Liczba osób zabitych wzrosła do trzech, a liczba rannych do 28 - to skutek rosyjskiego ostrzału Charkowa. Ustawa umożliwiająca warunkowe zwolnienie z odbywania kary pozbawienia wolności celem wstąpienia do armii została podpisana w piątek przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W rzece Cisa na granicy Ukrainy z Rumunią znaleziono ciało 30. topielca. Rzeka służy ukraińskim mężczyznom, którzy nie chcą trafić do wojska do ucieczki za granicę. Piątek był 814. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonowaliśmy dla was w raporcie dnia 17.05.2024.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

22:55

Jak powiedział w wieczornym wystąpieniu w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, "cała rosyjska operacja charkowska sprowadza się do próby osłabienia naszych sił na linii frontu przy jednoczesnym wzmocnieniu propagandy, skierowanej także przeciwko światowym przywódcom". Rosja stara się pokazać, że potrafi kształtować przebieg wojny - dodał.

Już miesiąc dzieli nas od szczytu (pokojowego w Szwajcarii - przyp. red.). Nasza praca trwa. Otrzymaliśmy już potwierdzenia obecności z krajów na każdym kontynencie. Z pewnością będziemy nadal pracować na wszystkich szczeblach, aby szczyt był owocny - mówił ukraiński przywódca.

21:59

Siły obrony powietrznej zestrzeliły nad Odessą trzy rosyjskie rakiety Ch-59 w ciągu jednego dnia - podał Ukrinform.

21:11

Portal Ukrinform poinformował, że w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa liczba osób zabitych wzrosła do trzech, a liczba rannych - do 28.

20:20

Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę, na mocy której skazani mogą zostać warunkowo zwolnieni z odbywania kary więzienia, by zasilić szeregi ukraińskiej armii.

18:30

Rosjanie ostrzeliwali dziś również sam Charków. O dwójce zabitych i 25 osobach rannych poinformował szef władz miejskich Ihor Terechow. Ołeh Syniehubow, szef władz obwodowych, stwierdził, że atakujący użyli kierowanych bomb lotniczych.

18:13

W rzece Cisa na granicy Ukrainy z Rumunią znaleziono ciało 30. topielca. Rzeka służy ukraińskim mężczyznom, którzy nie chcą trafić do wojska do ucieczki za granicę.

"Ciało mężczyzny z oznakami długiego przebywania w wodzie znaleziono wczoraj w godzinach dziennych. Nie znaleziono przy nim żadnych dokumentów" - przekazała w piątkowym komunikacie Państwowa Straż Graniczna Ukrainy.

Mężczyznę odnaleziono po rumuńskiej stronie granicy. Jest już trzydziestą ofiarą od 24 lutego 2022 r

17:22

Obwód doniecki: Trzy osoby zabite i dwie ranne w rosyjskich ostrzałach.

"Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne w piątek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy" - poinformował szef regionalnych władz Wadym Fiłaszkin.

"Pod zmasowanym ostrzałem znalazła się Krasnohoriwka - tam dzisiaj dowiedzieliśmy się o trojgu zabitych. Oprócz tego obrażeń doznał jeden mieszkaniec Czasiw Jaru i jedna osoba w Bahatyrze" - napisał Fiłaszkin na Telegramie.

Dokładne skutki piątkowych ostrzałów nie są jeszcze znane.

15:32

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że pierwszy raz od dwóch lat wojny Siły Zbrojne Ukrainy mają wystarczającą ilość amunicji artyleryjskiej. Przywódca poinformował również o postępach w czeskiej inicjatywie dostaw amunicji.

10:36

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski sceptycznie odniósł się do pomysłu rozejmu w wojnie z Rosją na czas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. 

Mieliśmy już zawieszenie broni, ale to nie działa z takim wrogiem. Istnieje ryzyko: kto zagwarantuje, że podczas zawieszenia broni ich (Rosjan - przyp. red.) siły nie zbliżą się do nas? To nie jest tak, że zawieszenie broni uniemożliwia sprzętowi zbliżenie się, a potem przejście do ofensywy. Chodzi mi o to, że nie rozumiem szczegółów - powiedział.

W rozmowie z dziennikarzami prezydent oświadczył także m.in., że nie widzi powodów, by zachodnia broń, przekazywana jego państwu, nie miałaby być wykorzystywana do walki z celami wojskowymi na terytorium Rosji.

Nie uważam, by powinny być jakiekolwiek zakazy, gdyż nie mówimy o zastosowaniu zachodniego uzbrojenia do ataków ukraińskiej armii na terytorium Rosji. To jest obrona - ocenił Zełenski. 

09:50

Partnerzy Ukrainy obawiają się wojennej porażki Rosji i chcą, by Ukraina zwyciężyła, lecz tak, by Rosja nie przegrała - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Po raz kolejny powtórzył apel o szybkie dostawy uzbrojenia. 

Oni chcieliby, żeby Ukraina wygrała w taki sposób, aby Rosja nie przegrała. To byłaby nieprzewidywalna porażka i nieprzewidywalna geopolityka. Uważam, że to nie działa w taki sposób. Aby Ukraina wygrała, musimy otrzymać wszystko, z czym odnosi się zwycięstwo - powiedział Zełenski w rozmowie z dziennikarzami.

09:40

2 osoby zginęły, a 9 zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków na obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy w ciągu minionej doby - podał szef obwodowych władz wojskowych tego regionu Ołeh Syniehubow.

Po północy Rosjanie zaatakowali Charków, używając drona, który uszkodził pięciopiętrowy budynek. Następnie uderzyli w miasto rakietą S-300. Nie ma informacji o ofiarach po tym ataku.