Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał do Paryża na spotkanie z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem, wcześniej Zełenski odwiedził Wielką Brytanię. O wspólnej z Polską i innymi krajami NATO "koalicji czołgów" dla Ukrainy mówił podczas wizyty w Polsce szef resortu obrony RFN Boris Pistorius. Niezależne źródła donoszą o olbrzymich stratach poniesionych przez Grupę Wagnera i o planach włączenia tej prywatnej formacji wojskowej do rosyjskiej armii. W nocy z wtorku na środę Rosja uderzyła w Charków - kilka rakiet spadło w centrum miasta. To już 350. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje dotyczące wojny w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

23:19

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę wieczorem przyleciał do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec.

Im szybciej Ukraina otrzyma ciężką broń dalekiego zasięgu, im szybciej nasi piloci otrzymają samoloty, tym szybciej zakończy się ta rosyjska agresja i będziemy mogli powrócić do pokoju w Europie - powiedział Zełenski w Paryżu.

22:56

Wołodymyr Zełenski w Paryżu:

22:21

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował w środę, że spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anuszauskasem na południu Ukrainy. Szefowie resortów obrony dwóch państw - jak dodał - skoordynowali dalsze kroki zmierzające do zwycięstwa z Rosją.

Jak podkreślił Reznikow, Anuszauskas był pierwszym ministrem obrony, który odwiedził Ukrainę po rozpoczęciu pełnowymiarowej rosyjskiej agresji. Litwin złożył wizytę w Kijowie 23 marca.

22:00

Przed chwilą Wołodymr Zełenski wysiadł z samolotu z Londynu. Prezydent Ukrainy teraz jedzie na kolację z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Szolcem.

21:41

W Odessie, w związku z remontem spalonej podstacji, utrzymuje się trudna sytuacja z elektrycznością. Mieszkańcy mają prąd przez 2-4 godziny dziennie.

21:11

Odessa bez prądu. Z powodu remontu spalonej podczas rosyjskiego bombardowania podstacji sieci elektrycznej, w mieście są ogromne probelmy z prądem. Mieszkańcy mają zasilanie przez 2-4 godziny dziennie. Prądu brakuje nawet szpitalom.

20:54

Premier Rishi Sunak zapowiedział, że brytyjskie czołgi Challanger 2 trafią na Ukrainę w marcu. Jeśli chodzi o myśliwce, oczywiście są one częścią rozmowy. Dlatego ogłosiliśmy dziś, że będziemy szkolić ukraińskie siły powietrzne w standardzie NATO - zaznaczył brytyjski premier.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, która odbyła się na poligonie w hrabstwie Dorset, gdzie ukraińscy żołnierze przechodzą przeszkolenie, Sunak potwierdził, że program szkoleń zostanie rozszerzony na żołnierzy piechoty morskiej i pilotów odrzutowców.

20:38

Jest bardzo jasne, że Putin nie jest w tej chwili zainteresowany dyplomacją - oznajmił sekretarz stanu USA Antony Blinken, wskazując m.in. na sugestie rosyjskiego prezydenta, że jeśli Ukraina nie zaakceptuje "nowych realiów" terytorialnych, to "nie ma w ogóle o czym rozmawiać". 

Szef amerykańskiej dyplomacji zaznaczył, że propozycja zgodzenia się na zagrabienie terytorium przez Rosję powinna być nie do przyjęcia dla każdego kraju, który szanuje zasady międzynarodowe.

20:17

Zmobilizowani do walk na Ukrainie poborowi z autonomicznej republiki Tuwy (Azja Środkowa) zostali przeniesieni do innej brygady. Tuwańczycy skarżyli się, że byli bici przez doniecką milicję ludową - przekazała na Twitterze niezależna stacja Nexta TV.

Na udostępnionym nagraniu widoczne są sceny m.in. przykładania lufy karabinu do głowy. 

19:52

Proceder nielegalnej deportacji dzieci z Ukrainy do Rosji został zaplanowany przez Kreml; taką decyzję podjęto na najwyższych szczeblach władzy państwa-agresora - oświadczył w środę Mykoła Kułeba, były ukraiński rzecznik praw dziecka i dyrektor organizacji pozarządowej Save Ukraine podczas panelu dyskusyjnego, zorganizowanego przez ambasadę USA w Kijowie.

Kułeba podkreślił, że poprzez deportacje osób niepełnoletnich Moskwa zamierza fizycznie zniszczyć ukraiński naród jako grupę etniczną, wynarodowić i zrusyfikować Ukraińców.

19:20

Mamy wspólny projekt, a mianowicie - dostarczymy Leopardy 2A6, Polska - 2A4 i uzgodniliśmy z kolegą Mariuszem (Błaszczakiem - PAP), że wspólnie z Ołeksijem Reznikowem, ministrem obrony Ukrainy, spotkamy się w przyszłym tygodniu i zaprosimy te kraje na to spotkanie, które będą tworzyły koalicję czołgów Leopard 24A - powiedział podczas dzisiejszej wizyty w Polsce niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

Pomagamy jako Niemcy z oczekiwanymi dostawami czołgów Leopard 1A5, które przyjadą z zasobów przemysłowych z Holandii, Belgii i Danii. To bardzo pozytywny rozwój sytuacji, że w ten sposób podniesiemy zdolności obronne Ukrainy - zapowiedział Pistorius.

Przypomniał również, że ukraińscy żołnierze przechodzą szkolenie z obsługi niemieckiego sprzętu wojskowego - czołgów Leopard oraz przeciwlotniczych pojazdów Gepard, przekazały Ukrainie w październiku i listopadzie 2022. Niemiecki polityk powiedział, że Ukraińcy "dają Rosji lekcję, jeśli chodzi o zdecydowanie i odwagę" i zapewnił, że "z pokorą i wielkim szacunkiem patrzy na dokonania Ukrainy".

18:57

Przed dostarczeniem samolotów bojowych Ukrainie ostrzegła Wielką Brytanię rosyjska ambasada w Londynie - przekazał Reuters powołując się na agencję TASS. Taki krok "miałby wojskowe i polityczne konsekwencje dla kontynentu europejskiego i całego świata" - napisano w rosyjskim oświdczeniu.

Podczas dzisiejszej wizyty w Londynie prezydent Wołodymyr Zełenski apelował od przekazanie Ukrainie zachodnich samolotów bojowych. Z kolei rzecznik brytyjskiego premiera przekazał, że jeszcze tej wiosny ukraińscy piloci zaczną się szkolić na NATO-wskich maszynach.

18:45

W czwartek przed południem Wołodymyr Zełenski wystąpi w Parlamencie Europejskim, a potem będzie uczestniczyć w unijnym szczycie.

Jak informuje korespondentka RMF FM, Zełenski podczas jutrzejszego wystąpienia będzie zabiegał o broń dla Ukrainy, mimo iż zdaje sobie sprawę, że to nie Rada Europejska o tym decyduje, ale poszczególne kraje. Szczyt będzie dla niego okazją do dwustronnych rozmów na ten temat.

 

18:28

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w ciągu doby 24 uderzenia na miejsca dyslokacji wojsk rosyjskich, m.in. na pozycje zestawów rakietowych - poinformował w środę wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosja usiłuje przejąć całkowitą kontrolę nad obwodem donieckim i ługańskim, koncentrując główne wysiłki na prowadzeniu ofensywnych działań na kierunku kupiańskm, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim - podał ukraiński sztab.

17:52

Król Karol III przyjął Wołodymyra Zełenskiego w Pałacu  Buckingham. Brytyjski monarcha powiedział, że jest zachwycony mogąc powitać prezydenta Ukrainy i wyznał Zełenskiemu, iż "wszyscy martwili się o niego i jego kraj, przez tak długi czas".

17:31

Wielka Brytania chce jeszcze wiosną rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach NATO - poinformował rzecznik premiera Rishiego Sunaka. Jak uzupełnił, Londyn nie zdecydował jeszcze, czy dostarczy Ukrainie swoje samoloty.

17:17

Rosyjska prywatna formacja wojskowa Grupa Wagnera popadła w tak duży kryzys spowodowany stratami osobowymi poniesionymi w Donbasie, że niebawem może utracić swój niezależny status i zostać włączona w skład regularnej armii - podała w środę ukraińska agencja UNIAN za rosyjskim opozycyjnym projektem dziennikarskim WCzK-OGPU.

Najemnicy z Grupy Wagnera, w tym więźniowie zwerbowani w zakładach karnych, zostali zdziesiątkowani w niedawnych walkach w obwodzie donieckim, szczególnie w styczniowej bitwie o Sołedar. W celu przywrócenia wagnerowcom zdolności bojowej potrzeba nie tylko nowych żołnierzy, ale też broni i sprzętu wojskowego, a nic nie wskazuje na to, by takie dostawy były w najbliższym czasie możliwe. Dlatego sztab generalny rosyjskiej armii oczekuje, że właściciel Grupy Wagnera, prokremlowski biznesmen Jewgienij Prigożyn, sam zaproponuje włączenie tej formacji do sił zbrojnych.

16:46

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uda się w środę do Paryża i wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Rząd Niemiec i Pałac Elizejski potwierdziły w środę po południu trójstronne spotkanie w stolicy Francji" - pisze portal dziennika "Bild".

Planowana jest wspólna kolacja i krótkie oświadczenia prasowe. W czwartek Macron, Scholz i Zełenski pojadą na szczyt UE w Brukseli.

16:22

Rośnie rosyjska obecność wojskowa na linii frontu w obwodzie charkowskim. Nie wykluczamy kolejnej próby ataku na Charków i jesteśmy na to gotowi - oświadczył w środę szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow.

Rejonem kupiańskim biegnie linia frontu. Wróg ciągle próbuje atakować, ale ponosi straty i wycofuje się na zajęte wcześniej pozycje - powiedział gubernator, cytowany przez portal nv.ua.

15:43

Ukraińska straż graniczna poinformowała w środę o odparciu przy pomocy moździerzy czterech rosyjskich grup szturmowych pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

"W okolicach Bachmutu zwiad lotniczy straży granicznej wykrył przemieszczanie się wrogich grup szturmowych w stronę naszych pozycji. Nasi obrońcy przeprowadzili moździerzowy ostrzał wroga" - przekazała  ukraińska straż graniczna.

15:15

Rzecznik praw człowieka Ukrainy Dmytro Łubiniec oświadczył, że wycofuje się z Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana i podarł publicznie legitymację członkowską - pisze "Ukraińska Prawda". Łubiniec poinformował w środę, że jest to protest przeciwko nielegalnemu wywiezieniu z Austrii do Rosji dwojga ukraińskich dzieci.

Poinformowałem Instytut o wycofaniu się z jego prac - powiedział. Dzieci znajdowały się na terytorium Austrii w związku z agresją Rosji na Ukrainę i zostały przewiezione do Federacji Rosyjskiej przez "obrońcę praw człowieka z Instytutu" - wyjaśnił.

Media informują, że za przekazaniem dzieci do Rosji stoi Josef Siegele, sekretarz generalny Instytutu z Tyrolu, który miał działać na prośbę rosyjskiego rzecznika i bez udziału właściwych władz ukraińskich.

14:47

Dziś wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedzi Paryż - poinformowała francuska stacja BFM TV.

14:37

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia wygłoszonego w brytyjskim parlamencie stwierdził, że jest dumny ze swoich sił powietrznych, ale potrzebują one samolotów, aby walczyć na wojnie.

Mamy wolność, dajcie nam skrzydła, abyśmy mogli ją chronić - powiedział Zełenski, który składa niezapowiadaną wcześniej publicznie wizytę w Wielkiej Brytanii. Prezydent Ukrainy został przyjęty przez premiera Rishiego Sunaka. Odwiedzi także króla Karola III oraz ukraińskich żołnierzy odbywających szkolenie na jednym z brytyjskich poligonów.

14:18

Od Rosji zależy, kiedy zakończy się ta wojna. Im szybciej, tym lepiej - stwierdził w Bundestagu kanclerz RFN Olaf Scholz, cytowany przez agencję Reutera.

Szef niemieckiego rządu zapowiedział wzmocnienie unijnych sankcji wobec Rosji, co nastąpi w rocznicę agresji na Ukrainę.

 

Scholz oświadczył również, że na swoim najbliższym spotkaniu Rada Europejska potwierdzi, że "Ukraina należy do Europy i jej przyszłość jest z Unią Europejską".

13:43

Lider frakcji parlamentarnej opozycyjnej Lewicy Dietmar Bartsch skrytykował decyzję rządu Niemiec o zezwoleniu na eksport do 178 czołgów Leopard 1 A5 na Ukrainę. W wywiadzie dla agencji dpa nazwał decyzję "czołgowym harakiri", którym "rząd zmienia Niemcy w stronę w wojnie" z Rosją.

Ich czołgowe harakiri wkracza w coraz nowe wymiary - ocenił Bartsch decyzję rządu o zezwoleniu na eksport czołgów.

13:17

Według nieoficjalnych informacji wojska rosyjskie dotarły do autostrady M-03 na północ od Bachmutu i przecięły od tej strony połącznie z miastem uporczywie bronionym przez armię ukraińską.

12:55

W rosyjskich ostrzałach obwodu charkowskiego ranne zostały cztery osoby, w tym 10-letnie dziecko - poinformował szef lokalnej administracji Ołeh Synehubow.

12:30

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powitał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na lotnisku Londyn-Stansted. 

11:50

Na kierunku Swatowego, miasta w obwodzie ługańskim, walki trwają przez całą dobę; Rosjanie zintensyfikowali ogień artyleryjski i rzucają falami do walki kolejne oddziały - powiedział w środę telewizji Espreso ukraiński wojskowy Jurij Fedorenko.

Intensywność ostrzałów artyleryjskich przeciwnika jest więcej niż lawinowa. Nakrywają niektóre odcinki, zrównując je z ziemią, ale armii ukraińskiej udaje się skutecznie prowadzić kontrostrzały. W ciągu ostatnich kilku dni zniszczono ponad 6 pojazdów opancerzonych, w tym dwa czołgi przeciwnika - powiedział Fedorenko, dowódca kompanii walczącej na wschodzie Ukrainy i deputowany kijowskiej rady miejskiej.

Wróg stara się przejąć inicjatywę i wykryć słabe miejsca w obronie armii ukraińskiej. Przeciwnik wysyła falami siłę żywą i próbuje przedrzeć się przez nasze pozycje, ale ponosi straty i wycofuje się - relacjonował wojskowy.

Opisując sytuację w rejonie Kreminnej, miasta na południe od Swatowego, Fedorenko powiedział, że Rosjanie angażują tam maksymalne rezerwy w ludziach i sprzęcie. Zapewnił, że "inicjatywa jest po stronie armii ukraińskiej". Rejon Kreminnej to jeden z odcinków frontu w ukraińskim Donbasie, gdzie trwają najcięższe walki. W obwodzie ługańskim front przebiega na linii Swatowe-Kreminna, w rejonie szosy będącej ważnym szlakiem zaopatrzeniowym wojsk rosyjskich.

11:46

Wdowy separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej otrzymały 21 futer w ramach "podzięki".

Na filmie kobiety ustawiają się w rzędzie, by podziękować. Dzisiaj niespodziewanie otrzymaliśmy taką pomoc. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni. Zgromadziły się tu rodziny poległych żołnierzy. Z całego serca bardzo Wam dziękujemy - mówiła jedna z nich.

11:00

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak najprawdopodobniej ogłosi rozszerzony program szkolenia ukraińskich żołnierzy, a także dostawy broni dalekiej zasięgu do Kijowa - jak podaje "The Guardian" taka deklaracja ma paść podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenski.

Szkoleni mają być piloci myśliwców oraz żołnierze marynarki.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Brytyjczycy przeszkolili 10 tys. ukraińskich żołnierzy, a w tym roku planowane jest przeszkolenie kolejnych 20 tysięcy.

Zełenski odwiedza dziś Wielką Brytanię. To jego pierwsza wizyta w tym kraju od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

10:44

Jedna z rosyjskich rakiet, która spadła na Charków, trafiła w teren Parku Gorkiego. To już drugi atak wymierzony w tej rejon. Na szczęście nikomu nic się nie stało, nie było też żadnych szkód.

10:37

Do księgarni w Moskwie trafiły nowe mapy Rosji, na których ukraińskie obwody doniecki, ługański, zaporoski i chersoński zostały włączone do Federacji Rosyjskiej - poinformowała telewizja RBK.

10:25

Zmobilizowani z obwodu irkuckiego nagrali apel do prezydenta Rosji, ministra obrony i regionalnego gubernatora. Podkreślali, że zostali oddelegowani do jednostki na terenie Donieckiej Republiki Ludowej, tylko że nie będą służyć w obronie - do czego zostali wyszkoleni, ale w jednostce samolotów szturmowych.

Według zmobilizowanych średnia wieku w ich oddziale to 35-40 lat, a wielu jest przewlekle chorych i ma nadwagę.

Trudno sobie wyobrazić, jak taka jednostka może wykonywać misje bojowe związane ze szturmem. Nie odmawiamy służenia celom profilowym naszego oddziału. Wśród naszych żołnierzy są już nieuzasadnione straty bojowe, których nie mamy prawa powtarzać - powiedział jeden z mężczyzn.

10:05

Szef obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj poinformował w środę, że na odcinku frontu w rejonie miasta Kreminna trwa "maksymalna eskalacja" walk; siły rosyjskie intensyfikują ostrzały i codziennie ponawiają ataki, rzucając falami do walki kolejne oddziały.

Na kierunku Kreminnej mamy teraz maksymalną eskalację, maksymalną liczbę ostrzałów i prób przerwania naszej obrony. Ataki wojsk rosyjskich są praktycznie codzienne - niewielkimi grupami, nie większymi niż pluton, ale w ciągłych falach - oświadczył Hajdaj.

W komentarzu, przekazanym przez portal ZN.UA, szef obwodu zapewnił, że siły ukraińskie odparły ataki rosyjskie w Biłohoriwce, miejscowości leżącej w pobliżu granicy z obwodem donieckim, 12 km od Kreminnej.

09:59

Rosja zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o wpisanie byłego muzyka Pink Floyd Rogera Watersa na listę mówców na zbliżającym się posiedzeniu w sprawie Ukrainy. Waters od początku inwazji zajmuje prorosyjskie stanowisko, oskarżając USA o zaognianie konfliktu i prosząc Wołodymyra Zełenskiego, by usiadł do rozmów z Władimirem Putinem.

09:35

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał do Wielkiej Brytanii - poinformowało Downing Street.

09:01

Od czasu wycofania się Rosji z zachodniego brzegu Dniepru w delcie tej rzeki trwają potyczki, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by Rosja podjęła próbę szturmu w celu przekroczenia rzeki - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że od kiedy Rosja wycofała swoje siły z zachodniego brzegu Dniepru w listopadzie 2022 roku, na skomplikowanej sieci wysp i dróg wodnych tworzących deltę Dniepru trwają potyczki i prowadzone jest rozpoznanie. Siły rosyjskie prawie na pewno użyły małych łodzi, aby spróbować utrzymać obecność na kluczowych wyspach; Ukraina kilka razy z powodzeniem wysłała artylerię dalekiego zasięgu, aby zneutralizować rosyjskie placówki, a obie strony prawdopodobnie rozmieściły również małe grupy na Mierzei Kinburskiej, która zapewnia kontrolę nad Zatokę Dnieprowską.

Obie strony prawdopodobnie dążą do utrzymania obecności na tych obszarach, aby kontrolować dostęp morski do strategicznie ważnej rzeki oraz aby zapewnić ostrzeżenie przed każdą próbą przeprowadzenia przez przeciwnika poważnego ataku przez rzekę. Jest bardzo mało prawdopodobne, że Rosja podejmie próbę szturmowego przekroczenia Dniepru: byłoby to prawdopodobnie niezwykle skomplikowane i kosztowne - napisano.

08:05

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną opisuje w najnowszym raporcie sytuację na froncie w obwodzie ługańskim, gdzie toczą się zacięte walki o kluczową trasę Swatowe-Kreminna.

"Siły rosyjskie podejmowały 7 lutego ograniczone ataki lądowe koło Swatowego i Kreminnej" - relacjonuje ISW. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że atak rosyjski koło Kreminnej i pobliskiej Dibrowy (5 km na południowy zachód od Kreminnej) został odparty. Media państwowe w Rosji twierdzą zaś, że Rosjanie odparli atak ukraiński w miejscowości Nowoseliwske, (około 20 km na północy zachód od Swatowego.

Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych twierdzi, że siły rosyjskie posunęły się kilka kilometrów naprzód w rejonie Biłohoriwki, miejscowości leżącej 12 km od Kreminnej. ISW ocenia przy tym, że wojska ukraińskie kontrolują Biłohoriwkę.

W obwodzie donieckim Rosjanie poczynili taktyczne postępy na północ od Bachmutu, w rejonie miejscowości Błahodatne (7 km na północ od Bachmutu) i Krasna Hora (między Bachmutem i Błahodatnem).

07:21

Armia ukraińska wyeliminowała 910 wrogów, 15 opancerzonych wozów bojowych, 8 czołgów, wrogi samolot i helikopter w ciągu ostatniej doby - podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:56

Rosjanie przeprowadzili 125 ostrzałów w obwodzie sumskim - poinformowała lokalna administracja. Jeden z pocisków trafił w budynek mieszkalny, zginęła kobieta.  

05:24

Inwazja Putina jest epokowym testem. Testem dla Ameryki, testem dla świata: czy staniemy w obronie najbardziej podstawowych zasad? Czy staniemy w obronie suwerenności? Czy staniemy w obronie prawa ludzi do życia wolnego od tyranii? Czy staniemy w obronie demokracji? - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas corocznego orędzia o stanie państwa w Kongresie. Rok później, znamy odpowiedź: Tak, staniemy. Tak stanęliśmy. Razem zrobiliśmy to, co Ameryka robi najlepiej: przewodziliśmy - dodał.

Zwracając się do ambasador Ukrainy w USA Oksany Markarowej, która jest jednym z gości honorowych, zapewnił ją, że Ameryka jest zjednoczona we wsparciu jej kraju.

Będziemy was wspierać tak długo, jak trzeba - powiedział Biden.

05:12

Rosjanie w nocy ponownie zaatakowali Charków - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Synehubow.

OSTRZEŻENIE! Mieszkańcy Charkowa i regionu, okupanci atakują! Udajcie się do schronów! - napisał.

Synehubow dodał, że pociski Rosjan trafiły w centralną część Charkowa, a w miejscu jednego z trafień wybuchł pożar. Wstępnie S-300, od 6 do 10 pocisków - wyjaśnił.

Z kolei mer Charkowa Ihor Terechow napisał na Telegramie, że w miasto uderzyło sześć rakiet. Jak dotąd mamy potwierdzenie ataków na zakład przemysłowy - poinformował.

05:08

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w nocy z wtorku na środę na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem.

Odbyłem rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu Blinkenem w sprawie nowej pomocy wojskowej, nowych sankcji wobec Rosji i przygotowań do ważnego wydarzenia w kontekście zbliżającej się rocznicy inwazji na pełną skalę, dokonanej przez Federację Rosyjską - napisał szef ukraińskiej delegacji.

05:00

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksij Daniłow w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że Rosjanie testują teraz obronę Ukraińców w obwodzie zaporoskim.

Oczywiście będą podejmowane próby ofensywy w kierunku Charkowa lub Zaporoża. To, czy odniosą sukces, będzie zależeć od nas - powiedział.

Daniłow powtórzył wcześniejsze przewidywania Kijowa, że Rosja nadal chce przejąć obwody doniecki i ługański, które Moskwa uznała za własne terytorium w zeszłym roku w referendach odrzuconych przez Kijów i Zachód jako fikcję.

Podkreślił też ponownie, że najpilniejszymi potrzebami Kijowa jest ciężki sprzęt i pociski artyleryjskie, zwłaszcza kalibru 155 mm. Bardzo wiele zależy od ilości dostaw takich pocisków. Bo jeśli masz broń, ale nie masz czym strzelać, to robi się problem - mówił.