Pozostawione przez Rosjan miny przeciwpiechotne zabijają dzikie zwierzęta i stwarzają zagrożenie pożarem lasu w strefie wykluczenia wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie ministerstwo ochrony środowiska.

"Poziom zagrożenia pożarem lasu w strefie wykluczenia znacznie wzrósł z powodu nadejścia suchej, wietrznej pogody, a także z powodu dużej liczby min i flar pozostawionych przez wojska okupacyjne" - zaalarmował resort w komunikacie.

"Liczne miny i pułapki są regularnie uruchamiane przez dzikie zwierzęta. W rezultacie zwierzęta są zabijane lub okaleczane, a jednocześnie może wybuchnąć pożar lasu" - przestrzegło ministerstwo ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy.

W komunikacie podkreślono, że pożary w strefie wykluczenia mogą spowodować uwolnienie radioaktywnych substancji do atmosfery, a ich gaszenie jest dodatkowo utrudnione przez braki zasobów wywołane wojną oraz leżące w ziemi miny.

Ukraina zmaga się z pożarami lasów. Gaszenie utrudniają działania wojenne

Ukrinform przypomina, że potwierdzono już ok. 1,5 tys. przypadków, w których środowisko naturalne ucierpiało w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

O problemie z ogromnym pożarem w okolicach Chersonia Ukraińcy informowali już na początku maja. Wtedy płonęło prawie 800 hektarów lasów w obwodzie chersońskim.

Walka z żywiołem jest utrudniona. Rosjanie uniemożliwiają bowiem  leśnikom i służbom ratunkowym gaszenie ognia.