W nocy na pokładzie wojskowego samolotu transportowego z Kijowa do Wrocławia przybyli kolejni poszkodowani w trakcie starć na kijowskim Majdanie. Była to druga misja ewakuacji medycznej, jaką wykonali lotnicy z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa. Tym razem na pokładzie wojskowego samolotu do Polski przewieziono kilkunastu mężczyzn.

Wszyscy poszkodowani trafili do wrocławskiego 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.

Przyjęcie pacjentów z Ukrainy to jedna z form pomocy, jakiej Polska udziela ofiarom zajść na kijowskim Majdanie i w innych miastach Ukrainy. W miarę potrzeb wojsko pozostaje w gotowości do wykonania kolejnych misji ewakuacji medycznej.

W ubiegłą sobotę dziewięć osób rannych w starciach na Ukrainie przewieziono wojskowym transportem na leczenie do Polski, gdzie hospitalizowanych zostało kilkadziesiąt poszkodowanych osób. Zostały one umieszczone w szpitalach MSW w Warszawie i Krakowie, a także w szpitalach w Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim i Przemyślu.

W szpitalach na terenie całej Polski leczonych jest obecnie - poza tymi, którzy przylecieli tej nocy - 36 obywateli Ukrainy rannych w zamieszkach, do jakich doszło w ich kraju.

MSW zadeklarowało, że może przyjąć do szpitali 350 osób, które ucierpiały w starciach. Gotowość do przyjęcia rannych z Ukrainy wyraziły także kliniki uniwersyteckie i szpitale podległe samorządom.

W Przemyślu gotowość do wyjazdu na Ukrainę wyraziło kilkunastu lekarzy pochodzących z tego kraju; Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zdecydowało w piątek o wysłaniu do Kijowa zespołu ratowników medycznych. Bezpłatną pomoc dla Ukraińców rannych w starciach zaoferowały też szpitale prywatne.

(j.)