Polska chce pomóc Ukrainie w jej odbudowie po wojnie. Jacek Sasin nadzoruje powstawanie oferty dotyczącej tego, co Polska może zaproponować wschodniemu sąsiadowi – pisze Business Insider. Według portalu, dokument ma zostać przyjęty przez rząd i przedstawiony w Kijowie.

To wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin jest odpowiedzialny za powstanie oferty, w której Polska przedstawi propozycje, w jaki sposób może pomóc Ukrainie w jej powojennej odbudowie - pisze Business Insider. Jak dodają dziennikarze, w tę pomoc mają się zaangażować nie tylko spółki Skarbu Państwa, ale także firmy z sektora prywatnego.

Sasin już w kwietniu wysłał do państwowych spółek pismo, w którym pytał o to, w jakim stopniu gotowe są zaangażować się w pomoc w odbudowie zniszczonego wojną sąsiada.

Do resortu aktywów napłynęły już odpowiedzi od państwowego biznesu - pisze Business Insider, ale - jak dodaje portal - na razie jednak szczegóły nie będą komunikowane.

"Chcemy stworzyć spójną koncepcję pomocy Ukrainie w odbudowie po wojnie. To będzie plan, który powinien zostać przyjęty przez rząd, a później zawieziony do Kijowa, aby tam skonsultować nasze możliwości z potrzebami Ukrainy" - twierdzi źródło portalu Business Insider, osoba zaangażowana w przygotowanie strategii.

Wciąż za wcześnie, by rozmawiać o konkretach

Jak wskazują rozmówcy portalu, obecnie - kiedy jeszcze trwają działania wojenne - rozmowy na temat konkretów takiego planu nie mają większego sensu. To, że niewiadomo kiedy zakończy się wojna, utrudnia planowanie startu odbudowy Ukrainy. "Po drugie, dzisiaj Ukraińcy potrzebują przede wszystkim broni i pomocy humanitarnej. Po trzecie, chcemy, aby nasz plan był też odpowiedzią na potrzeby rządu w Kijowie i powstał w uzgodnieniu z ukraińskimi władzami" - podkreśla rozmówca portalu.

W proces odbudowy Ukrainy mają się włączyć spółki Skarbu Państwa, jako polityczne zobowiązanie Polski, "że nasza pomoc zostanie zrealizowana, że nikt nie porzuci jakiegoś projektu czy nie zejdzie z placu budowy albo z jakiegoś innego powodu się nie wycofa".

"Nad dokumentem ma też pracować nowo powołany zespół ekspertów działający przy resorcie aktywów. Na jego czele stoi prezes GPW Marek Dietl" - czytamy na portalu.

Jak pisze Business Insider, wkrótce rozmowy na temat zaangażowania się w pomoc rozpoczną się także z prywatnymi firmami. Jednak, jak przypomina portal, obecnie spółki Skarbu Państwa i prywatne podmioty angażują się głównie w pomoc humanitarną w Ukrainie.

SKUTKI GOSPODARCZE WOJNY W UKRAINIE. Przeczytaj więcej w naszym raporcie>>>