Największy i najwyższy wodospad w Polsce znajduje się w Tatrach. To Siklawa, spływająca z progu oddzielającego Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki. Zasila ją potok wypływający z Wielkiego Stawu i w zależności od stanu wody spada dwoma, a czasami nawet czterema strugami - mówi Apoloniusz Rajwa, który tworzył mapę hydrologiczną Tatr Wysokich.

Siklawa to potężny wodospad, szczególnie wtedy, gdy jest dużo wody, a to bywa na wiosnę, kiedy śniegi topnieją w Pięciu Stawach, lub jeżeli jest ulewa duża, a takie zdarzają się w Tatrach. Kiedyś nawet połączyły się trzy stawy w Pięciu Stawach i powstało jakby jedno jezioro. To był taki jeden przypadek. To wtedy czterema strugami spływała ta woda na Siklawę - opowiada reporterowi RMF FM Apoloniusz Rajwa.

Wodospad ma blisko 70 metrów wysokości, czyli tyle, ile około 20-piętrowy blok. Siklawa robi naprawdę duże wrażenie na turystach. Przepiękne. Cały czas robimy zdjęcia. Super. Robi wrażenie. Prawie jak Plitwickie Jeziora w Chorwacji - usłyszeliśmy.

(j.)