Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w wyemitowanym we wtorek wywiadzie dla CNN, że "z pewnością rozważy" przekazanie systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła Ukrainie. Dodał też, że Izrael podjął działania przeciwko irańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu, który zaopatruje Rosję.

Zapytany przez dziennikarza CNN Jake'a Tappera, czy Izrael jest gotowy do przekazania pomocy wojskowej Ukrainie, np. Żelaznej Kopuły, Netanjahu stwierdził: Cóż, z pewnością się temu przyglądam.

Dodał też, że - jak wcześniej podawały media - USA przekazały swoje zasoby amunicji artyleryjskiej w Izraelu Ukrainie. Zasugerował też, że Izrael zaatakował zakłady w Iranie produkujące broń na użytek Rosji.

Szczerze mówiąc, Izrael także działa - w sposoby, których nie będę tu wyszczególniał - przeciwko irańskiej produkcji broni, która jest używana przeciwko Ukrainie - powiedział premier.

Ujawnił też, że niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie, jeszcze jako lider opozycji w Izraelu, został nieoficjalnie poproszony o mediację w konflikcie, ale odmówił, by nie wchodzić w drogę ówczesnemu rządowi. Stwierdził też, że choć uważa konflikt za sprawę "monumentalnej wagi, od której zależy światowy pokój", to musi zająć się własnym podwórkiem.

Działam [w polityce] wystarczająco długo, by wiedzieć, że musi nastać na to [negocjacje] właściwy czas i muszą powstać właściwe okoliczności - dodał.