Mimo przyjętego w Mińsku planu pokojowego w ciągu ostatniej doby w walkach na wschodzie Ukrainy zginęło 8 ukraińskich żołnierzy, a 34 zostało rannych - informuje sztab w Kijowie. Prezentując w parlamencie wyniki mińskich rozmów, szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin oświadczył, że data wycofania obcych wojsk z Donbasu wciąż jest ustalana.

Porozumienie wypracowane przez przywódców Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji zakłada m.in. zawieszenie broni od 15 lutego, a także zwolnienie jeńców. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin oświadczył jednak dzisiaj, że amnestia nie obejmie sprawców ciężkich przestępstw ani przywódców samozwańczych republik Donbasu.

Jest to stanowisko, które zostało jednoznacznie podkreślone w ramach wczorajszych rozmów - powiedział Klimkin, informując parlament w Kijowie o wynikach negocjacji pokojowych, przeprowadzonych w Mińsku przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydenta Francji Francois Hollande'a oraz prezydentów Ukrainy i Rosji - Petra Poroszenkę i Władimira Putina.

Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję RIA-Nowosti, stwierdził, że podczas rozmów w Mińsku Rosja nie obiecywała niczego w sprawie ewentualnego uwolnienia ukraińskiej pilotki Nadii Sawczenko, tak jak informował o tym prezydent Ukrainy.

Kilkadziesiąt ataków rebeliantów w ciągu ostatnich 24 godzin

Według władz wojskowych w Kijowie, w ciągu ostatniej doby pozycje ukraińskiej armii i zamieszkane przez ludność cywilną punkty były ostrzeliwane przez rebeliantów kilkadziesiąt razy. Nasi wojskowi otwierali ogień wyłącznie w odpowiedzi na ataki przeciwnika - powiedział rzecznik operacji antyterrorystycznej przeciwko separatystom Anatolij Stelmach.

Buntownicy aż 25 razy ostrzelali bronione przez Ukraińców miasto Debalcewe, ważny punkt komunikacyjny w obwodzie donieckim. Miasteczko to leży w połowie drogi między stolicami separatystycznych republik - Donieckiem i Ługańskiem.

Dowództwo operacji antyterrorystycznej podało jednocześnie, że od czwartku na wschodniej Ukrainie obserwowana jest znacznie bardziej intensywna niż poprzednio aktywność samolotów bezzałogowych. W okolicach Ługańska i Mariupola nad Morzem Azowskim odnotowano 22 loty takich maszyn.

(bs)