Śmigłowiec spadł tuż przy przedszkolu w miejscowości Browary pod Kijowem. Władze podają, że w momencie katastrofy w budynku przebywały dzieci. Mowa jest o 14 osobach zabitych, w tym jednym dziecku i 25 rannych. Interfax-Ukraina informowała, że w katastrofie helikoptera w Browarach zginęło kierownictwo MSW Ukrainy. Wiadomość tę potwierdza ukraińska policja: w katastrofie helikoptera zginął między innymi minister Denys Monastyrski.

Maszyna uderzyła najprawdopodobniej w samo przedszkole lub tuż obok niego. Na filmach widać płonący dwukondygnacyjny budynek, pali się jego dach, w oknach widać też ogień w środku, na parterze. Płonął też znajdujący się tuż obok plac zabaw. 

Gubernator regionu kijowskiej Oleksij Kuleba napisał na Telegramie: W Browarach śmigłowiec rozbił się tuż obok przedszkola i budynku mieszkalnego. Dalej dodał, że dzieci i ich opiekunki były w przedszkolu w chwili katastrofy, zostały ewakuowane.

W wyniku katastrofy w budynku wybuchł pożar. Objął on 500 metrów kwadratowych powierzchni, został już ugaszony. Uszkodzony został także znajdujący się obok 14-pietrowy blok i zaparkowane w okolicy samochody.

W katastrofie śmigłowca zginęło kierownictwo MSW Ukrainy

Interfax-Ukraina podała, że w katastrofie helikoptera w Browarach zginęło kierownictwo MSW Ukrainy. Szef ukraińskiej potwierdził, że chodzi o ministra, jego zastępcę oraz sekretarza. "W katastrofie helikoptera zginął szef MSW Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz" - podał. Wraz z nimi w śmigłowcu była trójka innych pracowników MSW oraz trzech członków załogi. Wszyscy zginęli.

Wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko doprecyzował, że śmigłowiec leciał "do jednego z punktów, w którym odbywają się działania bojowe" w toczącej się wojnie Rosji przeciwko Ukrainie.

Kondolencje złożył szef MSWiA Mariusz Kamiński. "Jestem głęboko wstrząśnięty informacją o tragicznej śmierci ministra Denysa Monastyrskiego i dwóch innych członków kierownictwa MSW Ukrainy. Rodzinie zmarłych oraz całemu ukraińskiemu społeczeństwu przekazuję wyrazy głębokiego współczucia. Żegnajcie Przyjaciele" - napisał na Twitterze.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski i jego zastępca Jewhenij Jenin niedawno byli w Polsce.

28 grudnia zeszłego roku w Warszawie spotkali się z szefem polskiego MSWiA Mariuszem Kamiński i wiceministrem Bartoszem Grodeckim. Następnego dnia odwiedzili polskich strażaków.

Denys Monastyrski, prawnik i polityk, miał 42 lata. Funkcję ministra spraw wewnętrznych Ukrainy objął w lipcu 2021 roku. Wcześniej był szefem parlamentarnego komitetu ds. działań organów ścigania. Do Rady Najwyższej Ukrainy został wybrany z listy prezydenckiej partii Sługa Narodu.

Katastrofa śmigłowca w Browarach - przyczyny

Rzecznik sił powietrznych Ukrainy stwierdził, że jest za wcześnie by mówić, co dokładnie się wydarzyło. Jak zapowiadał, śledztwo może potrwać kilka tygodni.

To sugeruje, że być może nie mamy do czynienia z zestrzeleniem maszyny, choć brane pod uwagę są inne scenariusze zakładające udział Rosjan, czyli dywersję lub sabotaż.

Wcześniejsze hipotezy mówiły o błędzie pilota. Jeden ze świadków opisywał, że maszyna zrobiła trzy koła nad okolicą, a w pewnym momencie zaczęła szybko opadać.

Ukraińscy urzędnicy w komentarzach ostrzegają jednak przed spekulacjami. Jak mówią, katastrofa na pewno stanie się częścią wojny informacyjnej, którą Rosja prowadzi równolegle z działaniami zbrojnymi.

W sumie jest 14 ofiar śmiertelnych. Wśród nich jest jedno dziecko. Do szpitala przewieziono 25 rannych osób, w tym 11 dzieci.