Władimir Putin polecił dowództwu, aby znacząco zwiększyło potencjał bojowy rosyjskich wojsk lądowych. Prezydent Rosji mówił też o rosyjskiej triadzie nuklearnej, stanowiącej element odstraszania.

  • W środę w Moskwie odbyło się spotkanie poświęcone przeglądowi rosyjskiego programu zbrojeń na lata 2027-2036.
  • Władimir Putin stwierdził m.in., że niezbędne jest zwiększenie zdolności bojowych wojsk lądowych.
  • Prezydent Rosji mówił też o rosyjskiej triadzie nuklearnej. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.

Wojska lądowe są kluczowe

W środę, podczas spotkania poświęconego przeglądowi państwowego programu zbrojeń na lata 2027-2036, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że konieczne jest jak najszybsze zwiększenie zdolności bojowych rosyjskich wojsk lądowych.

Wojska lądowe pozostają dominującą siłą w prowadzeniu współczesnych operacji wojskowych o dowolnej skali i intensywności - stwierdził rosyjski przywódca. Ważne jest, aby jak najszybciej zwiększyć ich zdolności bojowe, stworzyć solidne podstawy do rozwoju i zapewnić rozwój zaawansowanych modeli i systemów uzbrojenia o najwyższych parametrach taktyczno-technicznych i zasobach modernizacyjnych - podkreślił.

Prezydent Rosji o lotnictwie

Władimir Putin podczas spotkania mówił również o innych rodzajach sił zbrojnych. Prezydent zwrócił uwagę na rzekomą wysoką skuteczność rosyjskiego lotnictwa w rażeniu celów wroga podczas działań wojennych w Ukrainie.

Gospodarz Kremla zaznaczył, że nowy państwowy program musi obejmować działania dotyczące produkcji, zakupu, modernizacji i naprawy sprzętu lotniczego i uzbrojenia lotniczego.

Władimir Putin chwali triadę nuklearną

Władimir Putin wychwalał ponadto strategiczne siły nuklearne Federacji Rosyjskiej. Stwierdził, że triada nuklearna rzekomo w 95 proc. bazuje na nowoczesnym uzbrojeniu, co ma być najwyższym wskaźnikiem wśród mocarstw nuklearnych na świecie. Przypomnijmy, że triada nuklearna to strategia odstraszania nuklearnego, wykorzystująca trzy typy systemów zbrojeniowych: międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM), pociski balistyczne wystrzeliwane z okrętów podwodnych (SLBM) i strategiczne bombowce.

Prezydent Rosji zaznaczył również, że nowy państwowy program zbrojeń powinien stać się skutecznym narzędziem realizacji niedawno zatwierdzonej Strategii Rozwoju Marynarki Wojennej do roku 2050.