"Zatrudnię przy zbiorach owoców!", "Szukamy kelnerki!", "Zatrudnię pomocnika na budowę!"… W wakacje w serwisach ogłoszeniowych pełno jest tego typu ofert pracy sezonowej. Na RMF 24 radzimy, jak skutecznie i bezpiecznie poszukać pracy na wakacje!

Najbezpieczniej jest szukać sezonowego zajęcia w urzędach pracy i różnego rodzaju legalnych pośrednictwach. Gwarantują one, że trafimy na sprawdzonego pracodawcę - możemy liczyć na podpisanie z nim umowy, która zapewni nam zarobki.

Trzeba jednak pamiętać, że w tego typu instytucjach ofert pracy sezonowej jest mało.

Najwięcej jest ich w internecie i gazetach. Ogłaszają się tam pracodawcy, którzy liczą na szybkie znalezienie pracowników. Takie oferty obarczone są jednak dużym ryzykiem. Często jest to praca na czarno, bez gwarancji ubezpieczenia i wypłaty pensji. Jeśli jest to zajęcie przy zbiorach lub na budowach, pracodawca może także zażądać od nas zapłaty za nocleg i wyżywienie.

Osoby, które decydują się na sezonową pracę, muszą też zdawać sobie sprawę z tego, że dniówka w takich firmach nie kończy się po 8 godzinach - to z reguły praca od świtu do nocy.

(edbie)