Sytuacja we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie prorosyjscy separatyści okupują budynki administracji państwowej, zostanie rozwiązana w ciągu najbliższych 48 godzin - oświadczył szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow.

Są dwie drogi uregulowania tego problemu: albo negocjacje, albo zastosowanie siły - powiedział dziennikarzom.

Kryzys zostanie rozwiązany w najbliższych 48 godzinach. W trzech obwodach wciąż trwa operacja antyterrorystyczna i w każdej chwili możemy przeprowadzić tam odpowiednie działania - podkreślił Awakow mówiąc o obwodach charkowskim, donieckim i ługańskim.  

Najspokojniej jest teraz w Charkowie, gdzie wczoraj władze aresztowały 70 zwolenników separatyzmu i odblokowały zajętą przez nich siedzibę rady obwodowej. Prorosyjscy aktywiści nadal okupują jednak administrację obwodową w Doniecku oraz delegaturę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku.

Żołnierze służby zasadniczej nie idą do cywila

Ze względu na obowiązującą na Ukrainie mobilizację żołnierze, którzy kończą obecnie zasadniczą, a także kontraktową służbę wojskową, nie zostaną przeniesieni do rezerwy - poinformowało ministerstwo obrony w Kijowie.
 
Resort wyjaśnił, że dotyczy to wszystkich wojskowych z wyjątkiem kobiet mających dzieci w wieku do 16 lat. Pozostali, oprócz odchodzących na emeryturę i żołnierzy ukaranych wyrokiem pozbawienia wolności, mają pozostać w swych jednostkach.
 
Krótko mówiąc, będziecie służyć dopóki nie zostanie odwołana mobilizacja. Nie martwcie się i trzymajcie się, bo któż inny, jeśli nie my, powinien być wzorem wytrzymałości, cierpliwości i siły ducha w służbie narodowi Ukrainy! - napisało na swoim profilu na Facebooku ministerstwo obrony Ukrainy.
 
Częściową mobilizację ogłoszono na Ukrainie w marcu, po agresji Rosji na Krym. Władze mówiły wówczas o planach powołania do wojska i Gwardii Narodowej 40 tysięcy osób. Pod koniec grudnia 2013 roku Siły Zbrojne Ukrainy liczyły ok. 130 tys. żołnierzy.
 
Ukraina obawia się, że Rosja może nie ograniczyć swych zaborczych działań do Krymu. Władze w Kijowie sądzą, że  wojska rosyjskie mogą wkroczyć do wschodnich regionów Ukrainy. Według danych NATO na granicy z Ukrainą Rosja skoncentrowała ok. 40 tys. żołnierzy.

(mpw)