Przed długą podróżą autem na urlop powinniśmy być przede wszystkim wypoczęci. Wydaje się to oczywiste, ale wielu kierowców o tym zapomina. Nie bez znaczenia jest również stan techniczny samochodu.

Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić wszystkie płyny eksploatacyjne, czyli poziom oleju, płyn chłodniczy, do spryskiwaczy i hamulcowy. Warto również wziąć trochę tych płynów ze sobą - radzi Marcin Szwed, doradca serwisowy w jednym z warsztatów samochodowych w Olsztynie.

Jeżeli planujemy długą wakacyjną podróż samochodem, musimy liczyć się z tym, że w każdej chwili może nam się zdarzyć awaria. Na drodze jednak wiele sami nie poradzimy - wtedy trzeba będzie znaleźć warsztat samochodowy. W lecie najwięcej awarii powoduje bardzo wysoko temperatura. Psuje się klimatyzacja, zużywają klocki hamulcowe, pękają wężyki chłodnicy. W podróż powinniśmy zabrać przede wszystkim... wodę. Nie tylko sami się nią ochłodzimy, ale możemy np. dolać do chłodnicy. Jest uniwersalna - dodaje Szwed.

Podróż z dzieckiem



Pamiętajmy, że dzieci do 12. roku życia i do 150 centymetrów wzrostu powinny być przewożone w specjalnych fotelikach. Według rodziców, częste postoje to jedyny sposób, żeby przetrwać taką podróż z maluchem. Umilić jazdę mogą również gadżety elektroniczne, zabawki albo książeczki. Jeżeli dziecko ma chorobę lokomocyjną pomóc może roleta na szybę, która będzie też chroniła przed promieniami słonecznymi. Pamiętajmy również o dostępie świeżego powietrza.

Kolizja w Polsce i za granicą

W samochodzie warto wozić ze sobą oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Druk ten będzie nam potrzebny w trakcie niegroźnej stłuczki, do której nie była wzywana policja. Treść oświadczenia do pobrania TUTAJ.

Wyjeżdżając za granicę - tym bardziej warto mieć przy sobie wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym w języku angielskim. Możecie je pobrać STĄD. Jeżeli jesteśmy sprawcą kolizji poszkodowanemu należy podać swoje dane i numer polisy OC. Jeżeli to inny kierowca spowodował kolizję, to pamiętajmy o jego podpisie na oświadczeniu. Jeżeli kierowca nie przyznaje się do winy - wezwijmy policję. A gdy mamy problem z likwidacją szkody z zagranicznego OC - poprośmy o pomoc Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.