W całym kraju trwają akcje poparcia, zbiórki pieniędzy i leków na rzecz protestujących na Ukrainie. W Kijowie są wolontariusze, którzy obserwują przypadki naruszenia praw człowieka i pomagają rannym. Ukraińcy przebywający w Polsce proszą z kolei o pomoc w składaniu wniosków o status uchodźcy. Do pomagających może dołączyć każdy!

W Kijowie przebywają m.in. wolontariusze z Fundacji "Otwarty Dialog". Jak poinformował Tomasz Czuwar z Fundacji, wolontariusze nie tylko rejestrują przypadki naruszeń praw człowieka i obserwują procesy manifestantów, ale też pomagają w udzielaniu pierwszej pomocy rannym. Ich relację z Kijowa można na bieżąco obserwować na stronie: www.maidan24.pl.

Organizacja prowadzi też zbiórkę publiczną m.in. na funkcjonowanie misji obserwacyjnej na Majdanie i w innych rejonach Ukrainy. Dbamy m.in. o to, żeby nasi wolontariusze nadal mogli bezpiecznie przebywać w Kijowie - powiedział Czuwar.

Dodał, że Fundacja zbiera też pieniądze na leki dla rannych. Teraz potrzebne są leki specjalistyczne wydawane na receptę. Ilość leków bez recepty jest tam na miejscu wystarczająca - wyjaśnił.

Numer konta, na które można wpłacać pieniądze na ten cel: 56 2490 0005 0000 4600 5911 3255.
Pieniądze dla protestujących na Ukrainie zbiera Fundacja "Edukacja dla Demokracji". Jak poinformowała, środki będą przekazywane na pomoc osobom represjonowanym i rannym w czasie demonstracji. Numer rachunku Fundacji to: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813.

W Warszawie datki można też wpłacać do skarbonki w cerkwi greckokatolickiej oo. Bazylianów przy ul. Miodowej 16.
Także Caritas Polska zwróciła się z apelem o pomoc dla Ukrainy. Caritas zbiera fundusze na zakup leków i żywności dla potrzebujących. Wpłaty można dokonać na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "Ukraina".
Coraz więcej obywateli Ukrainy zgłasza się do Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Są to dwie grupy osób. Pierwsza to te, które są już w Polsce, mają wizy, karty pobytu i pytają, jak przedłużyć ten legalny pobyt. A druga grupa, na razie nieliczna, to te osoby, które przyjechały prosto z Euromajdanu i chcą wnioskować o status uchodźcy - poinformował Michał Górski, prawnik z organizacji.

Na razie do Stowarzyszenia zgłosiły się trzy osoby chcące składać wniosek o status uchodźcy, kilka kolejnych dzwoniło w tej sprawie. Górski zaznaczył, że jeżeli osoby, którym kończy się wiza, mają obawy przed powrotem na Ukrainę ze względu na przekonania polityczne, to prawnicy Stowarzyszenia wytłumaczą im, jak złożyć wniosek o status uchodźcy. Nadanie takiego statusu uzasadnia m.in. obawa przed prześladowaniami ze względu na przekonania polityczne.
Z kolei na stronie Amnesty International można podpisać petycję do prezydenta Wiktora Janukowycza. Na sobotę zaplanowany został też maraton pisania listów w obronie aktywistów, demonstrantów z Euromajdanu. W akcji "Państwo, miasto" będzie można uczestniczyć przy ul. Andersa 29 w godzinach 10-18.

TUTAJ możesz podpisać petycję do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.


(edbie)