"Naród rosyjski i nosiciele języka rosyjskiego są prezentowani jako agresorzy na Ukrainie, choć to Rosjanie są tam mordowani i stają się uchodźcami" - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w posłaniu do uczestników 8. Zgromadzenia Rosyjskiego Świata, które rozpoczęło się w poniedziałek w Soczi. W tym dorocznym forum rosyjskiej diaspory z całego świata bierze udział ponad 800 delegatów z 81 krajów. W tym roku głównym tematem obrad są problemy i wyzwania stojące przed diasporą rosyjską w związku z sytuacją na Ukrainie.

Putin oznajmił również, że "Rosja sprzeciwia się agresjom i wojnom, ponieważ jest wielonarodowym państwem, w którym wrogość między narodami byłaby samobójstwem".

Posłanie do uczestników Zgromadzenia wystosował także premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew, który zauważył, że "ważne jest, iż szczególną uwagę poświęci ono wspieraniu rosyjskojęzycznych obywateli Ukrainy, broniących dzisiaj swojego słusznego prawa do mówienia i myślenia w ojczystym języku".

Z kolei przewodniczący Fundacji "Rosyjski Świat" Wiaczesław Nikonow oznajmił w swoim wystąpieniu podczas forum, że "świat składa się nie tylko z trzech państw bałtyckich, Ukrainy i kilku krajów wschodnioeuropejskich, w których dochodzi do ataków na ‘Rosyjski Świat’". Z podniesionym czołem będziemy kontynuować swoją misję bez względu na to, czy podoba się to komuś czy nie - podkreślił Nikonow, który jest także deputowanym do Dumy Państwowej - izby niższej rosyjskiego parlamentu.

Odnosząc się bezpośrednio do sytuacji na Ukrainie, parlamentarzysta oświadczył, że "w najstraszniejszym śnie nikomu nie mogło przyjść do głowy, że Rosjanie będą zabijać Rosjan, przy czym - często w imię tego, by móc mówić w swoim ojczystym języku".

Fundacja "Rosyjski Świat" została utworzona w 2007 roku na mocy dekretu Władimira Putina. Przedstawiając w czerwcu priorytety polityki zagranicznej Rosji, szef dyplomacji Siergiej Ławrow podkreślił, że jednym z nich jest konsolidacja Rosyjskiego Świata, a także troska o interesy i prawa Rosjan za granicą. Ławrow oświadczył wówczas, że konieczne jest wzmocnienie znaczenia rosyjskiego języka i kultury w wymiarze globalnym. Zauważył również, że dbanie o swoich obywateli poza granicami jest najważniejszym wyzwaniem dla rosyjskiej dyplomacji.

Zgromadzenie Rosyjskiego Świata tradycyjnie odbywa się w przededniu święta narodowego Rosji - Dnia Jedności Narodowej, upamiętniającego rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku i zakończenia okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążyła się Rosja.

Celem forum jest wspieranie integracji Rosjan za granicą, a także popularyzacja rosyjskiego języka, kultury i filozofii. Wśród uczestników spotkania w Soczi są nauczyciele i wykładowcy rosyjskiego języka i literatury, naukowcy, twórcy kultury, politycy, aktywiści organizacji pozarządowych, publicyści, eksperci, dyplomaci i duchowni.


(edbie)