Sytuacja na polsko-ukraińskiej granicy jest stabilna; odprawy odbywają się normalnie; skala uchodźców jest minimalna - do tej pory pozytywnie rozpatrzono 30 wniosków w tej sprawie - poinformował minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Minister potwierdził, że w tej chwili w polskich szpitalach leczonych jest 34 Ukraińców; 10 osób już opuściło szpitale. Zaznaczył, że pomoc humanitarna jest koordynowana przez MSZ. Jeśli jest taka konieczność, nasi dyplomaci w Kijowie wysyłają do Polski osoby wymagające pomocy medycznej.

Jak relacjonował Sienkiewicz, według meldunków komendanta głównego straży granicznej sytuacja na granicy jest stabilna, a odprawy odbywają się normalnie. Przyznał, że ukraińska straż graniczna również pełni swoje funkcje, ale nie bez problemów.

Minister zaznaczył, że MSW jest gotowe na znacznie poważniejszy scenariusz niż ten, z jakim mamy do czynienia teraz. Jak mówił na początku lutego został opracowany plan działania, w razie masowego napływu uchodźców i konieczności niesienia znacznej pomocy humanitarnej.

Sienkiewicz poinformował, że do tej pory urząd ds. cudzoziemców uznał 30 wniosków uchodźczych. Nie mamy do czynienia z jakimkolwiek gwałtownym napływem obywateli na terytorium Polski, ale jesteśmy przygotowani na sytuację dynamiczną - oświadczył.

(j.)