Kilkanaścioro cywilów zginęło, a dziesiątki odniosły rany w wyniku ostrzału budynków mieszkalnych w miejscowości Nyżnia Krynka na wschód od Doniecka na wschodniej Ukrainie. Jak twierdzi dowództwo operacji antyterrorystycznej w Kijowie, ostrzału dokonali prorosyjscy bojownicy.

Do ataku doszło w środę rano. Rejon Nyżniej Krynki był nieustannie ostrzeliwany przez terrorystów z systemów rakietowych BM-21 Grad od 8:45 do 11:40 czasu lokalnego (7:45-10:40 w Polsce) - poinformowano.

Atakowane były pozycje sił operacji antyterrorystycznej i budynki mieszkalne. W wyniku bandyckiego ostrzału zniszczono dziewięć domów. Zginęło ponad dziesięć osób cywilnych, a dziesiątki zostały ranne - przekazało dowództwo operacji antyterrorystycznej na swoim Facebooku.

Nyżnia Krynka położona jest około 30 km na wschód od Doniecka. Jest to tzw. wieś typu miejskiego, licząca prawie 14 tysięcy mieszkańców.

5 września w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie siły rządowe od kwietnia ścierają się z prorosyjskimi rebeliantami, ogłoszono zawieszenie broni. Strona rządowa twierdzi, że porozumienie to łamane jest przez rebeliantów niemal codziennie.

(acz)