Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zasygnalizował możliwość wspólnych manewrów wojsk amerykańskich, niemieckich i polskich w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, które miałyby się odbyć w Polsce. Wiosną ukraińska armia będzie gotowa, by przejść do kontrofensywy - poinformował Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). Dopóki Rosja nie jest podzielona, żadna wojna nie może się zakończyć - powiedział szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Niedziela to 368. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji z 26.02.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:27

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zasygnalizował w niedzielę w rozmowie z niemieckimi mediami możliwość wspólnych manewrów wojsk amerykańskich, niemieckich i polskich w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, które miałyby się odbyć w Polsce.

Na pytanie dziennikarki niemieckiego nadawcy ARD o wspólne manewry żołnierzy USA, Niemiec i Polski, które miałyby się odbyć wkrótce w Polsce, niemiecki minister odpowiedział: "nie chcę w tej chwili tego potwierdzać, ale są takie rozważania".

22:02

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformował o nowych decyzjach Kijowa w sprawie sankcji wobec tych, którzy są zaangażowani lub pomagają Rosji w toczeniu wojny i niszczeniu życia i ludzi.

Podpisałem trzy dekrety w sprawie wdrożenia decyzji przeciwko tym Rosjanom, którzy są zaangażowani w porwanie ukraińskich dzieci. Przeciwko tym przedstawicielom rosyjskiego sektora sportowego, którzy próbują postawić sport w służbie agresji. I przeciwko tym, którzy pomagają utrzymać struktury najemników w Rosji na wojnę przeciwko Ukrainie i wszystkim wolnym ludziom.

21:44

"Rosja nie rozumie, że nie da się zniszczyć narodu, który pragnie wolności. Kijów jest dziś stolicą wolności, jest najbardziej na wschód wysuniętą twierdzą całej Europy, całej wolnej Europy. To miejsce, które na swojej mapie tegorocznych podróży powinien mieć każdy z liderów wolnego świata" - powiedział premier Mateusz Morawiecki w podcaście nagranym po powrocie z Ukrainy.

Premier podkreślił, że wizyta w Kijowie umocniła w nim przekonanie, że "zwycięstwo jest nie tylko konieczne, ale i możliwe". Dodał, że w jego ocenie prowadzona od roku wojna zahartowała Ukraińców, którzy z każdym miesiącem są coraz silniejsi.

21:13

The Moscow Times (TMT) w niedzielnym wydaniu zamieścił listę dziewięciu głównych, jego zdaniem, osobistości ze świata sportu i kultury, które opuściły kraj w ciągu ostatniego roku w proteście przeciwko wojnie. Zdaniem gazety trwa exodus z Rosji ludzi kultury i sportu, często uznawanych przez władze za "zagranicznych agentów".

Dziewięcioosobową listę czołowych emigrantów otwiera Miron Fiodorow, jeden z najpopularniejszych rosyjskich raperów. Kolejne osoby to: primabalerina Olga Smirnowa, legenda muzyki pop Ałła Pugaczowa i jej mąż, komik i prezenter telewizyjny Maxim Gałkin, pięciokrotna złota medalistka olimpijska i sekretarz generalna Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) Anastasia Dawidowa, Little Big, popularny zespół punkowy Ilji Prusikina i Sonii Tajurskiej, Maria Alochina z grupy Pussy Riot oraz krytyk filmowy Anton Dolin.

20:50

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych królestwa Arabii Saudyjskiej księciem Faisalem bin Farhanem Al Saudem, który poparł pokojowy plan Ukrainy i zaoferował pakiet pomocy humanitarnej w wysokości 400 ml USD.

Służba prasowa prezydenta Ukrainy podkreśliła, że była to pierwsza oficjalna wizyta szefa MSZ Arabii Saudyjskiej na Ukrainie od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych.

20:36

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius ogłosił w niedzielę, że umowy na uzupełnienie magazynów niemieckiej armii, a konkretnie haubic, które Berlin wysłał na Ukrainę w zeszłym roku, zostaną podpisane do końca marca, kilka miesięcy wcześniej niż pierwotnie planowano.

"Jeśli wszystko się uda, umowy na nowe haubice zostaną podpisane do końca najbliższego miesiąca" - powiedział Pistorius niemieckiemu nadawcy publicznemu ARD.

20:23

Na lotnisku Maczuliszcze niedaleko Mińska było słychać dziś przynajmniej dwa wybuchy. Uszkodzony miał zostać rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji. 

19:55

Estonia przekazała Ukrainie kolejną partię uzbrojenia. Poinformował o tym estoński minister obrony, który przybył do Kijowa.

Wśród darów są karabiny szturmowe, pistolety, bezzałogowe statki powietrzne, kamery termowizyjne, generatory i ładowarki, a także odzież. W sumie pomoc dla Ukrainy przekroczyła już 1 procent produktu krajowego brutto Estonii.

19:07

Dopóki Rosja nie jest podzielona, żadna wojna nie może się zakończyć - powiedział szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, którego cytuje Ukrinform.

"Mam własną wizję tego, jak ta wojna powinna się zakończyć. Dopóki Rosja nie jest podzielona, dopóty będzie zagrażał nam ten szalony sąsiad i żadna wojna się nie zatrzyma. Chcę, abyśmy wszyscy o tym pamiętali" - mówił Daniłow.

Zaznaczył, że wstrzymanie działań wojennych nie oznaczałoby końca wojny jako takiej, bo to już się zdarzało. "Pamiętamy, jak podpisano porozumienia Mińsk-1 i Mińsk-2. Teraz (Rosjanie) twierdzą, że mieli jakiś plan. Nie mieli żadnego" - podkreślił sekretarz RBNiO.

18:44

"Strona ukr. twierdzi, że Rosjanie wywieźli z terenów zajętych nawet 150 tys. ukraińskich dzieci!!! Putin działa jak Hitler, który wywiózł 200 tys. polskich dzieci do Rzeszy. Rabunek dzieci został uznany przez Trybunał w Norymberdze za zbrodnię ludobójstwa. Świat musi krzyczeć!!!" - napisał w niedzielę na Twitterze wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik.

18:41

Unia Europejska ogłosiła wdrożenie dodatkowych sankcji wobec grupy Wagnera za "łamanie praw człowieka" w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i na Ukrainie. Jak wynika z opublikowanego w niedzielę raportu "Deutsche Welle", wspierana przez Kreml prywatna firma wojskowa dywersyfikuje swoje działania w Afryce i oprócz zaangażowania militarnego zajmuje się wieloma przedsięwzięciami biznesowymi, m.in. handlem metalami szlachetnymi, rzadkim drewnem, a nawet produkcją piwa.

Łącznie 11 osób i siedem podmiotów związanych z grupą najemników zostało dodanych do listy wspólnoty celem zamrożenia aktywów i zakazu podróży - podała agencja AFP.

16:40

Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy pozostaje epicentrum ataku rosyjskich wojsk - poinformował rzecznik wschodniego zgrupowania armii ukraińskiej Serhij Czerewaty. W Bachmucie utrzymuje się "napięta dynamika walk" - podkreślił Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne. "To epicentrum głównego uderzenia rosyjskich wojsk" - ocenił.

Rzecznik przekazał, że w ciągu minionej doby rosyjskie wojsko 125 razy ostrzelało odcinek bachmucki z artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Według niego w ciągu doby na tym kierunku zginęło 77 rosyjskich żołnierzy, a 159 zostało rannych.

Straż graniczna poinformowała w niedzielę z kolei o zlikwidowaniu rosyjskiej grupy szturmowej w Bachmucie. W trakcie walk zginęło dziewięciu rosyjskich żołnierzy, a pięciu zostało rannych - podano.

16:23

Armia Ukrainy niszczy około 80-90 procent irańskich dronów, używanych przez Rosję do ataków na infrastrukturę cywilną - mówią PAP żołnierze należący do mobilnej grupy tzw. łowców shahedów, którzy bronią nieba w rejonach graniczących z Rosją i Białorusią.

"Ostatni atak shahedów odbijaliśmy kilka tygodni temu. Niszczymy 80-90 procent tych maszyn, zawsze pozostają jednak jakieś szpary. Drony lecą bardzo nisko i są ciche, lecz powolne. Nadlatują z różnych punktów i na czyją pozycję trafią, tam są zestrzeliwane" - wyjaśnia dowódca jednej z takich grup, porucznik Ołeksandr. 

Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze w sierpniu ub. roku, zaś do masowych ataków na Ukrainę zaczęła wykorzystywać je we wrześniu. Są to głównie maszyny Shahed-136. 

15:45

Jakakolwiek pomoc Chin w dostarczaniu Rosji śmiercionośnej broni będzie się wiązała z realnymi kosztami - oświadczył doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan w wywiadzie dla CNN.

Chiny nie ruszyły jeszcze w kierunku dostarczenia śmiercionośnej pomocy, która pomogłaby Rosji w inwazji na Ukrainę, a Stany Zjednoczone dały do zrozumienia za zamkniętymi drzwiami, że takie posunięcie miałoby poważne konsekwencje - powiedział Jake Sullivan.

"Pekin będzie musiał sam podjąć decyzję, jak postąpić, czy udzielić pomocy wojskowej. Ale jeśli pójdzie tą drogą, będzie to wiązało się z realnymi kosztami dla Chin" - zaznaczył Sullivan w wywiadzie dla CNN.

15:36

"Wojna Putina przeciwko Ukrainie pokazuje w bardzo gorzki sposób, że zbyt długo czuliśmy się w Europie zbyt bezpiecznie. Dziś bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne są ze sobą nierozerwalnie związane" - powiedziała minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser gazetom grupy medialnej Funke.

Mimo to prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi nie udało się "przenieść konfliktu również do naszego społeczeństwa poprzez swoją propagandę wojenną i zwrócić ludzi o rosyjskich lub ukraińskich korzeniach przeciwko sobie" - powiedziała Faeser. "Nawet jeśli niektóre prominentne głosy rozpowszechniają narracje Rosji, to po roku możemy powiedzieć: kłamstwa Putina się nie działają. Ale to wymaga ciągłych konsekwentnych działań przeciwko dezinformacji" - zauważyła minister.

14:53

Wśród rosyjskich wojskowych w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy panuje panika z powodu wybuchów w magazynach amunicji i paliwa - poinformował przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski.

Jak dodał, okupacyjne siły panikują, ponieważ miejsca ich bazowania i ich magazyny mogą być trafione przez ukraińskie siły zbrojne.

14:45

Alarm przeciwlotniczy w obwodzie zaporoskim. Mieszkańcy powinni skierować się do schronów.

14:23

Rosjanie zburzą budynki przy historycznej ulicy w okupowanym Mariupolu, który zbombardowali w marcu ubiegłego roku - powiedział doradca burmistrza Mariupola Petro Andriszczenko.

14:10

Wolontariusze ewakuowali koty z Bahmutu.

13:48

Przedszkole w rosyjskim Tambowie. Na cześć dnia "obrońcy ojczyzny" dzieci uczyły się marszu, czytały wiersze o żołnierzach i rzucały improwizowanymi "granatami" w zdjęcia wrogich czołgów.

13:21

Szkolenie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Białorusi zostało przedłużone co najmniej do 6 marca - informuje Grupa Monitorująca "Białoruski Gajun" Świadczy o tym harmonogram ćwiczeń na białoruskich poligonach.

12:32

W wyniku wczorajszego rosyjskiego ostrzału Kupiańska ranny został 82-letni emeryt - poinformowała Charkowska Prokuratura Okręgowa. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne i gospodarcze. Zniszczenia po ostrzale stwierdzono również we wsi Perszotrawniewe.

12:29

Wiosną ukraińska armia będzie gotowa, by przejść do kontrofensywy - poinformował Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). Jak dodał, jednym ze strategicznych celów kontrataku będzie "wbicie klina w rosyjski front na południu".

Nie wykluczył, że Kijów będzie uderzać w składy broni na terytorium Rosji, w tym w obwodzie biełgorodzkim. "Stamtąd startują ataki na Ukrainę. To stanowi zagrożenie na przykład dla Charkowa" - wskazał Skibicki.

12:17

Wołodymyr Zełenski: "9 lat temu rozpoczęła się agresja rosyjska na Krymie. Odzyskując Krym, przywrócimy pokój. To jest nasza ziemia. Nasi ludzie. Nasza historia. Przywrócimy ukraińską flagę do każdego zakątka Ukrainy".

11:53

Rosyjska niezależna telewizja Dożd dotarła do dokumentów, z których wynika, że ok. 400 dzieci wywiezionych przez Rosjan z Ukrainy trafiło do 24 domów dziecka w Rosji. W sierocińcach dzieci uczestniczą w "wojskowo-patriotycznych" zajęciach.

Dożd podkreśla, że liczba wywiezionych do Rosji z Ukrainy dzieci jest znacznie wyższa niż 400. W tych 24 placówkach znalazły się tylko te dzieci, które Rosja wywiozła w przeddzień albo tuż po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę do punktów tymczasowej dyslokacji w obwodzie kurskim i rostowskim.

11:45

Władimir Putin udzielił wywiadu kanałowi Rossija-1. Rosyjski przywódca ostrzegał w nim, że Zachód dąży do likwidacji Federacji Rosyjskiej, co może doprowadzić do rozpadu narodu rosyjskiego. Dodał, że Rosja zmuszona jest na te zareagować. Ponownie nawiązał też do użycia broni nuklearnej.

11:32

Możliwe, że Alaksandr Łukaszenka planuje spotkanie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, by pomóc Rosji i Chinom w obejściu sankcji - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Łukaszenka ogłosił, że planuje w dniach od 28 lutego do 2 marca złożyć wizytę w Chinach, gdzie ma spotkać się z Xi Jinpingiem i podpisać umowy w sprawie m.in. handlu, inwestycji i wspólnych projektów.

Informacje o wizycie zbiegają się w czasie z doniesieniami CNN i dziennika "Washington Post" o tym, że w ocenie wysokiej rangi przedstawicieli władz USA Chiny poważnie rozważają sprzedaż Rosji dronów bojowych, broni i pocisków artyleryjskich.

11:02

Połtawa, Zaporoże, Charków, Donieck, Sumy i Dniepropietrowsk - w tych miejscowościach ogłoszono alarmy przeciwlotnicze.

10:26

Wczoraj Rosjanie rozpoczęli atak rakietowy na Drużkiwkę w obwodzie donieckim. Trafili między innymi w budynek administracyjnego przedsiębiorstwa przemysłowego - poinformował szef RM Pawło Kyrylenko.

10:13

Oddziały rosyjskiej piechoty morskiej, uważane za elitarne, poniosły duże straty na Ukrainie, a ich zwiększone możliwości zostały ograniczone przez uzupełnianie ich składu osobowego niedoświadczonym, zmobilizowanym personelem - przekazało  brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej zamieszczono zdjęcie pokazujące skoncentrowane straty rosyjskich pojazdów wojskowych w sektorze Wuhłedaru w obwodzie donieckim. Jak wskazano, pojazdy te najprawdopodobniej należały do 155. Brygady Piechoty Morskiej, która stała na czele niedawnych kosztownych ofensyw.

10:07

Celem Zachodu jest upadek i likwidacja Rosji — powiedział Putin.

09:43

Bachmut po roku wojny w Ukrainie.

09:19

Groby cywilów na podwórkach w Wuhłedarze.

09:03

Dziś, z powodu sztormu, Rosja nie wysłała ani jednego nośnika rakiet na Morze Czarne — rzecznik OC "Południe" Natalija Humeniuk.

08:29

Dużo dzieje się na froncie, w Donbasie. Bardzo trudna jest też sytuacja Ukraińców wokół Bachmutu, gdzie trwają wyjątkowo ciężkie walki. Siły rosyjskie mogą zbliżać się do okrążenia miasta, co z kolei uniemożliwiłoby Ukraińcom odwrót. Według niektórych źródeł sytuacja jest tam krytyczna, choć obrońcy cały czas nie oddali miasta.

08:13

Ukraiński sztab generalny ostrzega przed możliwymi, zmasowanymi atakami z powietrza. Ostatniej doby to było ponad 30 ataków przy użyciu rakiet i myśliwców - jest obawa, że niedługo te uderzenia będą dużo silniejsze i pojawią się dużo częściej. Wiele wskazuje na to, że Kreml właśnie do tego się przygotowuje - m.in. wyprowadzając na morze czarne dodatkowe okręty z rakietami kalibr.

07:54

Rosyjska armia wzmacniają obronę okupowanego Krymu, przysłano tam 150 poborowych, którzy mają budować nowe fortyfikacje - informuje o poranku ukraińska armia.

W Donbasie nadal trwają ciężkie walki. Wojska Putina w ciągu ostatniej doby 70 razy próbowały zdobyć ukraińskie pozycje.

07:37

Bachmut. Pociski moździerzowe używane przez Siły Zbrojne Ukrainy.

07:22

Jeśli nie będzie nowych rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną to nie będzie też kolejnych przerw w dostawach prądu - poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Dodał, że zdołano zgromadzić "pewne rezerwy" energii.

Dodał, że ewentualne przerwy w dopływie prądu mogą być jedynie spowodowane pracami naprawczymi.

07:17

Ukraina rozwija się cyfrowo mimo trwającej wojny. W 2022 r. awansowała o 23 miejsca w indeksie rozwoju e-administracji - zauważyli eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócili uwagę, że na sprawne funkcjonowanie państwa w czasie wojny pozwala m.in. aplikacja Diia.

"W aplikacji można też zgłaszać straty materialne powstałe w wyniku działań wojennych, co pomaga administracji państwowej wspierać osoby, które ucierpiały, oraz zbierać wiedzę o skali zniszczeń" - wskazali eksperci PIE.

07:06

Wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy i upadkiem Rosji. Federacja Rosyjska, jaką znaliśmy przed wojną, przestanie istnieć - mówi w rozmowie z PAP szef rządu Czeczenii na uchodźctwie Achmied Zakajew.

"Jestem optymistą, jeśli chodzi o koniec tego konfliktu. I jest to optymizm uzasadniony. Wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy i upadkiem Rosji. Nie dało się nie przewidzieć, że wywołanie takiej agresji przeciwko suwerennemu sąsiadowi skończy się w sposób opłakany dla agresora" - mówi Zakajew.