Opublikowano zapis z kamer monitoringu, na którym widać jak nocą z rezydencji Mezhyhirya prezydenta Wiktora Janukowycza wywożone są jego rzeczy. Ukraiński prezydent uciekł z Kijowa i najprawdopodobniej ukrywa się na wschodzie kraju.

Na filmie z monitoringu, do którego dotarł ukraiński serwis www.5.ue, widać, jak przed rezydencją Mezhyhirya pod Kijowem pojawiają się samochody ciężarowe. Następnie sprzed budynku odjeżdżają zapakowane już ciężarówki. Samochody dojeżdżają na lotnisko i tam pakunki przepakowywane są do śmigłowca. Potem maszyna startuje.

Gdzie jest Janukowycz?

Wciąż napływają różne doniesienia dotyczące miejsca pobytu Janukowycza. Jego doradczyni, deputowana Partii Regionów Hanna Herman zapewniła, że przebywa on w Charkowie. Wczoraj wieczorem informowano także, że Janukowycz próbował uciec z kraju, ale nie pozwolili mu na to pogranicznicy. Wcześniej media informowały o tym, że Janukowycz przed wyjazdem polecił zabrać kosztowności ze swojej rezydencji.

Parlament uchwalił rezolucję odsuwającą Janukowycza od władzy. Wyznaczono też datę wcześniejszych wyborów prezydenckich; odbędą się one 25 maja.

Parlament wprowadził w życie m.in. uchwaloną dzień wcześniej ustawę o powrocie do konstytucji w kształcie z 2004 roku. Ta ustawa zasadnicza ogranicza kompetencje prezydenta, a rozszerza - parlamentu. Rada Najwyższa uznała, że ma do tego prawo, gdyż Janukowycz nie wywiązał się ze swych zobowiązań i nie podpisał tego aktu jako szef państwa.