, ale przez zawodowych oficerów bezpieczeństwa" - powiedział Arachamija.

04:54

Szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija potwierdził w niedzielę, że dotychczasowy szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow zastąpi Ołeksija Reznikowa na stanowisku ministra obrony Ukrainy. Reznikow obejmie resort ds. strategicznych gałęzi gospodarki.

Arachamija powiedział, że działania takie mają na celu "wzmocnienie współpracy wojskowo-przemysłowej, co jest absolutnie logiczne, biorąc pod uwagę (...) potrzebę wzmocnienia ministerstwa, które powinno robić więcej".