Kreml jest zadowolony z rezultatów czwartkowych rozmów w Genewie na temat kryzysu ukraińskiego, ale trzeba jeszcze przeanalizować wynik spotkania - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow. "Pozytywny jest sam fakt, że doszło do dialogu" - podkreślił Pieskow. Jak dodał, "produktywność tego dialogu, jego rezultaty należy jeszcze głęboko przenalizować".

Dodał, że na Kremlu postawa Zachodu w sprawie Ukrainy jest oceniana jako dwulicowość. Większej hipokryzji nie widziano w prawie międzynarodowym i nie widział też Putin - mówił Pieskow. To, do czego doszło na Ukrainie - zbrojny przewrót - zostało bezzwłocznie uznane przez UE i USA za zgodne z prawem - podkreślił.
 
Jak wyjaśnił, oddziały rosyjskie znajdują się w rejonie granicy z Ukrainą dlatego, że "w tym kraju dopiero co doszło do przewrotu wojskowego". Ocenianie ich obecności jako wywieranie presji byłoby "absolutnie nieprawidłowe" - zapewnił.
 
Nawiązał także do odpowiedzi szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso na list Putina w sprawie rosnącego długu Ukrainy za gaz. Odpowiedź przyszła od pana Barroso; na razie nie jest dla nas jasne, czy reprezentuje on te kraje, które nie są członkami UE, ale są importerami rosyjskiego gazu - mówił Pieskow, wymieniając kraje bałkańskie i Turcję.
 

"Bezpieczeństwo referendum zapewniali uprzejmi ludzie"

Pieskow komentował też czwartkowy telemost Putina z obywatelami. W trakcie tej konferencji Putin powiedział m.in., że żołnierze rosyjscy byli na Krymie podczas marcowego referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Pieskow ocenił, że nie jest to sprzeczne z wcześniejszymi słowami Putina, kiedy zaprzeczał on, by działający na Krymie ludzie w nieoznakowanych mundurach należeli do sił zbrojnych Rosji.
 
Kiedy prezydent udzielał wyjaśnień po raz pierwszy (...), było to na tydzień, nawet więcej, przed referendum. W tym momencie konstatował on ówczesny stan (mówiąc, że) nie ma tam nikogo. Ale w momencie przeprowadzenia referendum (...) rzeczywiście jego bezpieczeństwo zapewniali specjalni, uprzejmi ludzie - mówił rzecznik.  
 
Putin mówił, że żołnierze rosyjscy działali "poprawnie, równocześnie w sposób profesjonalny".
 
Prezydencki rzecznik wyraził też ocenę, że przywódcy wielu krajów na świecie zostali "zmieleni w żarnach interesów narodowych UE i USA". Odpowiadał tak na komentarz prowadzącego program, który ocenił, że politycy tacy jak Saddam Husajn czy Muammar Kadafi zgodzili się na warunki Zachodu, ale to nie uchroniło ich od zguby. Trzeba być takim silnym przywódcą jak Putin, by się temu przeciwstawić, i czynić to tak stanowczo - replikował Pieskow.

(mpw)