Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wezwał siły polityczne i społeczeństwo do dialogu narodowego, który doprowadziłby do zakończenia konfliktu. "Atak milicji na uczestników protestów na Majdanie zamknął drogę do porozumienia z władzami. Opozycji pozostaje tylko domagać się całkowitej wymiany rządzących" - mówił jednak wcześniej Witalij Kliczko. Ukraińcy zebrani na Majdanie odbudowali tymczasem barykady, usunięte w nocy przez Berkut.

20:53 Do czasu, gdy nie będą spełnione wszystkie nasze żądania - plus wyjazd poza Kijów oddziałów specjalnych milicji - nie może być żadnych rozmów z tą władzą - ogłosił szef nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok. Drugi z liderów ukraińskiej opozycji, szef partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk dodał, że "rozmowy z Janukowyczem są możliwe tylko wtedy, gdy otrzymamy mandat Majdanu".

20:29 Nocna akcja milicji na Majdanie Niepodległości w czasie wizyty szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton wyglądała jak prowokacja ukraińskich władz - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Według niego, sygnały ze strony władz w Kijowie są nieczytelne.

19:11 Komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele spotka się w czwartek po południu w Brukseli z wicepremierem Ukrainy Serhijem Arbuzowem - poinformował rzecznik komisarza Peter Stano. Według niego, tematem rozmowy mają być sprawy związane z podpisaniem i wdrażaniem umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

18:26 Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zadeklarował, że w ciągu 24 godzin podejmie decyzje zmierzające do uregulowania obecnego konfliktu - oświadczyła na konferencji prasowej w Kijowie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

18:21 To państwo w państwie - mówią o Majdanie Niepodległości Ukraińcy. Ludzie z różnych regionów, różnych miast są dla siebie jak rodzina. Pomagają sobie, podtrzymują się na duchu. Rzeczywiście mamy tu inny świat - opowiada Krzysztofowi Zasadzie Dasza, która przez cały dzień roznosi protestującym na tacy gorącą herbatę z cytryną.

17:33 Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wezwał siły polityczne, społeczeństwo i duchowieństwo do dialogu narodowego, który doprowadziłby do zakończenia trwającego w kraju konfliktu - podała jego administracja. Szef państwa oświadczył, że gotów jest uczestniczyć w takim okrągłym stole osobiście.

17:23 Mamy dla Was najświeższe zdjęcia z kijowskiego Majdanu. Tak wyglądają barykady, które protestujący budują ze śniegu i desek:

17:13 Musimy być gotowi na każdy atak, na każdy rozkaz władz - mówią wysłannikowi RMF FM do Kijowa Krzysztofowi Zasadzie Ukraińcy, zebrani na Majdanie Niepodległości:

Co tu przygotowujecie?
To barykada, żeby Berkut i wojska wewnętrzne nie wtargnęły na teren Majdanu.

Z czego budujecie? To śnieg?
Śnieg, różny sprzęt i deski.

Śniegu nie brakuje.
Rzeczywiście, wszędzie biało. Musimy być gotowi na każdy atak, na każdy rozkaz władz.

16:23 Temat Ukrainy pojawi się w programie przyszłotygodniowego szczytu przywódców Unii Europejskiej - dowiedziała się korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. To odpowiedź przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana van Rompuya na telefoniczną prośbę Donalda Tuska. Premier wnioskował o "taką zmianę w porządku posiedzenia Rady Europejskiej, aby kwestia ukraińska stała się pierwszym i najważniejszym punktem spotkania". Szczyt zaplanowano w Brukseli na 19-20 grudnia.

16:07 Protestujący na Majdanie Niepodległości odbudowują barykady, które kilkanaście godzin wcześniej zostały usunięte przez Berkut. Jak donosi specjalny wysłannik RMF FM do Kijowa Krzysztof Zasada, tym razem demonstranci usypują ponad dwumetrowe wały ze śniegu na ulicach prowadzących do Majdanu. Umocnienia powstają też z worków, do których wsypywany jest śnieg i lód z placu i okolicznych skwerów.

15:26 Atak milicji na uczestników protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie zamknął drogę do porozumienia z władzami. Opozycji pozostaje tylko domagać się całkowitej wymiany rządzących - oświadczył jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko.

Wyjaśnił, że opozycja domaga się przedterminowych wyborów parlamentu i prezydenta. Zwrócił się także do państw zachodnich o wprowadzenie personalnych sankcji wobec Janukowycza i ludzi z jego otoczenia.

15:00 Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapewnił szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, że jest gotów do dialogu z oponentami i nadal chce podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

W trakcie długiej dyskusji, którą przeprowadziłam z prezydentem, zapewnił mnie on, że gotów jest do dialogu, a ja apeluję, by do niego przystąpił - głosi komunikat wydany przez Ashton. Potwierdził także pragnienie podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Omówiłam z nim konieczność uwolnienia wszystkich aresztowanych i zapewnienia uczciwego śledztwa, które doprowadzi do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych użycia siły - podkreśliła szefowa unijnej dyplomacji.

Poinformowała, że spotkała się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, opozycją i trzema byłymi prezydentami: Leonidem Krawczukiem, Leonidem Kuczmą i Wiktorem Juszczenką. Z rozmów z nimi "wywnioskowałam, że działania policji, do których doszło minionej nocy, bardziej niż poprzednio utrudniają początek dialogu politycznego. W najbliższym czasie postaram się przeanalizować wszystkie możliwe sposoby zagwarantowania, że pokojowe rozwiązanie wciąż jeszcze jest możliwe. Będzie wymagać ogromnej śmiałości politycznej i zdecydowania" - zaznaczyła również Ashton.

Byłam pod wielkim wrażeniem pokojowego charakteru odważnych akcji na rzecz poparcia dążeń europejskich. Potępiam użycie siły i przemoc, które nie mogą być odpowiedzią na pokojowe demonstracje, apeluję o zachowanie maksymalnej powściągliwości - podkreśliła.