Rosjanie po raz pierwszy od agresji na Ukrainę użyli hipersonicznego pocisku. To broń, nad którą w ostatnich latach pracują największe armie świata.

O użyciu najnowocześniejszej broni w swym arsenale - systemu rakietowego Kindżał - poinformowało ministerstwo obrony w Moskwie. System składa się z rakiety Ch-47M2 oraz przenoszącego ją samolotu MiG-31K izdielije 06

Kindżały miały zniszczyć duży podziemny arsenał rakiet i amunicji przeciwlotniczej we wsi Deliatyń w regionie iwanofrankowskim. 

Na razie Rosja to jedyne państwo, które wykorzystało tego rodzaju broń. Nad pociskami hipersonicznymi od lat pracują też takie mocarstwa jak Chiny czy Stany Zjednoczone. Korea Północna ogłosiła, że jest już w posiadaniu tego typu broni, nie przedstawiając jednak na to żadnych dowodów.

Czym charakteryzuje się broń hipersoniczna?

Pociski hipersoniczne mogą momentalnie znaleźć się w pobliżu celu. Poruszają się z zawrotną prędkością - większą od prędkości dźwięku - osiągającą prawie 6 tys. kilometrów na godzinę.  

Ta prędkość powoduje, że praktycznie są niewykrywalne dla radarów. Ich zestrzelenie utrudnia dodatkowo fakt, że mogą manewrować - zmieniać kurs w trakcie lotu.