Pierwszy statek z ukraińskim zbożem przeszedł pozytywnie inspekcję w Stambule. Pływający pod banderą Sierra Leone masowiec Razoni wkrótce pokona Bosfor. Portem docelowym jest libański Trypolis.

Statek z ponad 27 tysiącami ton zboża na pokładzie powinien zawinąć do portu w ciągu czterech do pięciu dni.

Razoni wypłynął w poniedziałek z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu.

Co z kolejnymi transportami?

Jak poinformował ukraiński resort infrastruktury, kolejnych 17 jednostek z ładunkiem na pokładzie czeka na zielone światło.

Statek Razoni, który wkrótce pokona Bosfor, miał przetestować nowootwarte korytarze eksportowe. Problemów po drodze nie było, wiec możliwe jest uruchomienie kolejnych transportów.

Turcja, która pośredniczyła w zawarciu porozumienia, twierdzi, że każdego dnia z ukraińskich portów mogą wychodzić nawet trzy statki załadowane zbożem. Jeszcze wczoraj mówiło się o maksymalnie jednym transporcie dziennie.

W sumie do wyeksportowania jest 25 milionów ton ukraińskiego zboża. Żywność ma trafić do Afryki i na Bliski Wschód, które są zagrożone klęską głodu.

Porozumienie ws. eksportu ukraińskiego zboża

W piątek 24 lipca Ukraina, Rosja, Turcja i Organizacja Narodów Zjednoczonych osiągnęły porozumienie w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne.

Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podpisali oddzielne, identycznie brzmiące umowy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i ministrem obrony Turcji Hulusim Akarem.

Kijów podkreśla, że eksport ukraińskiego zboża może zostać wznowiony, bo Ukraina odzyskała kontrolę nad strategiczną Wyspą Węży, wypierając z niej Rosjan.