"I opozycja, i władza, wszyscy politycy, powinni na dzisiaj odłożyć swoje ambicje. (...) Wiktor Janukowycz ma wszystkie możliwości, by sprawić, by krew się więcej nie lała. Powinien zrobić wszystko, żeby był pokój" - mówi reporterowi RMF FM Krzysztofowi Kotowi mer Lwowa Andrij Sadowy. Pytany, czy Janukowycz powinien ustąpić, odpowiada: "Człowiek zawsze ma wybór: albo wejść do historii, albo otrzymać czarny znak. Każdy święty ma swoją przeszłość... A każdy grzeszny ma swoją przyszłość".

Krzysztof Kot: Panie merze, w grudniu mówiliśmy o tym, że na Ukrainie jest potrzebny okrągły stół, że wierzy pan, iż to wszystko się pokojowo ułoży. A teraz zabrakło chłodnego umysłu, zabrakło woli pokojowej. Jak pan ocenia to, co się wydarzyło wczoraj? To był czarny wtorek na Ukrainie.

Andrij Sadowy: To jest tragedia, to jest humanitarna katastrofa. Zabito dużo ludzi, są tysiące rannych i sytuacja jest nie do końca do przewidzenia. Ale prawda jest taka, że władza ponosi personalną odpowiedzialność za to, co teraz się dzieje w Kijowie i na Ukrainie. I władza państwowa ma wszystkie możliwości, żeby to napięcie stawało się mniejsze. 

Niby były rozmowy, niby były spotkania, ale nic z nich nie wynika. Jak pan myśli, dlaczego?

Może rozmowy były, ale nie było marzenia dotyczącego tego porozumienia. Ja nie uczestniczyłem w tych dyskusjach, ja otrzymuję tylko informacje z mediów. Ale jestem przekonany, że i opozycja, i władza, wszyscy politycy, powinni na dzisiaj odłożyć swoje ambicje. Jest przysięga, którą oni składali na Biblię i na konstytucję: że będą oddawać wszystkie swoje siły dla ludzi. Bo jeżeli oni będą kłamać, no to będzie wielka kara, Boża kara.

Jak powinien postąpić teraz prezydent Janukowycz? Powinien ustąpić?

On ma wszystkie możliwości, aby krew więcej się nie lała. Powinien zrobić wszystko, żeby był pokój. Żeby była normalna dyskusja w parlamencie. Jeżeli parlament nie może prowadzić tej dyskusji politycznej, to trzeba bardzo szybko robić nowe wybory, żeby przyszli ci politycy, którzy mogą to zrobić.

Janukowycz powinien teraz ustąpić?

Człowiek zawsze ma wybór: albo wejść do historii, albo otrzymać czarny znak. Ja zawsze do końca  wierzę w mądrość. Każdy święty ma swoją przeszłość... A każdy grzeszny ma swoją przyszłość. Ja zawsze wierzę. Ja jestem chrześcijaninem.

Polała się krew, pojawiają się informacje o różnej liczbie zabitych. Czy to, co się stało, jeszcze predestynuje Janukowycza, żeby ktokolwiek chciał z nim rozmawiać?

Ja nie jestem w tej dyskusji niestety. Dla mnie zadaniem numer jeden jest bezpieka w mieście. Jeżeli będą potrzebne moje porady - będę je dawał. Niestety nie pytają często... Szkoda.

Co tu się będzie działo: dzisiaj, jutro, za trzy dni, za tydzień. Jak pan to przewiduje? 

Ciężko mi prognozować. Zobaczymy, jaka będzie dynamika... Zobaczymy, jaka będzie sytuacja z Majdanem. Sytuacja ma szansę na normalizację. Wszyscy muszą zrozumieć, że szykuje się rozmowa o państwie, o niepodległej Ukrainie, a o swoich osobistych ambicjach trzeba zapomnieć.

(edbie)